Türkiye’de Çıkarılan En Değerli 5 Mermer Türü

0

Mermer, doğal bir taştır. Ve yer altındaki madenlerden çıkarılmak suretiyle elde edilmektedir. Yer altı kaynakları zengin olan ülkemizde mermer üretimi yapılmaktadır. Ülkemiz en iyi mermer çeşitleri bakımından dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye’de üretimi yapılan mermer çeşitleri oldukça fazladır. Bunlar arasında en değerli olarak tanımlanan türler de mevcuttur. 

1- Onyx Mermer

Onyx Mermer

Dünyada en nadir bulunan mermer çeşitlerinden biri Onyx mermerdir. Ve Onyx türkiyedeki en iyi mermer türü olarak bilinmektedir. Bu mermerin yatağı, Adıyaman’ın Tut ilçesinde bulunmaktadır. Milyonlarca yılda oluşan Onyx mermeri, fay hatlarına yakın bölgelerde oluşur. Fay hattı çevresindeki sıcak su bölgeleri, bu mermerin oluşmasını sağlamaktadır.

Rengi itibariyle hayranlık uyandıran Onay, ışık geçirgenliğine sahiptir. Bu özelliği dolayısıyla duvarlarda, ışık yansıtılarak kullanılmaktadır. Ve aynı zamanda çeşitli mobilyaların yapımında da kullanılır. 

2. Beyaz Mermer

Beyaz mermer

En değerli olarak kabul edilen başka bir mermer türü de beyaz mermerdir. Bu taş, görünüm itibariyle kusursuz bir beyazlığa sahiptir. Üzerinde bu beyazlığa gölge düşürecek tek bir leke dahi bulunmaz. Mermerin bu özelliği, onun özel eşyaların yapımında kullanılmasını sağlamaktadır. Nadir bulunan bir üründür, ülkemizde Marmara adası mermer yataklarında mevcuttur. Ayrıca Afyon’da da beyaz mermer çıkarılmaktadır. Hatta bu mermer Afyon beyazı olarak da anılır. Bu mermerin çıkarılması oldukça zahmetlidir. 

3. Renkli Damarlı Mermerler

Renkli Mermer
Renkli mermer

Mermer üretiminde farklı renklere sahip mermerler de mevcuttur. Bunlar genellikle mavi, kırmızı, yeşil renklerde damar görünümüne sahiptir. Bu konuda özellikle Kırşehir’de üretilen mermerler oldukça değerlidir. Ülkemizde sıklıkla çıkarılan bir tür olan bu mermerler, birçok objenin yapımında kullanılmaktadır. Ve oldukça değerli mermer türleri arasında yer almaktadır. 

4. Bej Mermer

Bej mermer

Ülkemizde Bilecik Beji olarak bilinen bej mermer, değerli bir mermer çeşididir. Sağlıklı ve dayanıklı bir mermer olan bu ürün, özellikle mutfak tezgahlarının yapımında tercih edilmektedir. Görünüm itibariyle büyük bir dekoratif şıklık sunmaktadır. Ömürlük bir kullanıma sahip olan Bilecik Beji, aşınma kaybı yönünden de dirençlidir. Ülkemizde üretimi yapılan bej mermer, yurt dışında da alıcı bulmaktadır. 

5. Siyah Mermer

siyah mermer
Siyah mermer

Mermer genellikle beyaz rengi çağrıştırır. Fakat siyah renge sahip mermerler de oldukça ilgi görmektedir. Siyah renkli mermerler ülkemizde Bursa bölgesinin yer altı kaynaklarında bulunmaktadır. Bu mermer, şık görünümü, dayanıklılığı ile çağımızda sık kullanılan mermerler arasında yer almaktadır. Kaynaklarının kısıtlı olması, bu ürünün en değerli mermer taşları arasında yer almasını sağlamıştır. Mobilya üretiminde, mutfak ve banyolarda kullanılmaktadır. 

Önceki İçerikKamu’da İşçi Olmak İçin Bunları Yapın
Sonraki İçerikHangi Arabalara Tüp Takılabilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz