Spor Tesisleri Yapımında Devlet Teşvikleri

Spor Tesisi yapmak istiyorsunuz ama yardıma ihtiyacınız varsa...

7

Spor tesisleri yapımında devlet teşvikleri, Hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda son yıllarda aktifleşmeye başlamıştır.Gençlerin ve çocukların kendi semtlerinde kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılarak, enerjilerini spor yoluyla atmalarını amaçlayan programın odak noktası; spor ahlakı kavramının ülkenin geleceğini oluşturacak kişilere empoze edilmesidir.

Bu kapsamda teşvik sistemi, gerek tesis yaptıracak bireylere gerekse de belediyelere verilmektedir.Devlet planlama teşkilatı, çim halı saha ve basketbol sahaları başta olmak üzere yüzme havuzlarından atletizm pistlerine kadar pek çok tesis yatırımını yatırım kapsamında değerlendirmiştir.

Orta ölçekli, halkın ihtiyacını karşılayan tesislerin yapımında devlet maliyetin % 50’lik kısmını karşılamaktadır.81 ilin tamamını kapsayan teşvik planı, ilk etapta 18 milyon, diğer yıllarda 20 milyon olmak üzere, taleple doğru orantılı olarak ilerleyen yıllarda artırım yapılması halinde 30 milyonluk bütçelere ulaşması beklenmektedir.

Spor devlet teşviki
Spor tesisi yapımında devlet teşviklerrinden faydalabilirsiniz

Bu noktada para desteğinin yanı sıra devletin yatırımcılara arsa desteği sağladığının da unutulmaması gerekmektedir.

Bu teşvik programının AB ile uyum müzakereleri çerçevesinde ülkemizde yer edildiği düşüncesi, teşvik programlarının devamının geleceğine yönelik ipuçları vermektedir.

Ayrıca spor yatırımcısını korumak ve desteklemek adına devlet bu girişimcilere vergi kolaylıkları sağlamaktadır.

Teşvik programının, engellilerin spor sahalarına katılımı noktasında zorunlu yatırımlar yapmak,onlara özel tesisler inşa etmek gibi pozitif ayrımcılık yapan, sosyal sorumluluk yönleri de vardır. Spor tesislerinin inşası ve yapımı sırasında,  asgari 10 milyon TL’lik yatırım şartı vardır.

Günlük hayatta çok duyduğumuz ;

(S)istem

(P)erformans

(O)rganizasyon

(R)ekor

Dörtlemesinin, sağlıklı ve profesyonel ortamlarda yapılması için  tesis yapmak ve devlet teşvikleri kapsamında yardım almak istiyorsanız ;

devlet teşviklerine başvuru
Spor salonu yaparken devlet teşviklerinden faydalanabilmek için başvuru yerleri
  • Gençlik ve spor bakanlığının ilgili konuları kapsayan yazılarını titizlikle okuyun.
  • Aklınıza takılan konuları aynı bakanlığın ilgili organları ile tartışın.
  • Ardından yatırım yapacağınız branşı seçin ve devletin sağladığı harika olanaklardan faydalanarak, devlet ve halk adına bir şeyler yapmış olmanın hazzına varın.
  • Bu noktada, tesislerin  yapımı sırasında sporcu sağlığı hususunu gözeten,çevre dostu organik ürünlerin kullanımı önemlidir.Halı saha yatırımı yapacak kişinin, çim halı sahalar yerine sentetik çimli suni halı sahaları tercih etmesi devlet kontrolörleri tarafından eksi not olarak değerlendirilebilir.
devlet teşviki spor
Spor tesisi yapımında devlet teşvikleri

Belediyeler son yıllarda kendi isimlerini verdikleri spor takımlarına ciddi destekler sağlarken, spor tesisi yapımı konusunda da kendilerini oldukça geliştirmişlerdir.Devletin maddi desteğiyle  Belediyenin işçi gücünü kullanan akıllı belediye başkanları hem halka hizmet etmekte hem de kendi belediyelerinin olumlu reklamlarını yapmaktadırlar.

Spor konusunda oldukça ilgili halkın spor alanlarına aktif katılımları sağlanarak, devlet teşviği alan kişiler halk gözünde saygınlık kazanmakta ve bağlı oldukları kurum ya da kuruluşları olumlu anlamda ifşa etmektedirler.

Teknik alt yapı desteğini de devletin sağladığı spor tesisleri teşvik paketleri, sağladıkları imkanlar ile yerel yatırımcıların hem para hem de itibar kazanmalarını sağlamaktadır.

7 YORUMLAR

  1. girisimcilik belgesi alıp tenis kortu yuzme havuzu dans salonu yapmak istiyorum bana devlet ve belediye ne gibi destek verebilir öğrene bilirmiyim ilk etapta küçük olcekli baslayip branşları daha sonra yaymak mi mantikli yoksa hepsini ayni zaman diliminde kullanmak mi

    • Merhabalar. Bende farklı branşlari kapsayan spor salonu düşünüyorum sizin gibi. Acaba herhalgi bı destek alabildiniz mı

  2. Çok teşekkür ederim çok faydalı bilgiler okudum. Ancak benim bilgi eksiğin çok.. Kırklareli bölgesinde kort Tenisi ve basketbol sahaları olan bir tesis düşünüyorum. Ne gibi hibe alma şansım var ve kiminle iletişime geçmem gerekir. Teşekkür ederim.

  3. Girişimcilik sertifikam var 50 bin TL lik hibe desteğinden spor salonu ve sauna açmak istesem faydalanabilirmiyim. Bunun yanında devletten ve belediyeden teşvik alabilirmiyim.

  4. Halihazırda halısaha sahibiyim sahamı yenilemek istiyorum ama malesef şuan maddi şartlarım uygun değil, bu kapsamdaki haklardan yararlanabilir miyim?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz