Devlet Memurları Web Site Açabilir Mi?

2
memurlar blog açabilir mi
Memurlar web site açarak para kazanabilir mi? Memurun site açması yasal mıdır?

Bir memurun ek iş yaparak para kazanması yasal olarak bazı koşullarda engellenmiştir. Bununla beraber yapmış olduğu atolye çalışmalarını sosyal medya üzerinden satabileceği gibi yapacağı web sitesi üzerinden adsense reklamı ile para kazanması mümkündür. Bunun için aşağıda ilgili yasalar detaylı olarak aktarılmıştır. Eğer siz de memursanız evinizden ek iş yaparak nasıl geçinirim sorusunu mutlaka soruyorsunuzdur. Yıllık otuz bin liranın üzerindeki tüm gelirler vergilendirilmek zorundadır.

Bir Memur Adsense veya Sosyal Medya satışından Para Kazanarak Ek İş Yapabilir mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda “Kazanç getirici faaliyetler ve ticaret sahasında  bulunma yasağı” başlıklı diğer 28 inci maddesinde “Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre esnaf veya tüccar  sayılmalarını gerektirecekleri bir faaliyette bulunamazlar, sanayi ve ticaret alanlarında görev alamazlar, ticari ortakl veya tüm şirketlerde komandite ortak olamazlar” denilmektedir.  (kurumlarını temsilen alacakları görevler bundan muaf tutulur). Memurlar, mesleki işyeri ve ofis açamazlar, herhangi bir işyerinde veya  yükseköğretim kurumlarında çalışamazlar gibi kurallar ilgili maddede yer almaktadır.

Yasalar ne diyor?

Devlet memurlarına bu Maddede ” Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunulması veya ticaret yapmak  ” disiplin cezasını gerektirecek durumlar arasında sayılmıştır.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalara rağmen, öğretmenlerin belirli bir ücret karşılığında internet sitelerinde editörlük, yöneticilik yaparak gelir elde edebileceklerine dair özel Kanunda herhangi bir hükme rastlanılmamıştır.

Memurlar site açabilirler mi
Kamuda çalışanların blog açmaları yasal mıdır

Bu durumda devlet memurları web sitesi açabilir mi? Sorusuna evet cevabı verebiliriz.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalara baktığımızda devlet memurlarının çalışma saatlerinin dışında internet gazetelerinde, gazeteler veya herhangi bir  dergide makale yazmalarının  5846 Sanat eserleri ve  ve fikirler kanunu dahilinde mümkün bulunduğunu ve bu çalışma ile telif ücreti almalarının da mümkün olduğunu, instagram, twitter veya adsense gibi gelir getiren aktivitelerde bulunmaları da cezai yaptırıma dahil değildir gibi görünse de amirin iznine bağlı olabileceği belirtilmiştir.  Adsense üzerinden yüksek miktarlarda para kazanmaları ancak bir yakınları aracılığı ile olabilmektedir.  Yine instagram veya diğer sosyal medya araçları da aynı duruma tabidir. Devlet memurları instagram üzerinden satış yapabilir mi sorusuna hayır cevabı verebiliriz.

Bununla beraber mülki amirinin iznine tabii olarak, bu konuyla ilgili amirine bilgi vermesiyle bu durum mümkün olabilir.

Site reklam gelirleri (Adsense) nasıl vergilendirilir?

Google adsense websiteniz deki site içeriği ile ilgili yayınlanan reklamların ücretlendirilmesine verilen adlandırmadır. Websiteniz veya web siteleriniz varsa ve bu siteler oldukça sık ziyaretçi alan sitelerse reklamlardan bir hayli para kazanmanız muhtemeldir. Devlet memurları adsense ile para kazanabilir mi? Sorusuna bazı koşullarda evet cevabını verebiliriz.

Adsense gelirleri için vergi ödenmesi zorunlu mudur
Reklam gelirlerinden kazanılan para nasıl vergilendirilir?

Bazıları adsense ile sadece cep harçlıklarını çıkarırken bazılarının hayatını bu sitelerden idame ettirdiklerini görebiliriz. Adsense reklamlarından  site ziyaretçilerinin reklama tıklama başına ücret ödendiği bu sistemde aylık 1500 TL üzerinde reklam ücreti alıyorsanız bu sizi vergi mükellefi haline getirir. Düzenli bir adsense geliriniz varsa bunu vergi dairesine bildirmeniz gereklidir. Vergi dairesine uğrayıp vergilendirme istediğinizde gelirinizin %15-30 kadarının vergisini  ödemeniz gerekir.  Bununla beraber eğer siz adsense ile çalışarak aylık düzenli ödeme alıyorsanız ve bu ödeme aylık bin beş yüz TL üzerindeyse mutlaka vergi dairesine başvuru yapıp vergi mükellefi beyannamesi vermelisiniz. Yıllık yirmi bin TL yani aylık yaklaşık 1500 TL altındaki ücretler için zaten herhangi bir vergilendirilme zorunluluğu yok. Ancak düzenli olarak ödenen yüksek bir adsense geliriniz varsa ve hesabınıza yüksek miktarlarda para akışı oluyorsa bu durumda vergi dairesinden takibe alınabilir kapınıza mektup gelebilir.Ülkemizde vergi takibinin yeterli olmaması nedeniyle  birçok kimse adsense vergisi ödemiyor.

Kazandığınız geliri usulünce yapıp vergisini ödemek istediğinizde karşınıza iki farklı yol çıkar;

1-) Vergi Beyanı Vermek: Vergi dairesine uğrarsınız, kazancınızın miktarını belirtirsiniz vergi mükellefi olursunuz. Bu durumda %15-30 u kadarını vergi olarak ödemeniz gerekir.

2-) Bir Şirket Kurarsınız: Eğer adsense ile çok yüklü miktarlarda para kazanıyorsanız basit bir şirket kurmak sizi daha avantajlı kılacaktır. Bu durumda ödeyeceğiniz vergi oranı değişmeyecektir ancak kiranızın bir kısmı dahil yapacağınız harcamaları ( ssk giderleri, bilgisayar, laptop, klima gibi ofis demirbaşları, toner, kartuş kırtasiye giderleri, mutfak masrafları, yemek masrafları, otomobil lastiği, ofisin boya badanası , hosting ödemeleri, televizyon radyo reklamları gibi buna benzer giderleri vergiden düşeceğiniz için daha avantajlı olacaksınız. Bu durumda birçok prosedürle de uğraşmak zorunda kalacaksınız. Muhasebe, fatura takibi gibi.

Bu bilgiler, memurların her iki maddeyi de değerlendirme dışı tutacakları,  vergilendirme yapacaklarsa bir yakınları üzerinden yapacakları anlamına gelmektedir.

  >> İlgili Yazı: DEVLET ÇALIŞANLARI ve MEMURLAR FOREX OYNAYABİLİR Mİ ?

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar hocam, açıkçası memurların ek gelir elde etme konusu her daim muallak. Özellikle adsense konusunu ben de merak ediyorum ama riskli görünüyor. Artık memurun ek gelir olayı halledilmeli.

  2. iyi günler ben devlet hastanesinde 657li memurum.Bir blog açıp insanlara bilgilendirici olmasını sağlayacak yazılar yazmak istiyorum.Bu durumda blog açmak yasal mı?teşekürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz