Ana Sayfa / İş Fikirleri / Mikro Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Mikro Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

mikro 3
Mikro Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Mikro kredi, herhangi bir gelire sahip olmayan kadınlar için yeni işler kurarak faaliyet göstermelerini ve kazanç sağlamalarını sağlamak amacıyla verilen sermayeyi kapsamaktadır. Kadınlardan alacakları mikro kredi kapsamında herhangi bir teminat istenmez. Kefalette istenmeyen mikro kredi sisteminden yararlanan kadınlar almış oldukları sermaye karşılığı ufak meblağlara bölünmüş anaparayı öderler.

Mikro Kredi Şartları Nelerdir?

 • Mikro kredi genellikle dar gelirli ve çalışma imkânı bulamayan kadınlar için geçerli bir sistemdir. Bu nedenle maddi açıdan durumu olmayan bayanların başvuruları önceliklidir.
 • Kadınlar mikro kredi için değerlendirilirken geleceğe dönük olarak çalışma azimlerinin bulunup bulunmadığına bakılır. Yeterli potansiyele sahip olan bayanlara mikro kredi imkânı verilir.
 • Mikro kredi olarak verilen ücretler haftalık ödemeler şeklinde kişilerden alınır.
 • Mikro kredi aldıktan sonra toplantılara düzenli bir şekilde katılan ve aldıklarını geri ödeyen kişilerin mikro kredi olarak daha yüksek meblağlar çekme hakkı doğar.
 • Mikro kredi şartları kapsamında bayanların aşağıdaki belgeleri mikro kredi başvuru merkezlerine teslim etmeleri gerekir:
 1. Mikro kredi başvuru formu,
 2. Fakirlik ilmühaberi,
 3. Nüfus Aile Bildirimi,
 4. Oturulan ev kira ise kira kontratı,
 5. Sabıka kaydı,
 6. Sosyal güvencesinin olmadığına dair belge,
 7. İkametgâh belgesi,
 8. Kendisinin, eşinin ve anne- babasının gayrimenkul tapu kayıtları,
 9. Mikro kredi talebinde bulunulacak işin beyanı.
Mikro Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Mikro Kredi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Mikro kredi başvurusu için başvuru formu doldurularak ve gerekli evraklar hazırlanarak Valilik İl Özel İdarelerinde bulunan Proje Uygulama Merkezlerine teslim edilir.

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

Mikro kredi başvurusu yapan kadınlar 5 kişilik gruplara ayrılırlar. TİSVA tarafından 5’er kişilik olan gruplara 3 günlük eğitimler verilir. Kadınlar yakından incelenir ve durumları hakkında daha fazla bilgi alınır. Eğitimler sonrası değerlendirmeye alınan kadınlara istedikleri mikro kredi verilir ve kadınlar çalışmalarına başlarlar. Alınan mikro kredi yapılan işin hacmine göre Valilik İl Özel İdarelerine yapılacak başvurular sırasında belirlenmektedir. Belirlenen ücretler ise bir yıl içerisinde her hafta düzenli olarak geri ödenir.

Kosgeb’in girişimcilere verdiği hibeler hakkında bilgi almak için tıklayın

Mikro kredi başvurusunda bulunan bayanlar eğer ilk kez başvuruda bulunuyorlarsa 100 TL ile 1000 TL arası kredi alabilirler. Aldıklarını düzenli ödedikleri ve toplantılara düzenli bir şekilde katıldıkları takdirde ikinci yıl kredileri 2000 TL’ye kadar yükseltilebilmektedir. Diğer yıllarda ise düzenli ödeme ve toplantı katılımı devam ederse kredi alma oranı artacaktır.

mikro kredi alma sartları
Bayanlar için faizsiz krediler.

Mikro Kredi İle Yapılabilecek İşler

Kadınların yapacağı mikro kredi başvurusunda mutlaka yapabilecekleri ve gelir getirecek işlerden seçmesi gerekir. Ayrıca başarılı olacağını düşündüğü alanlarda da kadınlar mikro kredi alarak çalışmaya başlayabilirler. Yapılabilecek işlerden birkaçı şunlar olabilir:

 • Başlangıçta alınan kredi ile tavuk ve ya hindi alarak yetiştiricilik yapabilirsiniz.
 • Boncuk dizme, triko makinası alarak hazır giyim tipi çalışmalar yapma, ahşap boyama ürünler satma, terzilik yapma gibi işler yapabilirsiniz.
 • Kozmetik ürünleri satışı ve kuaförlük yapma.
 • Ev yemekleri hazırlayarak satma.
 • Tuhafiye, züccaciye gibi yerler açma.

Devletin sağladığı teşvik ve yardımlar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Paylaş:

Benzer Yazı

Tost dükkanı açmak

Tostçu Dükkanı Açmak İstiyorum | Tost Evi Açmak

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Konya ve bir çok şehirde son dönemin en hızlı büyüyen …

3
Soru Sor / Yorum Yap

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
FatoşHavva Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Fatoş
Ziyaretçi
Fatoş

D.bakır da da böyle ya deterjan yada krem almaya zorlıyorlar birde 1000tl ye 75 lira gibi bir kesinti oluyor ne anladım bu işten…

Havva
Ziyaretçi
Havva

Daha öncede yazdım balıkesirden mikro kıredi almak için deterjan almak zorunlumu balıkesir yetkilileri bunu şart koşuyor

Havva
Ziyaretçi
Havva

Balıkesirden yazıyorum annem mikro krediden faydalanıyor fakat 250 tl lik bir deterjanı alma zorunluğu şart koşuyorlar ihtiyaç aldığımız parayla zorla bize deterjan parası ödetiyorlar bu heryerde böylemi