Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

1

 

Tarım kredisi
Tarım kredisi nasıl alını ve başvuru şartları nelerdir?

Tarım alanında yeniyseniz veya daha önce bu konuda bir tecrübeniz olduysa Tarım Kredi Kooperatifi’nden veya bankalardan kredi almak hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Kredi başvurusunda bulunmadan önce sizin için en uygun olacağını düşündüğünüz kredi çeşidini belirlemelisiniz. Ardından Tarım Kredi Kooperatifi’ne ve bankalara iş planınızı ve finansal durumunuzu gösteren birçok belgeyi ibraz etmelisiniz. Eğer krediniz onaylanırsa, faaliyete geçebilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için tarım kredisi nasıl alınır, kimler alabilir ve başvuru şartları nelerdir araştırdık. Buyurun okuyalım…

Tarımsal kredi için Uygun Olan Kredi Çeşidini Seçmek

Ne yazık ki herkes kredi başvurusunda bulunamamaktadır. Kredi için başvurmadan önce aşağıdaki şartları sağladığınızdan emin olmalısınız.

 • Ailenizde çiftçilikle uğraşmış veya uğraşmakta olan kişiler olmalı
 • İyi bir kredi notuna ve kredi geçmişine sahip olmalısınız.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız. Eğer yabancı iseniz, oturma ve çalışma izniniz bulunmalı.
 • Kredi geri ödeme konusunda güçlük yaşamayacak bir finansal duruma sahip olmalısınız.
 • Daha önce Tarım Kredi Kooperatifi’ni veya bankaları daha önce kredi nedeniyle zarara uğratmamış olmalısınız.
 • Vergi borcunuz bulunmamalı
 • Bir çiftlik sahibi veya işletmecisi olmalısınız.

Doğrudan işletme kredisini satın almalarınız için tercih edin. Doğrudan işletme kredisi genelde almak istediğiniz belli bir ürün varsa size ilk olarak önerilecek kredi çeşididir. Eğer canlı hayvan, çiftlik ekipmanı veya yakıt almak istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz doğrudan işletme kredisini almaktır.

Ufak bir tarla Sahibiyseniz mikro kredileri deneyin. Mikro krediler, daha küçük ve bağımsız çiftliklere verilen kredi çeşididir. Bu tip çiftlikler genellikle faaliyetlerine yeni başlamış olup belli bir üründe uzmanlaşma amacına sahiptir.

Bir tarla alacaksanız veya mevcut tarlanızı büyütmek istiyorsanız ortaklık kredisini tercih etmelisiniz. Uzun süredir tarım sektöründe çalışıyorsanız ve çalıştığınız tarlayı satın almak istiyorsanız, doğrudan ortaklık kredileri hedefinize ulaşmada size yardımcı olacaktır. Bu kredi çeşidi, mevcut tarlayı büyütmek ve tarlaya yeni yapılar eklemek için de kullanılabilir.

Herhangi bir özel kredi çeşidi için uygun olup olmadığınıza bakın: Bazı özel gruplar için yine o gruba özgü kredi imkanları bulunmaktadır. Eğer bu gruplardan birine giriyorsanız, sözünü ettiğimiz kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

 • Eğer genç bir çiftçi iseniz ve tarım alanında eğitim almak istiyorsanız, bankaların gençlere yönelik kredi çeşitlerine bakabilirsiniz.
 • Bankalar, sadece kadınlar ve azınlıkta olan çiftçiler için özel krediler vermektedirler. Siz de eğer bu grupta iseniz, bu kredi çeşidine başvurabilirsiniz.
 • Eğer tarım sektöründe 10 yıldan daha kısa bir süre çalıştıysanız, bankalardan buna uygun olarak tarıma başlangıç için uygun olan kredileri çekebilirsiniz.
 • Eğer mevcut bir tarlanız varsa ve tarlanız doğal afetler nedeniyle zarar gördüyse, acil durum kredilerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Tarımsal Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarımsal kredi
Tarım kredisi alma şartları ve başvurular

Öncelikle bankaların standart kredi başvuru formunu doldurarak kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Bir kredi başvurusunda bulunmak bir sürü evrak işi gerektirir. Başlangıç için kredi istek formunu doldurabilirsiniz. Bu form; nasıl bir çiftlik işlettiğinizi, hangi kredi çeşidine başvuru yaptığınızı, krediyi nasıl kullanmayı planladığınızı ve diğer kişisel bilgileri içermektedir.

Bankalar ve diğer finans kuruluşları, siz kredi başvurusunda bulunduğunuzda verdikleri kredinin geri ödeneceğinden emin olmak isterler ve bu yüzden sizin kredi geçmişinizi öğrenmek isteyeceklerdir. 3 yıllık finansal geçmişiniz, 3 yıllık üretim geçmişiniz ve size kredi veren diğer kurumları içeren belgeleri bankalara sunmalısınız.

Bankalara tarımsal eğitiminiz ile ilgili belgeleri de sunmalısınız. Bankalar, sunduğunuz bu belgeler sayesinde sizin işinizin ehli ve profesyonel bir çiftçi olduğunuzu daha iyi anlayacaktır. Bankalara aldığınız eğitimlerle ilgili sertifikalarınızı ve varsa bu konuya ilişkin diplomanızı sunabilirsiniz.

Bir iş planı kurmak için öncelikle birilerine danışmayı deneyebilirsiniz. Yapacağınız iş planı, tarlanızın hedeflerini ortaya koyacaktır. Eğer bu konuda uzman değilseniz, tarımsal bir iş planı kurmak için bir uzmana danışmalısınız. Unutmayın ki tarım kredisi de bir ticari kredi çeşididir ve bankalar yatırımlarının başarılı olduklarını görmek isterler. Bu nedenle sunacağınız iş planı, kredi başvurunuzun en önemli parçalarından birini oluşturmaktadır.

Kredi Sürecinin Tamamlanması

Tarım kredisine nasıl başvurulur
Tarımsal kredi almanın aşamaları

Kredi başvurunuz ile ilgili bir banka temsilcisi sizinle belli bir süre sonra irtibata geçecektir. Böylelikle çekeceğiniz kredi ile ilgili her türlü soruyu banka temsilcisine sorabilirsiniz.

Ayrıca eğer iş planınız başkası tarafından yazıldıysa, banka temsilcisi ile yapacağınız görüşmeden önce iş planınızı iyice anlamış olmalısınız çünkü banka temsilcisi iş planınız hakkında size epey soru soracaktır. Her kredi çeşidinde banka temsilcisi ile görüşme imkânınız olmayabilir. Eğer doğrudan bir kredi için başvuruyorsanız, banka temsilcisi ile görüşme şansınız daha fazladır.

Kredi başvurusunun nasıl sonuçlanacağını mutlaka bekleyin. Bankadan size ne zaman haber geleceği pek belli olmaz fakat bankalar genellikle kredi başvurusundan itibaren 60 gün içinde size geri dönüş sağlayacaktır. Bu süreç içerisinde bankalar sizinle eksik belgeler için irtibata geçebilirler.

Krediniz onaylandığı taktirde bankalar sizden bir sürü evrakı imzalamanızı isteyeceklerdir. Evrakları dikkatlice inceleyin ve şartları anladığınıza emin olduktan sonra evrakları imzalayın. Bankanın verdiği evrakları alıp evde incelemek sizin için gayet mantıklı olacaktır çünkü bu durum şartları iyi anladığınızı garanti edecektir. Eğer yasal evrakları okuyup anlamada iyi olmadığınızı düşünüyorsanız, bir avukata veya muhasebeciye danışabilirsiniz.

Eğer kredi başvurunuz reddedilmiş ise, neden reddedildiğini dikkatlice inceleyin. Kredi başvurunuzun neden reddedildiğini banka yetkilisine sorabilirsiniz. Böylelikle daha sonraki kredi başvurularınız için bir deneyim elde etmiş olursunuz.

Önceki İçerikHayvancılık Yapmak Para Kazandırır Mı? | Karlı Mıdır?
Sonraki İçerikEk İş Yapmak İsteyenler için Orijinal Fikirler!

1 Yorum

 1. Ne bu çiftci ekmesin politikasımı Bu ülkede kimlerin üretici oldugu bariz Çiftci bu kadar şartı yerine getirene kadar eker bugdayı yatar yıl boyu patateside afrinden getiririz boşversene uğraşmam bile! zenginlere çalışmaya devam edin otel sahiplerine verin teşfiki onlar ekiyor 4 5 dönüm organik!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz