Hurda Arabaları Onarıp Satmak | Eski Araçları Modifiye Etmek

0
Arabaları Modifiye edip satma
Eski hurdaya ayrılmış antika arabaları yenileyip satma iş fikri

Malumunuz retro modası kapımızı öyle bir çaldı ki, uzun yıllar boyunca değerine değer katmaya devam edecek kaliteli bir trendin de önü açılmış oldu. Özellikle son yıllarda araçları modifiye etmek, otomobilseverler için vazgeçilmez bir tutku haline dönüşmüşken; antika arabaların da yenilenip koleksiyoncuların garajını süslemesiyle birlikte modifiye aşkı da yepyeni bir boyut kazanmış oldu.

Eskimiş Hurda Araçları Satarak Para Kazanma

Aslında antika arabaları modifiye edip satmak, yurt dışında uzun yıllardır varolan bir hobi. Genellikle klasik model sevdalılarının kendi imkanlarıyla buldukları ya da çeşitli mezatlar vasıtasıyla edindikleri hurda otomobilleri yenilemesi üzerine kurulan bu kişisel uğraş, günümüzde oldukça geniş bir kitlenin dikkatini çekmeye başladı. Bakımsız, hurdaya ayrılmış ya da kullanılamaz hale gelmiş hurdaları toplayan koleksiyonerler, 90’lı yıllarda kendi garajlarını kullanarak ve işlerinden güçlerinden vakit ayırdıkları ölçüde hurda araçların modifiyesini üstleniyordu. Günümüzde ise hurda araç yenileme, fazlasıyla rağbet gören bir furya haline geldi.

Eski Araçları Satma İşine Nereden Başlamalısınız

Modifiye
Hurdaya ayrılmış arabaları ucuza alıp satma

Günümüzde antika araç alma ve modifiye etme uğraşı git gide yükselen bir alternatif iş kolu olmaya başladı. Süreç ise oldukça basit bir şekilde işliyor. Bu türden araçları koleksiyonuna katmak isteyenler, piyasada var olan modifiye edilmiş modelleri satın alarak, kendilerini uzun bir uğraştan kurtarıyorlar. Bu durumda da işçiliğini konuşturan ustalar devreye giriyor. Satın aldıkları antika arabaları, aslını çok da bozmayacak şekilde modifiye eden ekspertler, ilk günkünden bile bakımlı olan bu nadide parçaları satışa sunuyorlar.

[related-post id=”3814″]

Son on yıl içerisinde ABD’de fazlasıyla rağbet gören hatta reality showlara bile konu olan bu uğraş, yavaş yavaş ülkemizde de gelişmeye başlayan alternatif bir kazanç yolu olmaya başladı. Süreç yine aşağı yukarı aynı şekilde işliyor. Hiç kimsenin yüzüne bile bakmadığı, kullanılmaz hale gelen araçlar; bu konuda deneyim sahibi olan atölye sahipleri tarafından satın alınıyor. Ortaya çıkan işçilik sonucunda antika araba sevdalılarının paha biçmekte zorlanacakları nadide birer sanat eseri olarak garajdan çıkıyor.

Bir Aracı ne Kadara Modifiye Edebilirsiniz?

Eski arabaları modifiye etmek
Eski model araçları yenileyip Satarak ciddi paralar kazanabilirsiniz

Değeri düşmüş araçları eski parlak günlerine döndürme çalışmaları, ülkemizde klasik otomobil piyasasının da iyiden iyiye hareketlenmesini sağladı. Tabi haftalar hatta aylar süren bu çalışmaların maliyeti de oldukça yüksek! Fiyatları 2000 ile 6000 arasında değişen nitelikli hurdaları edinmekle birlikte başlayan süreç; koput değişimi, süspansiyon yeniliği, tampon ve çamurluk değişimi, genişletilmesi, kaporta yenilenmesi ve tamamen yıpranmış ve kullanılamaz hale gelen döşemelerin maliyetinin de eklenmesiyle birlikte hem sabır gerektiren hem de risk barındıran bir süreci işaret ediyor. Bu özenli işçilik de çoğu zaman 50.000 TL ile 90.000 TL arasında değişen bir masraf demek oluyor. Bu masrafın üzerine bir de işçilik payı eklendiğinde fiyatlar da artıyor.

Bu türden riskleri de hesaba katan ustaların tercihi ise genellikle sipariş üzerine çalışmak. Bu sayede koleksiyoncunun talepleri doğrultusunda zanaatkarlığını konuşturma şansı da bulabilen ustalar; risk havuzunun da debisini düşürmüş oluyorlar.

Tabi sırf kendi şahsi zevki için klasik araçları modifiye eden ve bunu da zaman içerisinde kazanca dönüştüren koleksiyonerler de var. Örneğin geçtiğimiz yıllarda 124 bin dolar fiyat biçilen ve bu zamana kadar satışa çıkarılmış en pahalı hurdalardan biri olan 1955 model Cadillac Broadmoor Hotel Skyview Station Wagon, modifiye tutkusunun kişisel ve fazlasıyla pahalı bir zevk olduğunun en açık kanıtı. Kimi zaman koleksiyonerler bu tarz pahalı parçaları satın alıp modifiye ettikten sonra, kendi istekleri doğrultusunda belirlenmiş bir fiyatla satışa çıkarabiliyorlar. Hem antika araçları seven hem de modifiyeye ilgi duyanlar için eğlenceli bir hobi ve potansiyel bir kazanç alternatifi yükseliyor diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz