Burger King’de Çalışma Şartları ve Maaşlar

2

Burger King’ de Çalışma ve Maaş

Burger King’de çalışma ve maaş

Burger King firmasında işe girmeyi düşünenlerin merak ettiği maaş ve çalışma şartlarını araştırdık ve sizler için yazıya döktük. Sizi faydalı bilgiler içeren yazımızla baş başa bırakıyoruz…

Burger King, ülkemizde ve dünyadaki en büyük hamburger zincirleri arasında yer almaktadır. Türkiye’de TAB Gıda bünyesinde ilk dükkânını 1995 yılında açan Burger King, bugünlerde 600’den fazla restoranıyla müşterilerini ağırlamaktadır. Yaklaşık 15 bin personeli bünyesinde barındıran fast food zinciri, iş arayan kişilerin öncelikle başvurduğu yerler arasında yer almaktadır.

Burger King bünyesinde part time ve full time iş olanaklarından faydalanabilmek mümkündür. Özellikle yarı zamanlı çalışmak isteyen kişiler özellikle de öğrenciler Burger King’in iş istihdamı arasında yer almaktadır.

Burger King Çalışılabilecek Pozisyonlar

Burger King bünyesinde;

Kasiyer,

Motorlu kurye,

Mutfak ve restoran müdürlüğü gibi farklı pozisyonlar yer almaktadır. Bu pozisyonlar içerisinde motorlu kurye olabilmek için A2 ehliyetine sahip olmak gerekmektedir. Yine restoran müdür gibi idari bölümde çalışabilmek içinde gerekli nitelikler ve deneyim aranmaktadır. Bu iki pozisyon dışındaki görevler için ise herhangi bir özellik aranmamaktadır. Part time olarak ise idari personel dışarısındaki pozisyonlara başvurabilmek mümkündür.

Burger King’de Çalışma Saatleri

Burger King bünyesinde çalışmak üzere başvuru yapan kişiler gerekli değerlendirmelerin ardından işe alınmaktadır. Part time ya da full time olarak personel çalıştıran kuruluş çalışma yasasına uygun olarak iş saatlerini belirlemektedir.

Özellikle part time çalışmak isteyen kişiler, mağaza müdürünün belirlediği günlerde shifli olarak çalışabilmektedir. Bu süreçte kişilerin boş vakitlerinin olduğu günler değerlendirmeye alınmaktadır. Bu özelliği ise öğrenciler için oldukça uygundur. Fakat personel azlığı nedeniyle mesaiye kalma yada müdürün insiyatifine göre çalışma saatleriniz belirlenebiliyor.

Çalışma saatleri ise part time için 30, tam zamanlı çalışanlar için ise 45’tir.  Tam zamanlı çalışmanız durumunda günde 8 saatten fazla çalıştırılmadığınızı ara dinlenmelerin de 8 saat’e dahil olduğunu belirtelim.

Çalışma şekli genelde vardiya yöntemi ile yapılmakta ve teek vardiyada çalışma şansınız oldukça zayıf. 3 farklı vardiya uygulanmakta bunlar;

– Sabah 08:00-  Öğle 16:00 ,

– Öğle 12:00 – Akşam 20:00

-Öğle 16:00 – Gece 24:00 belirlenen bu saatler işletmenin bulunduğu lokasyona göre (Örn. tatil bölgeleri) değişiklik te gösterebilmekte.

Ayrıca personellerin sigortaları da mutlaka yapılmaktadır.

Burger King’te Maaşlar

Burger King Maaş
Burger King’de Çalışmak

Burger King’de çalışan personellerin maaşları değişkenlik göstermektedir. Hiyerarşi ve çalışma koşulları maaşa doğrudan etki etmektedir.

Tam zamanlı restoran personelleri için maaşlar asgari ücretten başlamaktadır. Ayrıca ek mesai ücretleri de ay sonunda maaşa yansıtılmaktadır.

Kısmi zamanlı çalışan kişilerin ise maaşları çalışma saatlerine göre göreceli olarak düşmektedir. Öte yandan rütbe atladıkça maaş zamları gerçekleşmektedir. 2018 yılı için;

–  Yeni Başlayan: İşe yani başlayanlara burger king asgari ücret ödemesi yapar. Buna ek kıyafet değişikliği sırasında geçen zamanı mesaiden sayıp asgari ücrete ek %10 luk bir artı maaş verir.

Servis uzmanı(expert) rütbesine sahip olan personellerin maaşları 1750-1800 arasında değişmektedir. Serivis uzmanı olabilmeniz için 3 ay çalıştıktan sora sınava tabi tutulursunuz başarılı olmanız durumunda maaşınıza %5 zam yapılır. Servis uzmanları Hamburger hazırlama işi yaparlar

 – Süpervizör rütbesinde ise maaşlar 1900-2100 lira arasındadır. Süpervizör olabilmek için firmada 6 yıl çalışmanız gerekir. 6 yılın sonunda sınava tabi tutulursunuz başarılı olmanız durumunda maaşınız asgari ücretin %25 oranında artış gösterir. Süpervizör bir nevi şef görevi yaparlar ve müdürden önceki en yüksek rütbedir.

 – Personel müdürleri ise 2300-2600 lira arasında maaş almaktadır.

Burger King İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Burger King’de şubelerden ve internet sitesi üzerinden iş başvuruları yapılmaktadır. Bu süreçte istediğiniz pozisyon ve çalışma saatini seçmiş olmanız gereklidir. Ayrıca çalışabileceğiniz konum ve adreste oldukça önemlidir. Yaşadığınız bölgeye yakın bir şubede çalışmak için adresin doğru ve eksiksiz olarak verilmiş olması gereklidir.

Burger King’e yaptığınız başvurular merkez tarafından değerlendirildikten sonra size geri dönüş yapılır. Çalışmak istediğiniz restoran müdürü ile yapılan görüşmenin ardından kısa süreli bir eğitim ve deneme süreci başlatılır. Deneme sürecini başarı ile geçebilirseniz işe tam anlamıyla başlayabilirsiniz.

Başvuruda İstenilen Evraklar:

Başvurunuz kabul edilirse sizden şu evrakları hazırlamanızı isterler

1 – Sgk Hizmet dökümü

2 – Kimlik Fotokopisi

3 – Sağlık Raporu

4 – Sabıka Kaydı

5 – İkametgah

6 – Mezunsanız Diploma – değilseniz Öğrenci belgesi(E-Devletten alabilirsiniz)

7 – Sabıka Kaydı

8 – 4 adet vesikalık fotoğraf

Burger King’de Çalışmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Burger King, Türkiye içerisinde yer alan ve yüksek yoğunluğa sahip bir restoran zinciridir. Gün içerisinde her şubesinde yüzlerce (merkezi konumdaki şubelerde bu sayı binleri geçmektedir) müşterisini ağırlamaktadır. Bu durum ise tempolu çalışmaya uygun olmayı gerektirmektedir.

Burger King’in yoğun iş temposuna ayak uydurabilmek için disiplin ve yüksek performansa sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca kasiyer ve kurye gibi pozisyonlarda çalışacaksanız güler yüzlü ve anlayışlı olmanız gerekmektedir. Çünkü mağazanın yüzü ve dışarıya açılma konumunda bu personeller yer almaktadır.

Müşteriler ile doğrudan iletişime geçen ve olumlu-olumsuz bütün durumlarda sorun çözme yeteneğine sahip olmanız oldukça önemlidir. Gün boyunca sürekli ayakta durmanızı engelleyecek herhangi bir sağlık sorununuzun bulunmaması da rahat bir iş yaşamı geçirmenizin öncelikli koşulu arasında yer almaktadır.

Sonuç Olara:

Firma görüş sitelerinde araştırdığımız kadarıyla çalışanların bir kısmı düzenli eğlenceli ve severek yaptıkları bir iş olarak ifade etmekte. Bir kısmı ise yoğun iş temposundan, fazla ayakta çalışıldığından, vardiya sisteminin düzensizliğinden ve alınan maaş göre çok fazla efor sarfedildiğinden şikayet etmekte.

Önceki İçerikÇiftlik Arazisi Şartları Nelerdir? | Nerelere Çiftlik Kurulabilir?
Sonraki İçerikOtelde Hangi İşler Yapılır? | Otelde Çalışmak

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz