Kamu’da İşçi Olmak İçin Bunları Yapın

0
kamu kurumda nasıl işçi olunur
Kamu kurumlarında işçi olmanın şartları

Kamu kurumlarında işçi olmak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Çalışma saatlerinin çok daha iyi olması ve resmi tatillerde izin kullanılabilmesi, insanların kamuda işçi olarak çalışmak istemesine neden olmaktadır.

Lisans ve ön Lisans mezunları: Devlet işçisi olabilmek ve kamu da çalışmak için Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda başarılı olmak gerekmektedir. Ön lisans mezunları P93, Lisans mezunları ise P3 puan türünden en az 60 puan almalıdırlar.

Lise Mezunları: Ortaöğretimden mezun olanlar, kamuda işçi olmak istiyorsa KPSS’nin ortaöğretim sınavına katılmalıdır.

İlköğretim mezunları: İlkokul yada ortaokul mezunlarının kamuda işçi olabilmesi için KPSS sınavına giremedikleri için, başvurularını İŞKUR aracılığıyla yapıp kura yada mülakat sonucuna göre atamaları yapılmaktadır.

Engelliler için herhangi bir puan barajı yoktur. Sadece sınava girmeleri, kamuda işçi olarak başvuru yapmak için yeterli bir koşuldur. Lisans yada ön lisans düzeyindeki bölümlerde ise eKPSS sınavına girmeleri zorunludur.

Her yıl kamuda işçi alımı için ilanlar verilmekte ve ilan asıldıktan 15 gün sonra başvuru süreci sona ermektedir.

Kamuda İşçi Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Kamuda çalışacak olan işçilerin hakları, yasalar ile gözetilmektedir. Personel eksikliğini gözetmeye yönelik alımlar, kamuda çalışmak isteyen işçi adaylarını heyecanlandırmaktadır. Her yıl gerekli görüldüğü alanlarda, işçi alımı yapılmaktadır.

Buna örnek verecek olursak 2019 yılında Sağlık Bakanlığı hastanelerde çalıştırılmak üzere temizlik görevlisi, sıhhi tesisatçı dahil olmak üzere toplam 16 bin kamu işçisi istihdam etmişti.

  •  Kamuda işçi olarak çalışacak olanların özel ve genel yetenekleri bulunmalıdır.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorunludur ve herhangi bir suçtan hüküm giymiş olmamalıdır.
  • Kamuda çalışacak olan işçiler bir arşiv araştırmasına tabii tutulmaktadır ve bu araştırmanın sonucu olumlu olmalıdır.
  • Eğer Kamu’ya erkek işçi alınacaksa, erkek işçiler askerliğini yapmış olmak zorundadır.

İşçi alımları dört göz ile beklenmekte ve binlerce kişi başvuru yapmaktadır.

Belediyelerde işçi olmak için: Kamu ile ilgili birçok kurum ve kuruluşa işçi alınırken, belediyelere de alım gerçekleşmektedir. Belediyeler işçi alımlarını kendi belirledikleri kriterlere göre yaptığı için belediyeye yapılacak başvurular bizzat ilgili belediyenin insan kaynaklarına yapılmalıdır. Belediyelere başvuru yapmak istiyorsanız ”Belediyelerde işe nasıl girilir?” yazımızı okumanızı öneririz.

Kamu’da İşçi Olmak İçin Kimler Başvuru Yapabilmektedir?

Bazı meslekler hariç cinsiyet ayrımı yapılmaksızın kadın ve erkekler kamuda çalışmak için başvuru yapabilirler. Nitelik gerektiren(boyacı, elektrikçi, sıhhi tesisatçı vs.) mesleklerde öğrenim durumunuza göre KPSS puanınızın en az 60 olması gerekmektedir. Temizlik personeli gibi nitelik gerektirmeyen mesleklerde KPSS puanı aranmaz.

İŞKUR üzerinden yapılan işçi alımı, ilgili yönetmeliğe göre yapılmaktadır. Kamu’ya işçi alımında istenilen meslek nitelik gerektiriyorsa KPSS şartı vardır ve çok yoğun bir alım gerçekleşmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşları, Kuma’da işçi olarak çalışmak için başvuru yapabilmektedir. Kamu’daki işçi alımı geçici yada daimi olmamakla olabilmektedir. Alımın geçici yada daimi olup olmaığını ilan sayfasında görebilirsiniz.

18 yaşına erişmiş herkes, gerekli nitelik ve niceliği taşıyorsa Kamu’da işçi olarak görev yapabilmektedir.

Kamu’da İşçi Alımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özel bir mesleki bilgisi olanlar (Örneğin Boyacı), kendi becerilerine uygun işlerde görevlendirilmektedir. Bu kişiler için en az lise mezunu olunması şartı aranmakta ve başvuru yapacak kişi kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmalıdır. Başvuru için kurumdan alınmış olan başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, özgeçmiş, sağlık raporu, adli sicil kaydı, fotoğraf ve mezuniyet belgesi gereklidir.

İlan süreleri dikkate alınmalı ve o süre içerisinde başvuru yapılmalıdır. İlan süresinin sona ermesinden sonra yapılan başvurular geçersizdir. Başvurular şahsen İŞKUR’a gidilerek yapılmalıdır. Çalışacak olan işçinin unvanına göre alacağı ücret değişiklik göstermektedir. Kamu işçileri, iş hukukundaki iş haklarının hepsinden faydalanabilmekte ve tüm haklarını eksiksiz olarak kullanabilmektedir.

Kamu’ya İŞKUR üzerinden Nasıl Başvuru Yapılır?

Devlette çalışmak istiyorsanız bunun için öncelikle İŞKUR a üye olmanız gerekmektedir. İŞKUR’a üye olmak için iskur.gov.tr adresini kullanabilir yada size en yakın İŞKUR birimine giderek kaydınızı ücretsiz yapabilirsiniz. Kamu ilanlarını takip etmek için ise size verilen şifre ile iskur.gov.tr adresine girerek iş ilanları sayfasında işyeri türü sekmesini KAMU olarak işaretlerseniz ülke genelinde yada ilinizde açılan kamu ilanlarını görebilir ve bu ilanlara şartlarınız uyuyorsa başvuru yapabilirsiniz.

Önceki İçerikTürk Telekom İş Başvurusu Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikTürkiye’de Çıkarılan En Değerli 5 Mermer Türü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz