TKDK Desteğini Alan Biri Olarak Öneri ve Yorumlar

0

Tarım ve Kırsal Kalkınma Desteği Almak Karlı Mıdır?

tarım ve kırsal kalkınma teşviği almak
TKDK desteği alan biri olarak yatırımcı öneri ve yorumları

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yani kısaca TKDK kurumu özetlemek gerekirse, Avrupa Birliğinin Türkiye’de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Desteklemek adına kurulan ve Türkiye’de yüksek meblaları hiçbir karşılık beklemeksizin, vatandaşa sadece ama sadece bir takım şartlarıyerine getirmeleri karşılığında hibe etmektedir.

Türkiye’nin bir Avrupa Birliği ülkesi olmadığı dönemlere tekabül eden destekler de bulunmaktadır fakat, Avrupa Birliğinin bu konudaki açıklaması şöyledir. “Avrupa Birliği üyesi olan ve Avrupa Birliğine katılma potansiyeli bulunan ülkeler bu hibeden yararlanma hakkına sahiptir.” Sizlere bu düzeni kısaca açıklamam gerekirse sistemin işleyişi şöyledir;

TKDK Desteği Nasıl Verilmektedir?

Avrupa Birliği yatırımcı adaylar aranan ülkeye deneme amaçlı belli bir miktar para yollar, bu para ülkedeki TKDK kurumlarınca düzenlenen çağırı dönemlerinde, çeşitli kurumlardan yatırım yapma izni alan ( Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, Karayolları, Kültür Bakanlığı, Devlet Su İşleri, Bulunulan ilin Belediyesi ) yatırımcılara ulaştırılır.

Tarım ve kırsalk kalkınma
Tarım ve Kırsal Kalkınma yatırımcı öneri ve yorumları

Yatırımcılar bu parayı kurumdan kendi üzerlerine alabilmek adına büyük bir mücadele verirler. Sebebi ise şudur, ‘ tüm şartlar harfiyen yerine getirilmeli, getirilmediği takdirde en ufak bir aksaklık veya eksiklikte bütün ücretin adaya ödenmesi işlemi durur veya şartlar yerine getirilinceye kadar ertelenir. ‘ Aday hibeyi aldıktan sonra kurum elini üzerinden çekmekte mi? Hayır çekmiyor, aksine; yatırımcıların kurdukları tesisi amacı dışında kullanıp kullanmadığını teşhis etmek ve gözlemlemek adına kontrol ekibi yollamaktadır.

Ansızın tesisin kapısında TKDK amblemli bir araç belirdiğinde, Tavuk Çiftliği adı altında büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapıyorsanız alenen gözlemlemek adına ansızın orada bulunmayı tercih ediyorlar. Tesis içindeki herhangi bir binanın veya en ufak bir odanın yahut 1 m2 lik bir alanın bile amacı dışında kullanıldığı tespit edildiğinde önce uyarı yapılır, 1 ay içinde durum normale dönmez ise o amacı dışında kullanılan kısım için yatırımcıya ödenen ücret geri talep edilir, yatırımcının ücreti geri iade etmediği takdirde tesisin bütün faaliyetleri TKDK tarafından Avrupa Birliği yönergesi ile durdurulur.

TKDK Desteği Almayı Düşünler için Kişisel Tavsiyelerim

kırsal kalkınmada alırken nelere dikkat edilmelik
Kırsal kalkınma desteği alacaklara tavsiyelerim

Kişisel deneyimlerim ve tavsiyelerimi sizlere bu kısımda aktaracağım;Aslında kendi adıma ve kendi ağızımdan yazdığım tüm bu makale yazısını ailesinin bir ferdi bulunduğum babamın yani bir yatırımcının anlatımıyla yazmaktayım. Öncelikle yatırımın tamamlanması süreci sadece kurumdan alınan hibe ile bitmemekte. Banka kredisi ya da nakit paranızı ilave etmeden işi bitirmeniz olanaksız. Çünkü kurum sadece yatırımın %60’ını, bayanlara öncelik politikası ile de yaklaşık %70’ini karşılamakta. Ki bu %60′ lık miktar benim 50.000 tavuk kapasiteli broiler yetiştirme ( beyaz et ) tesisimde yaklaşık 900.000 tl ye tekabül etmektedir. Yatırımın komple maliyeti ise 2.000.000 tl dir, sebebi ise Avrupa standartları taşımasıdır. (hatta avrupa’da bulunmayan bazı teknolojiler de mevcuttur)

Tavsiyelerime gelecek olursak:

— Yatırımın yapılacağı arazi iyi seçilmeli

— Yatırım değil eski tesise restorasyon yapılacak ise hibe € olarak alınmalı

— Yatırımdan elde edilecek gelir ile banka kredisinin ödenebildiği düşünülmemelidir, nakdi olanlar üzerine hibeyi de ekleyerek tesis kurmalıdır.

Fakat hiçbir şekilde sizlere bu kurumdan hibe almanın olumlu bir yanı olmadığını, çok fazla beklentiye girip zengin olma hayallerinizin suya düşmesine ellerinizle zemin hazırlamamanız gerektiğini söylüyorum. Biz ettik siz etmeyin, zaten kurum yüzünden yaptığımız haybeye harcamalar olmasa idi bu tesis yarısından daha az bir mebğala mâl edilebilir idi diyebilirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz