Gümrüğe Takılan Ürün Gümrükten Nasıl Alınır? | Yurtdışı Alışverişi

37
Gümrüğe takılan ürünler için gümrük vergisi ödenerek almak
Çin’den yada Amerika’dan aldığınız ürünlerin gümrüğe takılması.

Yurtdışından Online alışveriş yaparken öncelikle dikkat etmeniz gereken husus: Ürünün fiyatıdır. 22 euro ve daha az fiyattaki ürünlerde ürünün fiyatını ve varsa kargo ücretini ödeyerek ürünü temin edebilirsiniz. Ancak 22-1500 euro arası bir fiyata sahip ürünü ülkeye getirmek istiyorsanız gümrük vergisi ile karşılaşma ihtimaliniz yüksektir.

Gümrük vergilerinin miktarı ürünün geldiği ülkenin AB ülkesi olup olmamasına göre değişkenlik göstermektedir. Ürünün gümrükten geçmesinde bir diğer etken de 30 kg ya da daha altında bir ağırlığa sahip olmasıdır. Ayrıca gümrük konusunda sıkıntı yaşamamak adına tercih ettiğiniz kargo şirketi de önem arz etmektedir. Fedex ve DHL gibi kargo şirketlerinde aldığınız ürünün gümrüğe takılma ihtimali daha yüksektir.

Bu sebeple biraz daha zaman alsa da kargolarınızı PTT (Satın alacağınız ülkenin normal postalama şiketini tercih edin örneğin hon kong tan alacağınız bir ürün için Honkong Post’u tercih edin.) aracılığıyla getirtmeye özen göstermenizde fayda var. Ayrıca ürünlerinizi deneyimli ve feedbac’i yüksek olan satıcılardan almanız gümrüge takılmama konusunda avantajlı olacaktır. Bu konuda aliexpress.com satıcılarının hangi ülkeye nasıl bir yol izlenmesi geretiği konusunda deneyimli olduklarını söyleyebiliriz.

Aliexpress gümrüğe takılma
Aliexpress’ sen alınan hangi ürünler gümrüğe takılır ? Gümrüğe takılan paketler için hangi yol izlenmelidir ?

22 euro’nun üzerindeki ürünlerinizin kargodan geçmesi için başvurulan yöntem: Genellikle ürünü aldığınız ülkenin size daha düşük bir fatura kesmesidir. Örnek olarak Çin’den aldığınız bir ürüne Çinliler tarafından daha düşük fatura kesilmesi ile sağlanmaktadır. Bu durum tabi ki yasal değildir ancak çokça kullanılmaktadır. Aksi takdirde 22 euro üzerindeki ürününüz yasal şekilde ülkeye getirilmek istendiğinde gümrüğe takılıp gümrük vergisiyle karşılaşacaktır. 22-1500 euro arası ürünlere uygulanan gümrük vergisi ile 1500 euro üzerinde ürünlere uygulanan vergi farklıdır. Gümrük vergisi konusunda hediyelik eşya hususu da önemlidir. Yurt dışından yanınızda 430 euro değerinde hediyelik eşya getirme imkanınız vardır. Ancak bu miktarda ürünü yanınızda değil de kargo ile getirtmek isterseniz bu durumda hediye kapsamına girmez ve yine gümrük vergisi ödemek durumunda kalırsınız.

Gümrüğe takılan bir paket gümrükten nasıl alınır ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi yurtdışından sipariş ettiğiniz paketin ülkemiz gümrüğünden geçebilmesi için 22 Euro altı olaması ve yasaklı ürünler arasında olmaması gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda ürün 22 euro nun altında olsa bile gümrüğe takılabilir. Bir ürünü online yolla yurtdışından satın aldığınızda bu ürün size ulaşana kadar 5 aşamadan geçer. Aşağıda yazılan aşamaları sırasıyla değerlendirdiğinizde gümrüğe takılan bir paketin  gümrükten nasıl alınabileceği sorusuna da cevap bulmuş olacağız.

Gümrüge takılan ürünler nasıl alınır
 1. Aşama; Ürününüz ilk olarak satın aldığınız ülkenin gümrük kontrolünden geçer. Bu kontrol sırasında ürününüz o ülkenin belirlediği gümrük yasalarına uygun değilse aldığınız ürün satıcıya iade edilir. Ürünü Aliexpress yada Ebay gibi güvenilir bir siteden almanız bu noktada oldukça önemlidir. Her iki sitede de teslim alınmayan yada hasarlı ürünler için uyuşmazlık açarak para iadesi alabilirsiniz. Eğer ki ürününüz satın aldığınız ülkenin gümrüğünden geçtiyse ürününüz 2. aşamaya yani uçak ya da gemi yoluyla adresinize doğru yol alır. Gemi ile geliyorsa 30 uçak ile geliyorsa yaklaşık 15 gün sonra ülkenizdeki gümrük kontrol birimine ulaşır.
 2. Aşama; Ülkenize gelen paket gümrük memuru tarafından kontrol edilir. Bu kontrollerde hacimce büyük ve ağır paketler göze batacağı için genelde bu ürünlerin sahipleri biraz daha şanssızdır. Gümrük memuru ürününüzü açıp inceler ürünü öncelikle yasaklı ürünler arasında olup olmadığını kontrol eder eğer değilse ürün fiyatını değerlendirir bu değerlendirme sırasında gümrük memuru göndericinin kesmiş olduğu fatura bedelini dikkate almaz. Örneğin aldığınız ürün Canon D600 fotoğraf makinesi ise bu ürünün 22 Euro olma ihtimali olmadığından paketiniz memur tarafından direk gümrük bölümüne alınır. Fiyatını belirlerken karar vermediği bir ürünle karşılaşırsa internette benzerlerini araştırır ve kendince bir değer biçer. Anlayacağınız bu noktada kaderiniz tamamiyle gümrük memuruna kalmıştır.
 3. Aşama; Ürününüz gümrüğe takılmadıysa PTT yoluyla birkaç gün sonra elinize ulaşacaktır. Yasaklı ürün ise geldiği ülkeye geri gönderilecektir ya da gümrükte bekletilecektir. Peki değerinden dolayı gümrüğe takıldıysa ne olacak ? Paketiniz fiyatından dolayı gümrüğe takıldıysa ilinizde en yakın gümrük birimine gönderilir.
 4. Aşama; İlinize en yakın gümrük birimine gelen paketiniz birimdeki memur tarafından fiyat değerlendirmesi yapılır. Bu değerlendirmeden sonra size bir mektupla ürününüzün gümrüğe takıldığı almak istiyorsanız şu adrese gelin tarzında bir yazıyla tebligat gönderilir.
 5. Aşama; Belirtilen tarih ve saatte davet edilen yere gittiğinizde gümrük memuru ödemeniz gereken değeri size söyler ödemeniz gereken miktarı oradaki vezneye ödedikten sonra ürününüzü teslim alabilirsiniz.

Bunların yanında fiyatı ne olursa olsun gümrüğe takılan gümrük bakanlığı tarafından yasaklanan bazı ürünler vardır bunlar;

Gümrüğe Takılan Yasaklı Ürünler

Online alışveriş ile aldığınız ürünlerde ürünün fiyatı itibariyle gümrük vergisi kapsamına girmesinin yanı sıra ürünün içeriği de önemlidir. Nitekim her çeşit ürünü gümrükten geçirmeniz mümkün değildir. Gümrükten geçişine izin verilmeyen ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1 ) Ateşli silahlar

resize-img

2 ) Tütünlü ürünler ( bu listede elektronik sigara da bulunmakta )

sigara-markalari-mal-ve-hizmet-isminde-4104043_1135_o

3 ) Cep Telefonları

Akıllı-Telefonlar

4 ) Ayakkabılar

spor-ayakkabilar

5 ) Sporcu gıdaları

sporcu-besinleri

6 ) Bazı kozmetik ürünleri

6003_9006

7 )  İlaçlar

h_1416218431

Bu tarz ürünler gümrükten ya geçmemekte ya da belli şartlar ve belgeler sağlandığı takdirde geçmektedir. Yani yurt dışından online alışveriş yoluyla telefon almak isterseniz gümrük sorunu ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bu nedenle yurtdışından telefon getirtebilmek için direk olarak onu getirmeniz veya sizin için birinin onu yanında getirmesi gerekmektedir. Kısaca kargo faktörünü işin içine katamayız. Yanınızda taşıdığınız eşyaları yurt dışına çıkarma konusunda da tamamen bir serbestliğe sahip olmadığınızı belirtmek gerekir. Nitekim beraberinizde ticari amaçlı olarak ürün taşımanız da yasaktır. Bu denetlemeler de üründen ürüne çeşitlilik bulundurmaktadır. Örneğin yanınızda 5 adet oyuncak ile giderseniz bu şahsi kullanıma girebilir ancak 5 adet tablet götürmeniz halinde gümrükte ticari amaç yaftası ile karşı karşıya kalarak ürünleri geçirememe durumunda kalabilirsiniz.

Bu liste kapsamında olmadığı halde gümrüğe takılan ürünler de olabilmektedir. Örneğin online alışveriş ile bilgisayar soğutucusu aldınız ancak ürün gümrükte takıldı. Bu durumda ilgili yere gidip ürününüzü almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Sizden TSE belgesi ve TÜBİTAK’a uygunluk gibi belgeler isteyebileceklerdir. Bunları da tedarik edip sakin bir üslupla durumunuzu anlatmanız halinde büyük ihtimalle ürününüzü alabilirsiniz.

Yasaklı ürünlerin Gümrükten Geçme Şartları:

Ebay gümrük problemi
Ebay’dan satın aldığınız bir sipariş gümrüğe takılırsa ne yapmalısınız ?

-Şahsi tedavide kullanım amacıyla getirilen ilaçlar gümrük idaresine reçete, doktor raporu veya sağlık kuruluşundan alınan rapor gibi belgelerin ibraz edilmesi sonucu gümrükten geçirilebilmektedir.

-Cep telefonlarının geçmesi için şahsi eşya statüsüne sahip olmalıdır. Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı ile getirilmesi vergili yahut vergisiz hiçbir surette mümkün değildir. Telefonunuzu tamir için yurtdışına göndermeniz halinde kargo ya da hızlı taşımacılık yolu ile geri getirmeniz için mevcut telefonlarda bulunan IMEI numaralarını ilgili sitede sorgulatmanız gerekir.

-Takviye edici gıdalar da gümrük geçiş iznine sahip olmayan ürünler arasında olduğu için ek işlemler gerektirmektedir. Şahıs ilaca ihtiyacı olduğunu doktor raporu ile kanıtlaması halinde ilacı kargo ile edinebilir. Sporcular için de Milli Sporcu Belgesi şartı aranmaktadır.

Önceki İçerikAlmanya’da İşsizlik Maaşı Şartları | Wie viel Arbeitslosengeld ?
Sonraki İçerikDünyanın En Sağlam 5 Araba Modeli | Güvenli Arabalar

37 YORUMLAR

 1. yeni çıkan yasayla artık gümrükten hiç bir şey geçiremez hale gelen gümrük yasası, tırnak makası bile sokamazsınız , nerdeyse durum bu hale geldi, 1500 euro 30kg bunlar geçmişte kaldı arkadaşlar , 5 ürün sipariş edin 4 ü ticari mahiyette denilecek , tmm vergisini ödeyim alayım diyceksiniz, git muşavir bul gel, beyanname doldurt vergisini öde diyecekler (muşavirlik ücreti en az 500tl vergi en az 300-500 lira= , tek kazık yetmez , muşavirli çifte kazık yiyeceksiniz, aliepress, ebay, kimsenin gözünün yaşına bakmıyorlar artık, 2018 de ithalat gelirimiz 5 kat yükselecek dediler duymadınızmı, nasıl olcak bu iş, hepimizden vergi almaları gerek, artık unutun yurt dışından birşey almayı, aklımdayken hatırlatayım, gümrüğe takılan siparişiniz aliexpresten iade açtığınızda artık aliexpress diyorki ( siparişiniz vermiş olduğunuz süre içerisinde ülkenize ve local bölgenize gelmiş ve almamışsınız,) para satıcıya aktarılacaktır…YANDINIZ ……. siz gümrükten almadınız vergi algı cart curt ödemeyim diye mesela, böyle bir alıcı koruma sistemide ortadan kalktı yabancı sitelerde, onlarda biliyor gümrük vergisi yüzünden almadığınızı, ve buna engel olmak için ,iadeyi geçersiz sayıyorlar, dikkat edin 4 aydan beri değişen sistem ve yasa ile , hiç bir şey artık eskisi gibi olmayacak…

 2. selam
  araçıma rusya dan ön koltuk almak istiyorum.
  koltukların her biri 17 kg iki kere kargo yapılması daha mantıklı sanırım ürün bedeli 1200 $ ama satıcı ile fatura bedeli her biri için 100$ fiyat yazacak bu durumda başka ne gibi bir yol izlemeliyim tavsiyeniz ne olurdu?

 3. Merhaba geçenlerde iş yerime makine parçası aldım toplasan 150 gramı geçmez değeri 36.5 $ 12 parça .gümrükte takılmış .Ben gitsem gümrükten çekebilirmiyim. Yoksa illaki gümrük işleriyle uğraşan gümrükcülere vekâlet verip onlarmı çekebilir.

 4. Küçük ve dikkat çekmeyen bir pakette 20$ civarlarında bir kore cilt bakım ürümü aldım.
  Bunun gümrükten geçebilme şansı var mıdır? Direk kozmetik sayılıp yasaklı ürünlere mi girer? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 5. Geçen haftalarda 5 dolara 3 adet uçaklarda kullaklık kullanmayı sağlayan dönüştürücü adaptör aldım. Paket 60 gr ağırlığında var yok. Satıcı paketleme anının fotolarını göndermese satıcıyı suçlayacam. Neyset geldi. Paketi açmışlar,ambalajı yırtmışlar adaptörlerden birini yürütmüşler, sonra koli bandıyla kapatmışlar. Şimdi adet olarak bir kota mı var ? Yoksa gümrük memurlarıiçinde tınakçılar mı var?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz