100 Büyük Başlık Çiftliğin Kurulum Maliyeti

20
buyuk bas ciftlik maliyeti
100 büyük başlık bir çiftliğin kurulum maliyeti

Günümüz şartlarında bir büyükbaş çiftliği kurmak istiyorsanız titiz bir fizibilite çalışması yapmanız  gereklidir. Fizibilite çalışmasına öncelikle büyük baş hayvanların cinsini seçerek başlamalısınız. Seçeceğiniz büyük baş cinsine göre  maliyetiniz artacak veya azalacaktır. Maliyet çalışmasında  değişken faktör sadece büyükbaş cinsi değildir. Maliyet içerisinde yer alan tüm faktörleri dolar kuru üzerinden detaylı bir şekilde inceleyelim;

Kurulumda Büyük Baş Hayvan Seçimi

Eğer süt verimini öncelik olarak kabul ediyorsanız büyükbaş hayvan türü olarak  Holstein tercih edebilirsiniz. Bu tür büyükbaşlar günde ortalama 80 litre süt verebilmektedir.  18 – 24 aylık bir Holstein türü büyükbaş için ortalama 1800 USD gibi bir ücret ödersiniz.

buyukbas-yetistiriciligi-maliyeti-ve-secimi
Büyük baş hayvan seçimi nasıl yapılmalıdır?

Eğer maliyet yüksek olur diyorsanız günlük süt verimi ortalama 30 litre olan Friz türü büyük baş tercih edilebilir. Friz türü büyükbaş hayvanlar   18 – 24 aylık iken ortalama 1200 USD’ ye satılmaktadır. Bu iki tür arasında bir karşılaştırma yaparsak Holstein den 100 adet büyükbaş aldığınızda 180.000 USD ödemeniz gerekirken Friz türü büyükbaş için 120.000 USD ödemeniz gerekir. Alınacak süt verimini düşündüğünüzde Holstein daha iyi bir fikir gibi gelse de tercih size kalmıştır.

Kurulacak Ahır’ın Maliyeti

ciftlik kurulum maliyeti
Büyük baş çiftlik kurulumunda ahır ve maliyet hesabı

Bir inek için ortalama 20  metrekare kadar bir ahır gerekli iken 100 büyükbaş için tüm ihtiyaçların giderileceği ortalamam 3000 metrekarelik bir ahır gereklidir. Bu ölçüde bir akırı tek bir bütün halinde yapmanız sizin maliyetinizi artıracağından konstrüksiyon olarak yapmanız hem maliyet açısından avantaj sağlayacaktır hem de ulaşım açısından kolaylık sağlayacaktır.

Bu büyüklükte bir ahır için gerekli demir ve profil, zemin döşemesi için betonarme, üst çatı örtüsü, duvarların kapatılması ve ısıtma sisteminin sağlanmasını düşündüğümüzde ortalama 100.000 USD gibi bir maliyet oluşturacaktır.  Bu ahır sadece büyükbaşların yaşayacağı ve dinleneceği bir alan olduğu için bakım ve süt sağım  maliyetleri ayrı hesaplanmalıdır.

Tesisin Süt Sağım Maliyeti

100 büyük baş için süt sağım maliyeti hesaplaması
100 büyük baş için süt sağım maliyeti hesaplaması

Günümüzde süt sağımı artık otomatik makineler ile hayvanlara zarar verilmeden yapılmaktadır. Ayrıca insan sağımı ile makina sağımı arasında zaman, verim ve  çalışan sayısı faktörü olarak uçurum vardır. Bu açıdan 100 büyükbaşlık bir   sağım için 10 adet sağım makinesi alınması yeterli olacaktır. Sağım makinesinin ortalama fiyatı 400 USD olarak düşünüldüğünde 10 adet 4000 USD’lik bir maliyet oluşturacaktır.

Hayvanların Yem Maliyeti

büyük baş yem maliyeti
Büyük baş hayvan yemi maliyeti

100 büyükbaşlık bir hayvan çiftliği için ilk etapta 20 tonluk bir yem ihtiyacınız olacaktır. Arpa  kilogram fiyatı 0.26 USD  lira olduğu için 5200 USD lik bir maliyet kaleminiz oluşacaktır.

Çiftlikte Çalışanların Maliyeti

Hayvan cifliğinde çalışan işçilerin maliyeti
Hayvan cifliğinde çalışan işçilerin maliyeti

100 büyükbaşlık çiftliğin yeterli bir şekilde  idare edilmesi ve büyükbaş hayvanların sağlıklı bir şekilde bakımının yapılabilmesi için en az 10 bakımcının olması gereklidir. Tecrübeli bir bakımcı  ortalama 500 dolar maaşla çalıştığı için  ilk etapta çalışanların maliyeti size 5.000 dolar olacaktır. Ayrıca bu çalışanların çiftlik içinde kalacakları ve yaşayacakları yerlerin maliyeti, sigorta ve yiyecek içecek maliyetleri göz önüne alındığında ilk yatırım maliyeti adı altında ortalama 16.000 dolar gibi bir maliyet kaleminiz daha oluşacaktır.

Çiftlik için Arazi Temini

100 büyükbaşlık çiftlik için ideal bir çiftlik alanı ortalama 10 dönümlük bir alandır. 10 dönümlük bir alanı suya yakın bir yerde almaya kalktığınızda dönüm başına 30.000 lira ödemeniz gerekecektir. 10 dönümlük arsa size 300.000 liraya mal olacaktır.

Tüm bu rakamları alt alta yazdığımızda:

1 ) Büyük baş hayvan seçimi= Ortalama 130.000 USD

2 ) Ahır maliyeti= 100.000 USD

3 ) Süt sağım maliyeti= 4.000 USD

4 ) Yem maliyeti= 5.000 USD

5 ) Çalışan  maliyeti= 33.500 USD

6 ) Arazi temini= 66.000 USD

Toplam maliyet ise: Yaklaşık 338.500 Dolar olarak karşımıza çıkıyor. Siz bu maliyetin % 10  artısını ve eksisini göz önüne alarak hesap yapmalısınız. Ayrıca araziyi satın almak yerine kiralama yoluna giderseniz fiyat yaklaşık 10 da 1 ine düşecektir. Bu durumda maliyetiniz ortalama 278.500 USD olacaktır. Bu maliyet ile çok kısa süre de bir büyükbaş çiftliği kurabilir ve lojistik ağınızı sağlıklı bir şekilde kurduğunuzda ise   ideal bir süt verimi ile maliyetinizi ortalama 2 – 3 yıl içerisinde çıkarabilirsiniz. Süt verimi iyi olan hayvan türlerinin tercih edilmesi durumunda bu süre daha da kısa sürelere inecektir. Maliyeti düşürmek devletin hayvan yetiştiricilerine vermiş olduğu teşviklerden yararlanabilirsiniz. Bu konuda devlet destekli çiftlik kurmak yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

5 1 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
20 Yorum
Yeniler
Eskiler En çok oy alanlar
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster