Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

0

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı sağlık sigortası
Tamamlayıcı sağlık sigortası almak mantıkli mıdır ?

Özel hastanelerden yararlanmak istediğinizde ödeyeceğiniz yüksek hastane ücretleri gözünüzü korkutabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde artık özel hastanelerden sağlık hizmeti aldığınızda sağlık sigortasının 3’te 1’i fiyatına özel hastanelerin sunmuş olduğu tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorsunuz. Kısaca tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK’lı olan kişilerin özel hastanelerden daha uygun fiyata yararlanmasını sağlamaktadır. Ödemesi ise özel sağlık sigorta primlerinden daha ucuzdur.

Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK’lılara özel olan bir hizmettir. Eğer SGK’lı değilseniz ve özel sağlık sigortanız varsa ya da sigortanız yoksa tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanamazsınız. Bunun yanı sıra 60 yaş üzeri kişilerde bu hizmetten yararlanamıyorlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajları

  • SGK kapsamında olmayan estetik, akupunktur gibi tüm sağlık hizmetlerinden SGK kapsamında yararlanabiliyorsunuz.
  • SGK, kimi hizmetlerinde hizmet bedelinin belirli bir kısmını ödüyordu. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile beraber artık ödenmeyen ücretler de SGK tarafından ödenebiliyor.
  • Hastanelerde zorunlu olarak yatılı kalacak olan hastalar için konaklama ücretleri karşılanıyor.
  • Sağlık hizmetlerinden doğabilecek ek ücretler SGK tarafından karşılanmaktadır.
  • Tahlil, röntgen gibi hizmetlerden SGK kapsamında faydalanabiliyorsunuz.

    tamamlayici saglik
    Tamamlayıcı sağlık sigortası faydaları nelerdir ?

Tamamlayıcı sağlık sigortası genelde aynı olsa da sunulan hizmetler seçmiş olduğunuz sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebiliyor. Limitsiz doğum ve yeni doğmuş olan bebeğin ihtiyacını karşılamakta olan sigorta şirketleri de bulunuyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Dezavantajları

Tamamlayıcı sağlık sigortasının anlatılabilecek çok fazla dezavantajı bulunmuyor. Sadece hasta katılım payları bir dezavantaj olarak görülebilir. Özel hastaneler tarafından emeklilerden istenecek olan katılım ücretleri sigorta şirketleri tarafından teminat olarak gösterilmeyecektir. Emekliler, eskiden olduğu gibi hasta katılım paylarını yine maaşlarından ödemek zorundalar.

Ayrıca yazılacak olan reçetelerde de yine bir dezavantaj söz konusu. Yeni tebliğ ile beraber reçetelere dört kalem ve bir kutu bedeli kadar sınırlama getirilmiş durumda. Yani ihtiyaç durumunda daha fazla özel hastaneye gitmek ve reçete yazdırmak gerekiyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ücreti

Tamamlayıcı sağlık sigortası alan kişiler Medical Park Hastanelerinde herhangi bir fark ödemeden sağlık hizmeti alabiliyorlar. SGK, 55 yaş üzerinde olan kişilere ise özel sağlık sigorta fiyatının 3’te 1’i değerinde bir fiyat uygulamaktadır. İstanbul dışındaki iller içinse bu fiyatlar daha da uygun olmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası primleri ise şu şekilde;

Prim ÜcretleriYatarak Tedavi

(İstanbul İçi)

Yatarak Tedavi

(İstanbul Dışı)

Yatarak+Ayakata Tedavi

(İstanbul İçi)

Yatarak+Ayakta Tedavi

(İstanbul Dışı)

18-35 Yaş Arası Çalışan250 TL168 TL625 TL420 TL
18-35 Yaş Arası Bağımlı312 TL210 TL781 TL525 TL
35-50 Yaş Arası Çalışan312 TL201 TL781 TL525 TL
35-50 Yaş Arası Bağımlı290 TL262 TL975 TL656 TL
51-60 Yaş Arası Çalışan370 TL248 TL925 TL620 TL
51-60 Yaş Arası Bağımlı462 TL310 TL1.156 TL775 TL

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası 18 yaş altı ve 60 yaş üstünü kapsamadığı için bu kişilere ait olan prim fiyatları listede yer almamaktadır. Sigortaya başvuracak olan kişilerin prim hesaplamaları yaşlarına göre yapılmaktadır. Ayrıca buna ek olarak istenilen sigorta teminatlarına göre de prim ücreti değişebilmektedir.

Yorum Yap

  Subscribe  
Bildir