Ecza Deposu Açmak | Kimler İlaç Deposu Açabilir?

0
Ecza deposu acmak is fikri kazandırır mı
Ecza deposu açma şartları nelerdir

Sağlık sektörü her geçen yıl gelişen ve önemli gelir elde edilmesini sağlayan bir sektördür. Bu sektördeki pastada pay almak isteyen kişiler eczanenin yanı sıra ecza deposu açarak da yer edinebilmektedir. Ecza deposu açmaya karar veren kişiler bazı önemli noktalara dikkat etmelidir.

Ecza Deposu Nedir?

Ecza deposu, bulunduğu bölgedeki eczanelere ilaç tedarik eden firmalara verilen isimdir. Yani, ilaçları toptan bir şekilde alarak gerekli saklama koşullarını sağlayan firmalar perakende bir şekilde eczanelere servis yapmaktadır. Bunun için birçok şartın yerine getirilmesi gerekmektedir.

Kimler Ecza Deposu Açabilir?

Ecza deposu acma şartlari
Kimler Ecza Deposu Açabilir

Ecza deposu işine girmeniz ve bu konuda hizmet veren bir firma kurmanız için tüm yasal gereksinimleri karşılamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu alana yatırım yapmak isteyen kişilerin eczacılık mezunu olması önerilmektedir. Sektör hakkında yeterli bilgi sahibi olmak için eğitiminin alınması son derece önemlidir. Yine de eczacılık mezunu olmasanız dahi bu alana yeterli sermaye ile giriş yapabilirsiniz. Eğer siz eczacılık mezunu değilseniz kadronuzda eczacılık bölümü mezunu bir yetkili bulundurmanız zorunludur.
Yatırımını ecza deposuna yönlendirmek isteyen kişiler öncelikle sektörde çok iyi ilişkiler kurmalıdır. Bunun için de uygun ekibin kurulması şarttır. Gerekli maddi güce sahip olan kişiler bu alana yönelebilir ancak sektör hakkında bilgi sahibi olmamanız çok önemli zorluklar yaşamanızı sağlayabilir.

Ecza Deposu Açmak İçin Gerekli Resmi Evraklar

Ecza deposu acma
Ecza deposu nasıl açılır

Her sektörde olduğu gibi ecza deposu sektöründe de yasal belgeler tamamlanmalıdır. Bu evrakların tamamlanmadan işe başlanılması mümkün değildir. Denetime tabi tutulan ecza depoları bu konuda dikkatli olmalıdır. Ecza deposu açmak için gerekli evraklar şu şekildedir:

Matbu Form ve Özgeçmiş: Ecza deposu açmak için yapılacak başvuru Sağlık Grup Başkanlıklarından edinilecek matbu formlarla mümkün olmaktadır. Bu form eksiksiz bir şekilde doldurularak ilgili müdürlüğe teslim edilmelidir. Ayrıca form ile birlikte kimliğiniz ve el yazısı ile yazılmış özgeçmişiniz de gereklidir. Tüm bu evrakların tamamlanması ilk aşamanın tamamlanmasını sağlamaktadır.

Adli Sicil Belgesi ve Sağlık Raporları: Eczacılık yapma konusunda kanun önünde engeli bulunan bazı kişiler mevcuttur. Bu kişilerin ecza deposu açmasını engellemek için gerekli kanun uyarınca adli sicil belgesinin aslı ibra edilmelidir. İl sağlık müdürlüklerine bu belge teslim edilmelidir. Ayrıca ecza deposu açmaya engel teşkil etmeyecek şekilde akıl sağlığının yerinde olduğunu gösteren sağlık raporu da teslim edilmelidir. Bunun yanı sıra göz muayenesinde işine engel olacak göz sorununun olmadığını gösteren belgeler teslim edilmelidir.

İmara Uygunluk ve Yerin Onaylanması: Ecza deposunun adı, kurulacak yerin açık adresi ve belediyeden alınan imara uygundur ibaresinin yer aldığı belge teslim edilmelidir. Bunun yanı sıra ecza deposunun açılacağı alan ile içinde bulundurulacak ürünlerin uygunluğu il sağlık müdürlüğünün yanı sıra eczacı odası temsilciliği tarafından onaylanmalıdır. Tüm bu belgeler de sunulmalıdır.

Ticari Şirket Veya Limited Şirketi Belgeleri: Ecza deposu ticari şirket tarafından kuruluyorsa ticaret sicil gazetesi ile birlikte şirket ana sözleşmesinin noterden onaylanan sureti ibra edilmelidir. Eğer depo limite şirketi olarak açılıyorsa noter tasdikli ana sözleşme talep edilmektedir.

Harcın Ödenmesi ve Güvenlik Belgesi: Ecza deposunun açılması için ruhsat harcının ödendiğini gösteren makbuz ibra edilmelidir. Bunun yanı sıra ecza deposunun açılacağı yerin yangın güvenliğine uygun olduğunu belirten belge belediye itfaiye müdürlüğünden alınarak sunulmalıdır.
Tüm bu işlemleri tamamlayan kişilerin son olarak mesul müdürün eğitim durumu ve yeterlilik belgesi sunulmalıdır. Ayrıca çalışan ekibin de tüm bilgileri gerekli mecralara sunulmalıdır. Bu şekilde sektöre giriş için herhangi bir sıkıntı kalmayacaktır.

Ecza Deposunda Çalışacak Personellerin Özellikleri

ecza deposu acma sartlari
İlaç deposu açmak iseiyenler ne yapmalıdırlar? Nasıl başvuru yapmalıdırlar?

Ecza deposu açmayı düşünen kişi işletme diplomasına sahipse bu konuyu kendisi çözebilir. Eğer bu belgesi bulunmuyorsa işletme mezunu bir yetkili çalışması gerekmektedir. Ayrıca eczacılık bilgisini ve iletişim yeteneğini ön plana çıkaran mümessil ekip kurmalıdır. Bu ekip depo ile doktorlar ve eczaneler arasındaki köprü görevini görmektedir.
Acil ilaç ihtiyacı için genellikle motorlu personeller bulunmalıdır. Bu personellerin sektörel tecrübesine dikkat edilmelidir. Resmi olarak araç kullanma sorunu olmayan kişiler tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra deponun düzenini sağlayacak elemanların bulunması da son derece önemlidir. Bu elemanlar sayım yapmakta ve kutuların dizaynını gerçekleştirmektedir. Tüm ekibi uzmanlardan oluşan firmalar daha fazla kazanmaktadır.

Ecza Deposu Açma  Maliyeti

Ecza deposu acma maliyeti
Ecza deposu açmak ne kadara mal olur. Orta büyüklükte ecza deposu maliyeti.

Ecza deposunda en önemli konu maliyet konusudur. Bunun için belirli bir miktar söylemek yanlıştır ancak giriş miktarınız ne kadar fazlaysa o kadar başarılı olma imkanı elde edebilirsiniz. Maddi gücünüz yeterliyle ilaçları peşin alarak iskonto imkanından faydalanabilirsiniz. Bu da satışlardan çok önemli karlar elde etmenizi sağlayacaktır. Yani, giriş için ayırdığınız miktar ya da çekeceğiniz kredi aslında başarınızı da belirleyecektir. Bunun için 100 bin TL civarında bir miktar yeterli olabilir ancak çok daha yüksek sermaye ile başarı ihtimaliniz katlanabilir.

Ecza Deposu Açarken Bayilik Alabilirsiniz

Ecza deposu konusunda kendi imkanlarınızla depo açabilirsiniz ancak önemli ecza deposu firmalarının bayiliğini de üstlenebilirsiniz. Bu durumda ilgili ecza deposu bağlantılarından faydalanabilirsiniz. Bu seçenek kendi yerinizi açmaktan daha kolaydır ancak kar oranı da daha düşüktür. İyice düşünerek karar vermeniz en doğru seçeneğe yönelmenizi sağlayacaktır. Sağlık sektörüne uzaksanız ecza deposu yatırımına yönelmenizi ve yüksek paralar bağlamanızı kesinlikle önermiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz