Oto Galeri Açmak | Ne iş yapabilirim

1

Yeni iş fikirleri ile yola çıkan kişiler öncelikle açacakları işle ilgili çeşitli araştırmalar yapmalıdır. Özellikle oto galeri açma düşüncesinde olan kişiler mutlaka yürürlüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmeliği iyi araştırmalıdır. Çünkü yeni yönetmeliğe göre oto galeri açılabilmek için kişilerin yetki belgesi alması gerekmektedir.

Araba galerisi açmak istiyorum
Oto galeri açmak

Araç Alım Satım İşi Yapmak Kazandırır Mı?

Diyelim ki elinizde yüklü miktarda sermayeniz var ve ne iş yapacağınıza karar veremiyorsunuz. Sermayenizi kullanarak araç alım satım işine girebilir sattığınız araçlardan 1000 – 5000 TL kar elde edebilir. Yada sermayenizi hiç kullanmadan alıcı ve satıcıyı buluşturarak ciddi komisyonlar elde edebilirsiniz. Yakın çevrenizdeki insanların arabalarını iş yerinizin önünde sergiler ve belirlediğiniz fiyatlardan satarak bu işe başlayabilirsiniz.

Oto alım satımı yaparken bir yandan da otomobil sektörü içinde olmanızı fırsat bilerek 2. el araçlarınızı kiralayabilir bu sayede hem oto alım satımı yaparak hem de RENT A CAR  işi yaparak karınıza kar katmış olursunuz.Arabalarınızı geometrik diziler halinde kiralamayı başarabilirseniz satmaktan elde edeceğiniz karın en az 4 katını elinizdeki arabaları kiralayarak elde edebilirsiniz.

Her işte olduğu gibi mutlaka bir risk faktörü olduğunu unutmamalıyız. Ne iş olursa olsun yapmayı düşündüğünüz iş için öncelikle maliyet analizi ve iş yerini açtıktan sonra karşınıza çıkabilecek aksilikleri öngörebilmenizde fayda vardır. Bu ön görünüz gelecekte karşılaşacağınız problemlere karşı hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Araç alım satımı işinde kararlıysanız en çok karın olduğu araçlar ticari araçlar olduğunu dip not olarak geçmek isterim.

Oto Galeri Açmak İçin İstenen Belge ve Şartlar

Oto galeri açma düşüncesinde olan kişilerden artık bazı belgeler ve şartlar talep edilmektedir. Bu şartları doğru şekilde yerine getiren kişiler oto galeri açabilmektedir. Fakat istenilen belgeleri almamış ya da şartları sağlamamış kişilerin oto galeri açmasına izin verilmez.

 Oto Galeri Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

  • Oto galerileri ticaret alanlarında ve ikamet amaçlı olarak kullanılan bağımsız bölüm bulunmayan alanlarda açılması gerekir.
  • Oto galerinin açık ve kapalı şekilde toplam alanının en az dört taşıtı alabilecek büyüklükte olması gerekir. Alanın hesaplanması için yönetmelikte belirtilen şekilde araçların kapladığı alan üzerinden hesaplama yapılmalıdır.
  • Oto galeri teşhir alanının net yüksekliği en az 3 metre olmalıdır.
  • LPG, CNG ve LNG ikinci el taşıtların teşhir alanları kesinlikle açık alan olmalıdır.
  • Oto galeride sergilenecek araçların giriş ve çıkış düzeni tehlike oluşturmayacak şekilde olmalıdır. Özellikle araçlar için giriş ve çıkış kapıları bulunmalıdır.
  • Oto galeri açmak için kişinin mutlaka gelir ya da kurumlar vergisi mükellefi olması gerekir.
  • İşletmenin mutlaka mali sorumluluk sigortası yaptırmış olması gerekir.

 Oto Galeri Açmak İsteyenlerde Aranan Nitelikler

oto galeri açmak
Oto Galeri

 Oto galeri açmak için mutlaka işletme sahibinde ya da varsa şube müdürde aranan nitelikler bulunur. Bu nitelikler;

 *Şube müdürü ya da işletme sahibinin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

 *Vergi mükellefi olmalıdır.

 *İşletmeyi açacak kişi en az lise mezunu olmalıdır.

 *Oto galeri açmak için kişinin mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekir.

 *Oto galeri açacak kişinin daha önceden iflas etmemiş olması gerekmektedir. İflas etmiş olsa dahi işletme itibarını tekrar kazanmış olması gerekir.

 *Kişinin konkordato vermemiş olması da gerekmektedir.

 Tüm bunları sağlayan kişiler oto galeri açmak için gerekli başvuruları yapabilirler.

Önceki İçerikMasaj Salonu Açmak | Şartlar Ve Belgeler
Sonraki İçerikAltın Yatırımı Yapmak Mantıklı Mıdır?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz