Arabanızı Kiraya Vererek Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

0

ARACINIZI KİRAYA VEREREK PARA KAZANABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Araba nasıl kiraya verilir
Aracınızı Kiraya Vererek Para Kazanın

Günümüzde geçinmek başlı başına bir sorundur. Hayat şartları ve temel ihtiyaç giderlerinin pahalığı, tek bir maaş ile bir ayın tamamlanmasını zorlarken, birçoğumuz ek bir iş ya da ek bir gelir için yoğun bir çaba harcarız. Bazen ikinci bir iş ile bazen ise elimizdeki bir ürünü ticari bir kazanca dönüştürerek ekonomimize katkı sağlamaya çalışırız. Farklı yollara başvurduğumuz bu seçeneklerden biri de araç sahibi olan kişileri ilgilendiriyor. Araçlarını aylık ya da senelik olarak kiraya veren kişiler de bu sayede iyi oranda ek gelir sağlayabiliyorlar. Biz de kendi aracını kiraya vermeyi düşünen ya da kapısının önünde boş duran aracı ile ne yapacağını bilemeyenler için “ Aracınızı kiraya vererek gelir kazanın” diyoruz. Bazıları için bu durum son derece düşündürücü olurken bazıları için de oldukça mantıklı bir yatırım.

ARACINIZI KİRAYA VERMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

Bu yazımızda, aracını kiraya vermek isteyen ancak bunu nasıl hangi yollarla yapacağını bilmeyenlere yol göstermek ve bazı önerilerde bulunacağız. Yazımıza başlamadan önce bunu iki yolla yapabileceğinizi hemen belirtelim. Birinci yol tamamen bağımsız olarak kendi yöntemlerinizle, kendi kurallarınız ve kendi bulacağınız müşterilerle bu işi yapmaktır. Ancak bu şekilde aracını kiraya vermek kendi içerisinde de bazı sakıncalar doğurmaktadır. Bu sakıncaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Düzenli olarak müşteri bulmakta yaşanılacak zorluk,
 • Aracınızın bakım, onarım gibi giderlerinin size ait olması, elde edilecek geliri düşürür,
 • Aracınızı kiralayacak kişinin takibinin yapılmasının meşakkatli olması,
 • Aracınızın olası bir kazaya bulaşması durumunda araç sahibi olarak sizin de başınızın yanması muhtemeldir.

Ancak bu yöntemin, kiralayacak kişide seçici davranma, aracın kontrolünün sizin elinizde olması ve istenildiğinde aracını kiraya vermek işinden vazgeçme gibi avantajları da bulunmaktadır. Türkiye’de bu sistem yaygın olarak araç kiralama işi yürüten firmalar kanalı ile gerçekleştirilmektedir. Firma ve araç sahibi arasında gerçekleştirilen bir sözleşme ile iki tarafın da haklarının hukuki zeminde güvenceye alınması işin en avantajlı yanı olarak karşımızda dururken, firmalar aracılığı ile aracını kiraya vermek her zaman daha yüksek bir kazanç da sağlamaktadır.

Aracı kiraya vererek nasıl para kazanılır?

Bazı firmalar, kurumsal şirketlerle yaptıkları anlaşmalar gereği, o şirketlere istedikleri özellikteki araçları belli bir ücret karşılığında 6-8-10-12 aylık gibi zaman dilimlerinde kiralamaktadırlar. Burada kiralanan araçlar ise, elbette ki sizler gibi araç sahiplerince o firmaya tahsis edilen araçlardır. Firma, şirketten aldığı ödeneğin bir kısmını size sunarken bir kısmını da kendisi almaktadır. Her iki tarafında karlı çıktığı bu sistemde, araç sahiplerine ödemeler her ay düzenli bir şekilde yapılır. Ve böylece araç sahipleri aracını kiraya vererek gelir kazanmış olur! Bu işin avantajları ise şunlardır:

 • Müşteri tedarik etme bulma gibi bir sorunla karşılaşmazsınız.
 • İki taraflı yapılan sözleşmede, haklarınız güvence altına alınır.
 • Araca yönelik oluşabilecek her türlü zararın karşılanması firmaya aittir!
 • Tarafınızca firmaya verilen aracınız 7 gün 24 saat boyunca GPS sistemi ile takip edilmektedir.
 • Aracınız boşta beklemek yerine size düzenli olarak gelir getiren bir yatırıma dönüşür.
 • Sadece 2 aylık bir kiraya verme durumunda bile aracınızın zorunlu giderleri olan, Yıllık Motorlu Taşıtlar
 • Vergisi, Lastik Değişim Masrafı, Kasko + Zorunlu Trafik Sigortası, Yıllık Bakım Masrafı, TüvTürk Araç
 • Muayenesi gibi masrafların parasını çıkarmış olursunuz.

ARACI KİRAYA VERMEK İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

Aracınızı kiraya vermek için bazı kıstaslara sahip olmanız gerekmektedir. Bunlardan biri aracınızın 3 yaşından küçük olması gerekiyor. Aracınızın üzerinde icra bulunmamalıdır. Aracınızın muayenesi ve zorunlu trafik sigortasının yapılmış olması gerekmektedir.

ARABANIZI NASIL KİRAYA VERİLİRSİNİZ?

Aracınızı kiraya vermek için öncelikle aracınız ile birlikte bu işi yapan bir firmaya başvurmalısınız. Onların size sunacağı şartları aracınız taşıyorsa, karşılıklı oturup anlaşmaya varılır. Yapılan anlaşma yine her iki taraf tarafından imzalanan bir sözleşme ile resmiyete dönüşür. Aylık ne kadar para elde edeceğiniz ise, aracınızın modeline, yakıt türüne, yaşına, ne kadar süreliğine kiraya verilecek oluşuna gibi pek çok detaya göre değişiklik göstermektedir.

Ancak şunu da belirtmeden geçmeyelim, ortalama 60-80 bin TL dolaylarında almış olduğunuz son model sıfır bir aracı bu şekilde bir firmaya kiralama yoluna giderseniz yaklaşık 3,5 yıl içerisinde aracınızın kendi fiyatını amorti edeceği bir gerçektir. Daha sağlıklı bir sonuca varmak için atılacak en iyi adım ise, bu alanda hizmet veren köklü firmalarla oturup detaylı bir görüşme yapmaktır.

İlgili Yazı: Kendi İşini Kuracaklara 10 Yeni İş Fikri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz