Altın Yatırımı Yapmak Mantıklı Mıdır?

0

Her dönemde en iyi yatırım aracı olarak kabul edilen altın hakkında birçok soru soruluyor. Özellikle altın yatırımı yapmak ne kadar karlı? yada ne kadar mantıklı? soruları sıklıkla tekrarlanmaktadır.

Altın Yatrımı
Altın Yatırımı Yapmak

Bu konu hakkında bilinmesi gereken en önemli gerçek, altının da iniş ve çıkışları olmasıdır. Yani altın da diğer yatırım araçları gibi bazı dönemlerde yüksek getiriye sahip olabiliyor. Ancak bazı dönemlerde altının da değer kaybetmesine tanıklık edilebiliyor. Dolayısıyla altın yatırımı yapmadan önce bazı konular hakkında fikir sahibi olmak gerekmektedir.

 Altın Yatırımı Karlı ve Mantıklı Mıdır?

Altın, bilinen en geleneksel yatırım aracıdır. Ve altın yatırımı yapmak aslında çok eski dönemlere adar uzanan bir eylemdir. Halk arasında altının her daim kazandırdığına yönelik bir inanış bulunmaktadır. Bu inanış, bazı istisnalar dışında genel olarak haklı bir düşüncedir.

Altın, sürekli olarak değer kazanan bir yatırım aracıdır. Ancak zaman zaman piyasa hareketlerine göre altının da değer kaybettiğine tanıklık edilir. Bu bilgilerden hareketle altın yatırımı yapmadan önce piyasanın iyice incelenmesi akıllıca bir davranıştır.

ons altin grafigi
Ons Altın Grafiği

Yukarıdaki grafikte 2001 ile 2019 yılları arasında ons altın grafiğini incelediğimizde devamlı bir artış eğilimi içerisinde olduğunu görüyoruz. Uzun vadede düşünüldüğünde 2001 de 1 ons altının 250 dolardan 2011 yılında 1950 dolara kadar çıkabildiğini görmekteyiz.

Kısa vadede altın yatırımı yapmayı düşünüyorsanız yukarıdaki grafiğe göre aşağı yönlü dalgalanmaları beklemeniz daha uygun olacaktır. Her ne kadar altının yeterince düştüğünü ve alım için uygun bir zaman olacağını düşünseniz de piyasaların bazı zamanlarda sizi üzebileceğini de aklınızdan çıkarmamalısınız.

 Hangi Zamanlarda Altın Alınmalıdır?

Bilindiği üzere para piyasaları çeşitli etkenlere bağlı şekilde değişmektedir. Ülkemizde ve dünyada yaşanan olaylar, bazı yatırım araçlarının değerlerine etki etmektedir. Ve altın da bu değişimlerden etkilenmektedir. Buna göre altın yatırımı yapmak isteyenler için en doğru zaman, altının değerinin düştüğü zamanlardır.

Altının değer kaybettiği evrelerde altın satın almak sizi kazançlı çıkaracaktır. Ancak bu konuda unutulmaması gereken, altının kısa vadeli değil uzun vadeli bir yatırım aracı olduğudur. Eğer kısa vadede kar elde etmek isterseniz, forex ve VİOP gibi başka yatırım araçlarını tercih etmeniz gerekecektir. Bu yatırım araçlarıyla altın düşerken de kar etmeniz mümkün olacaktır.

Önceki yazılarımızda altın ne zaman alınmalıdır konusunda detaylı bir yazı hazırlamıştık bu yazımızı okuyarak yatırımlarınıza yön verebilirsiniz.

 Altının Bozdurulacağı (Satılacağı) Zaman

Altın yatırımından kar sağlamak için, onun bozdurulacağı zaman da çok önemlidir. Bunun için en doğru zaman, altının en çok yükseldiği dönemdir. Bazen piyasalar son derece inişli çıkışlı olabilir. Ve bu dönemlerde bazı hatalar yapılabilir.

Örneğin altın çok yüksek bir seviyeye gelebilir. Ve altın yatırımcısı bundan daha fazla yükseleceğini umut ederek, altını saklamaya devam eder. Böyle bir eylem, aslında bir hatadır. Çünkü her yatırım aracının, her dönemde ulaşabileceği bir üst seviye bulunmaktadır. Yatırımcıların bu konular hakkında bilgi sahibi olması şarttır.

Şunu da hatırlatmadan geçmeyelim, Banka aracılığıyla altın alıp satmayı düşünüyorsanız piyasa saatleri içerisinde (09:00 18:00) alım satım yapmaya dikkat etmelisiniz. Bu saatler dışında altın alıp satmak pek mantıklı olmayacaktır. Nedi ise bankalar piysa saatleri dışında alış ile satış arasındaki fiyat farkını yüksek tutmaktadırlar.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bunun için iki farklı yöntem vardır:

Telefon Uygulaması: Altın hesabı açtırmak için bankanızın telefon uygulamasına giriş yaparak altın hesabı aç bölümünden yeni bir altın hesabı açabilirsiniz. Hesabı açtıktan sonra hesabınızdaki para ile istediğiniz gramda anlık altın alıp satışı yapabilirsiniz.

Bankanıza giderek: Bankanızın herhangi bir şubesine giderek bireysel müşteri işlemleri bölümünden kolaylıkla bir altın hesabı açabilirsiniz.

 Bankalarda Altın Hesabı Açtırmak

Altın yatırımı yaparken, satın alınan altınların saklanması da önemli bir konudur. Genellikle evde “yastık altı” olarak tanımlanan yatırımlar tercih edilir. Fakat bu, her zaman güvenli olmayabilir. Bu nedenle son dönemlerde bankaların altın yatırımı hesapları tercih edilmeye başlanmıştır.

 Bankalarda vadeli altın hesabı açtırmak, sizi bu işten daha kazançlı çıkarabilir. Bankalar müşterilerine;
 * Vadeli
 * Vadesiz
 * Kısa vadeli
 * Uzun vadeli olmak üzere çeşitli altın hesabı seçenekleri sunmaktadır. Bu tercihlerde banka, altının artan kendi değerinin yanında kendi faizini de sunmaktadır. Siz bankada bir altın hesabı açtırdığınız zaman, altının artan değerine ek olarak faizden de yararlanabilirsiniz.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili yazılar:
Ons altın yatırımı nasıl yapılır?
Altın fiyatı neden düşer neden yükselir?

Önceki İçerikOto Galeri Açmak | Ne iş yapabilirim
Sonraki İçerikARM MİMARİSİ NEDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz