Saç Bakımında Altın değerinde Tavsiyeler ! | Evde Saç Bakımı

Doğal yağlar ve malzemelerle evinizde para dökmeden sağlıklı uzun doğal gür saçlara sahip olabilirsiniz.Bu güne kadar duymadığınız saç uzatma yöntemleri...

0

Saç bakım uzmanından altın değerinde bilgiler…Buyrun…

Uzun saçlara sahip olmak bir çok kadının hayalidir ve genellikle şehir hayatının stresli, yorucu temposu nedeniyle saçlarına bakım için gerekli zamanı ayıramazlar bunun yerine bu ağır tempoda saçlarına daha da zarar verirler. Bakımlı görünmek için, saçlarını fön, maşa ve düzleştiriler ile yüzlerce derece sıcaklıkta tutup içindeki tüm nemi yok ederek ölmelerine neden olurlar ya da psikolojik olarak iyi hissetmek için türlü türlü kimyasal boya ve açıcılarla saçın tüm yapısını mahvederler. Saçın beslenmesini, nefes almasını engellerler.  Sonra da yüzlerce liralık şampuan ve bakım ürünleri alıp, uzun sürede yıprattıkları saçlarının kısa sürede iyileşmesini ve yandığı veya kırıldığı için kestirmek zorunda kaldıkları saçlarının hızlıca uzamasını umarlar.

yağlı ve kuru saçlar
Saç bakımı nasıl yapılmalıdır

Böyle bir şey mümkün değildir. Yani aynı anda saçınıza hem zarar verip hem de sağlıkla uzamasını bekleyemezsiniz. Aslında iyi beslenemeyen, sağlıksız bir saçtan kopmadan, en iyi şekilde uzamasını da bekleyemezsiniz. Bu yüzden, saçınızı uzatmak için ilk yapmanız gereken saçınıza zarar veren tüm kimyasal ürünler ve saç şekillendirme makinelerinden uzak durmaktır. Böylece ilk adımda saçımıza daha fazla zarar vermeyi bırakır, kendisini iyileştirebilmesi için, nefes alabilmesi ve beslenebilmesi için saçımıza zaman tanımış oluruz.

Saç şekillendirme makineleri yerine jöle, köpük kullanmak da olayı sandığınız gibi masumlaştırmaz. Çünkü bu ürünler, fön, düzleştirici kadar olmasa da yine de saçı yıpratır, nefes almasını engeller ve sağlıkla uzamasını zorlaştırır. İşiniz gereği saçınızı olduğu şekilde kullanamayacaksanız, saçınıza zarar vererek şekil vermek yerine, yalnızca besleme amaçlı üretilen saçta bekletilen kremlerle şekil vermeyi deneyin. Böylece tüm gün hem saçınızı beslemiş olursunuz hem de kabarma, kötü görüntü problemlerini ortadan kaldırırsınız.

Saçınızı boyatmak durumunda iseniz  ve saçınız açık renk ise mümkünse yalnızca dip boya tercih edin. Tüm saçınızı boyamak saçınızın daha da yıpranmasına neden olacaktır eğer psikolojik olarak sizi kötü etkilemeyecek ise, saçlarınızı koyu doğal renklere çevirmenizi de öneririz.  Koyu renk saça sahipseniz, bu renk boyalar açık renk boyalar kadar saça zarar vermez hatta incelen ve kopmak zorunda kalan saç uçlarını kalınlaştırır. Ancak ne olursa olsun, ucuz boyalar yerine içeriğindeki kimyasal en aza indirilmiş bitkisel boyaları tercih edin.

Saç derinizi temiz tutun. Bu saçınızın beslenmesi ve sağlıkla uzayabilmesi için çok önemlidir. Ayrıca saç derisi enfeksiyonlarını da engeller. Ancak saçınızı çok sık yıkamak, sanıldığı gibi saçın uzamasına katkı sağlamaz. Aksine saç, saç derisindeki doğal yağ ile beslenir ve sık yıkama ile bu doğal yağı yok etmiş, saç derisine zarar vermiş olursunuz. Saçınızı hafta 2 ya da 3 kez yıkamalı, ve ucuz, içeriği bilinmeyen kimyasallarla dolu deterjandan farkı olmayan şampuanlar yerine, kaliteli veya doğal, içeriğini bildiğiniz şampuanları tercih etmelisiniz. Böylece hem saç derisinin pH dengesini korur, hem de kanserojen maddelerden korunmuş olursunuz. Hatta bunun için size evinizde yapacağınız doğal bir şampuan tarifi sunabiliriz,

Doğal şampuan tarifi

Sac bakimi ve hizli sac uzatma
Hızlı ve sağlıklı olarak saç uzatma yöntemleri. Saç bakımı

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi rendesi ve doğal bir sabunu karıştırarak içerisine az bir miktar zeytinyağı ekleyerek doğal bir şampuan elde edebilirsiniz. Hindistan cevizinin saçı nemlendirmesi, güçlendirmesi ve beslemesi özellikleri ile de saçınızın daha hızlı uzadığını görebilirsiniz. Bunun dışında bir çok doğal şampuan da hazırlayabilirsiniz.

Saçınızı yıkarken masaj yapmayı asla ihmal etmeyin. Hatta gün içerisinde de ara ara, tırnaklarınızı kullanmadan parmak uçlarınızla masaj yapın. Bu kan dolaşımınızı hızlandıracak ve saçınızın normalden daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Ayrıca saçınızı soğuk su ile yıkayarak kan dolaşımınızı aynı şekilde hızlandırabilirsiniz ama asla saçınızı sıcak su ile yıkamayın. Saçınızı düzenli olarak, sentetik olmayan ve geniş bir tarakla taramak, uzaması için yardımcı olacaktır.

Saçınıza en az haftada 1 kez yağlar ile bakım yapın. Yağlar saçınızı beslediği, onardığı gibi yumuşak olmasını da sağlar. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, kopma sorunu olan saçlarda asla yağ bakımı kullanmayın. Saçlarınızın daha da kopmasına neden olacaktır. Bunun yerine bu tip saçlarda, kopmayı durdurmak için keratin yüklemesi yapmak gibi saçı sertleştiren bakımlar kullanılmalıdır. Yumurta ile yapılan bakımlar da bu tip saçlara iyi gelecektir.

Saç bakım yağlarından oluşan birkaç maske tarifi sunacağız. Bunlardan biri mutlaka sizin isteklerinize en iyi şekilde cevap verecektir. Ancak ürünlere herhangi bir alerjinizin olup olmadığını bilmeden denemeyin.

 • 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı, 1 ampul bepanthen, 1 ampul bemiks karıştırın. Bu ampulleri eczanede bulabilirsiniz. Sinameki otunu kaynar suda demleyin ve sinamekinin yapraklarını atarak yalnızca suyu ile badem yağı-ampul karışımını karıştırın. Tüm saçınıza ve saç diplerinize yedirerek 4 saat bekletin. Daha sonra yıkayın.  Tatlı badem yağının onarma özelliği, Sinamekinin kükürt içerdiği için saç köklerini uyarma özelliği vardır. Bemiks ampul vitamin karışımıdır ve saçınıza ihtiyacı olan vitaminleri sunar. Bepanthen ampul, gözenekleri açar ve bu karışımın daha iyi nüfus etmesini sağlar. Bu karışımı haftada 1 den fazla uygulamayın. Çünkü aşırı sinameki kullanımı saç dökülmesine yol açabilir. Bu yöntemle saçınızın çok daha hızlı uzayacağını söyleyebiliriz.
 • Zeytinyağı, toz hardal, yumurtayı karıştırın. Bu karışımı saç diplerinize sürerek yarım saat bekletin. Haftada bir kez bu bakımı uygulayın.

  saç bakimi
  Saç bakımını nasıl yapmalısınız. Yıpranmış kuru ve yağlı saç bakımı nasıl yapılır
 • Siyah turpu rendeleyip haşlayın ve suyunu alın. Bu suya 1 yumurta karıştırın ve tüm saçınıza ve saç diplerinize sürerek bir gece bekletin. Yıkadığınızda saçlarınızdaki yumuşaklığa ve krem ihtiyacı hissetmemesine inanamayacaksınız. Haftada 2 kez uyguladığınızda bir süre sonra işe yaradığını gözle görülür şekilde fark edeceksiniz
 • Soğanın saça iyi geldiği fazla bilinmez. Ancak beslemesi ve saç uzamasını uyarması yönüyle muhteşemlerdir. Bir tencerede soğan ve sarımsağı kaynatın saçınızı bu su ile yıkayın. Zamanla şaşırtıcı değişimleri siz de göreceksiniz.
 • Saçınızda tatlı badem yağı- yılan yağı-zeytinyağı karışımını bekletin ve haftada 1-2 kez uygulayın. Saçınızı hem besleyecek hem onaracak hem de hızla uzamasını sağlayacaktır.
 • Kasapta satılan Kemik iliğini kaynatıp erimiş karışımına biraz zeytinyağı ekleyerek saçınızda bir süre bekletin. Kemik iliği saç uzatmada kullanılan en iyi yöntemlerdendir. Kokusu sizi korkutmasın, denemeniz halinde vazgeçemezsiniz.

Saç Bakımı için bazı öneriler:

 • Saçları fazla kurumuş veya dökülme sorunu olanların saçını ballı su ile durulamasını öneririm.
 • Çam terebenti yağı kötü kokulu olmasına rağmen saç uzamasında mucize gibidir, mutlaka kullanın.
 • Saçınıza bakım yağları karışımı sürerken, bu yağları biraz ısıtıp saç derisini yakmayacak, ılık bir sıcaklıkta sürün. Etkisini daha hızlı göreceksiniz. Ayrıca saçınıza bu yağları sürdüğünüzde başınızı öne eğin ve saçlarınızı öne uzatın bu şekilde saç köklerini daha hızlı uyarırsınız. Bu şekilde en fazla beş dakika kalmanız yeterlidir, daha fazlası da tavsiye edilmez.
 • Entele otu ile sunulan saç uzatma tariflerini denemeyin. Çünkü bu ot fazlasıyla zehirlidir ve yarardan çok zarar verecektir.

Bu bakımlardan size en uygun olanını seçin. Saçınıza her gün bakım yapmak da saçı yorar, uzamasını yavaşlatır. Bu yüzden önerildiği gibi veya haftada bir kez yapmanız yeterlidir.

Evde sac bakimi
Evde saç bakımı nasıl yapılır ?
 • Şampuan kirden arındırıcı, çözücü bir maddedir dolayısı ile içine herhangi bir madde ya da yağ ekleyerek saçınıza iyilik yapmazsınız. Çünkü şampuan bu maddeleri etkisizleştirir. Şampuanın içine bir şeyler katmak yerine durulama suyunuza bir şeyler ekleyebilirsiniz.
 • Sirke en iyi kepek yok edicilerden ve antibakteriyel ürünlerdendir. Ara ara durulama suyunuza sirke ekleyerek  saçlarınızı daha güçlü ve parlak hale getirebilirsiniz.
 • Sigara dumanı ve stres saç uzatmasını ciddi şekilde yavaşlatır. Mümkün olabildiği kadar bu ikiliden uzak durun. Unutmayın, bu ikisi ne kadar yok ise, saç uzamanız o kadar hızlı olacaktır.
 • Metabolizmanız ne kadar hızlı ise, saç uzamanız da o kadar hızlı olacaktır. Bunun için bol bol su için, kahvaltılarınızı ihmal etmeyin ve egzersiz yapın. İnanın saçın uzamasında tahmin ettiğinizden çok daha fazla etkisi var.
 • Saç uzaması için mümkün olduğunca protein ağırlıklı beslenin. Hele saç uzamasında olmazsa olmaz, balık-tavuk-havuç-turp-kaju-fındık-ceviz tüketimini asla ihmal etmeyin.
 • Saç uzamasında biotin, çinko, C vitamini, kükürt ve folik asit vitamin ve mineralleri çok çok önemlidir. Bunları asla ihmal etmeyin. Besinler ile yeterli alamıyorsanız, mutlaka bir doktora danışarak haplarını ve takviyelerini kullanabilirsiniz.

Görüldüğü gibi saçın hızla ve sağlıkla uzaması hem iç hem dış faktörlere bağlıdır. Ancak bu yazıda yazılan her şeye dikkat etmeniz ve bakım önerilerinden bir veya ikisini düzenli uyguladığınız taktirde saçlarınızın normalden çok daha hızlı uzadığını ve eskisinden çok daha sağlıklı göründüğünü fark edeceksiniz.

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster