Masaj Salonu Açmak | Şartlar Ve Belgeler

0

Masaj salonu açmak
Masaj salonu açma maliyeti ve şartları

Yeni bir iş fikri arayışındaysanız ve küçük bir bütçeye sahipseniz masaj salonu açma fikrini değerlendirebilirsiniz. Fakat unutmamak gerekir ki masaj salonu ve güzellik salonu açmak için bazı belgelere sahip olmanız gerekir. Çünkü resmi makamlar bu tür salonların açılmasını katı kurallara bağlıyor.

 Sektörde masaj salonu ihtiyacı oldukça fazladır. Masaj salonu açmak isteyen kişiler için detaylı bir araştırma yaptık.

 Masaj Salonu İçin Gerekli Belgeler

 Masaj salonu açma izni esnasında istenen belgelerin eksiksiz olması iznin daha hızlı bir biçimde çıkmasını sağlar. İzin için gerekli belgelerse şu şekildedir:

  •  Yapı kullanım izni ve tapu belgesi,
  •  İşletme sahibine ait iki fotoğraf ve kimlik fotokopisi,
  •  Yapı kira ise kira kontratının aslı ya da noter onaylı sureti
  •  İşletme sahibinin ticaret ve esnaf odasına kaydı,
  •  Alınan çöp konteynırına dair fatura,
  •  İtfaiye tarafından verilen uygunluk raporu
  •  Yeni tarihli sabıka kaydı (Sabıka kaydı varsa kayda ek mahkeme kararını da yanınızda bulundurmalısınız.)
  •  Vergi levhası ve ustalık belgesi

 Bu belgeler genel nitelik taşır. İşletmenin bulunduğu yer belediyesi ekstra belgeler de isteyebilir. Bu neden ile izin için belediyeye başvuru yapmadan önce mutlaka istenen evrak listesini yeniden gözden geçirmelisiniz.

 Masaj Salonunda Olması Gerekenler

Masaj salonunda olması gerekenler
Masaj salonu

 Öncelikle bir vizyon oluşturmanız ve hedeflerinizi netleştirmeniz gerekir. Sonrasında resmi makamlardan izin alabilmeniz için gerekli belgeleri hazırlamalısınız. Masaj salonu açmaya yönelik yönetmelik Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanıyor. Yönetmeliğe göre 18 yaşını doldurmuş olmalısınız.

 Masaj salonuna dair detaylar da yönetmelikte açık ve net biçimde belirtilir. Buna göre masaj salonunda:

 -Masaj odaları 6 m2’den küçük olmamalı,

 -Duvarlarında yağlı boya kullanılmalı,

 -Kalorifer, duş, ısıtma sistemi ve klima gibi demirbaşlar bulunmalı,

 -Çalışanların her biri üniforma giymeli,

 -Masaj esnasında kullanılan malzemelerin her biri mutlaka steril olmalı.

 Masaj Salonu Açmanın Maliyeti

Masaj salonu açmanın maliyeti
Masaj solunu açmak ne kadara mal olur

 Masaj salonları düşük bütçeyle açılsa da eleman temini ve işletmenin yönetmeliğe uygunluğu için birikime sahip olmalısınız. Ayrıca masaj salonunda çalışan elemanların maaş ve ödemelerini de bütçenize eklemelisiniz.

 Masörlerin yanı sıra mezoterapi ve akapunktur gibi uygulamalar için tıp fakültesi mezunu çalıştırmanız gerekir. Tıp fakültesi mezunlarının maaş ve sigorta primleri masörlere nazaran yüksek olacaktır. Tüm bu giderleri dikkate alarak işletme bütçenizi oluşturmanızda yarar var. Çünkü işletmenin tutunabilmesi ve tanınması için belli bir süreye ihtiyacınız olacak. Bu süre içerisinde de ödemelerinizi yapabilmeniz için elinizde nakit olmalı.

 Masaj Salonları Kazandırır Mı?

 Masaj ya da güzellik salonu açmak kolay olsa da ilk yıllarda süreci dikkatli yürütmelisiniz. Tanınırlığınızı artırmak için reklam ve kampanyalar yapabilirsiniz. Eğer kaliteli bir hizmet verirseniz kısa sürede işletmenizin adını duyurabilirsiniz. Kaliteyi artırmak için ise doğru personel ile çalışmanız gerekir. Bu durumda eleman seçimini yaparken deneyimli adayları değerlendirmeniz kazancınızı etkileyecektir.

 Masörlerinizi güzellik ve saç bakım hizmetleri adı altında verilen masörlük kursuna katılan adaylardan seçmelisiniz. Kurslar Milli Eğitim Bakanlığı sertifikası veriyor. Ayrıca yine bakanlığa bağlı özel kurslar da bulunuyor. Elemanlarınızın belgelerinin bakanlık onaylı olması işletmenizi açarken de işlerinizi kolaylaştırır.

 Masaj Salonu Açmak İçin Hangi Bakanlıktan Onay Alınmalı?

 Masaj salonunda hijyen oldukça önemli bir konudur. Sağlık söz konusu olduğu için salon açmak isteyenler öncelikle Sağlık Bakanlığından onay almalı. Sonrasında ise Kültür ve Turizm Bakanlığından da gerekli onayları alarak işletme açılabilir. Diğer prosedürler ise işletmenin bağlı olduğu yer belediyesi tarafından yapılır.

 Görüldüğü gibi masaj salonu açmak isteyenler pek çok farklı makamdan izin almak durumunda. Masaj salonu bir sağlıkla ilgili bir sektör olduğundan kurallar oldukça sıkı tutuluyor.

İlgili Yazı: Spor salonu açma maliyeti ve şartları

Önceki İçerikGüzellik Salonu Nasıl Açılır ? | Belgeler ve Şartlar
Sonraki İçerikOto Galeri Açmak | Ne iş yapabilirim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz