En Çok Tercih Edilen Alışveriş Siteleri

0

İnsanların günlük yaşamında ihtiyaçların varlığı her zaman için önemini korumaktadır. İnsan için önem taşıyan ihtiyaçlar için de alışveriş kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Alışverişlerin çoğunluğu ihtiyaç sahibinin ürün veya malzemenin satışa sunulduğu iş yerine bizzat giderek satın alma şeklinde yapılmaktadır. Ancak günümüz insan nüfusunun ve buna bağlı ihtiyaçların hızla artması fiziksel alışveriş mekanlarını yetersiz hale getirmiş durumda. Bu nedenle fiziksel mekânlardan temin edilen ihtiyaçlara, teknoloji çağının bir gereği olarak alışveriş siteleriyle ulaşmak çok daha kolay. Fiziksel mekanlarda kategori ve ürün çeşitliliği sınırlaması söz konusuyken en çok tercih edilen alışveriş siteleri ile ortadan kalkmaktadır. Üstelik zamandan tasarruf etmek alışverişin en önemli avantajı.

Zamandan Tassaruf

İhtiyaçların ortaya çıkması ile beraber internet bağlantısı olan bir cihazdan alışveriş sitelerine erişmek ve alışveriş yapmak mümkün. Alışveriş sitelerinden ürün almanın sayılamayacak kadar avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan en önemlisi şüphesiz zaman tassarrufudur. Fiziksel bir mekanda yapılacak alışverişler için saatlerce zaman harcanmaktadır. Oysa ki alışveriş sitelerinde bu süre, bir iki dakikaya kadar inmektedir. Böylelikle zamandan maksimum düzeyde tasarruf sağlanmış olacaktır.

Ürün Çeşitliliği

Alışveriş sitelerini fiziksel alışveriş mekânlarından ayıran önemli hususlardan biri de şüphesiz fiziksel mekânlarda ürün sayısı ve çeşitliliğin sınırlı olmasıdır. Ancak alışveriş sitelerinde böyle bir sınırlama yok. Böylelikle ihtiyaç duyulan ürünü marka, model, renk ve diğer detayları filtreleme ile belirterek kolayca bulma imkânı mevcuttur.

Örnek vermek gerekirse ayakkabı ihtiyacı olan bir kişinin marka, model, numara ve renk belirterek istediği ürüne anında ulaşması sadece saniyelerini alacaktır. Aynı şekilde aynı ürünün farkı renk ve tasarımlarını da inceleyerek ihtiyacını yeniden gözden geçirmesini sağlayacaktır.

Ödeme Seçenekleri

Alışveriş sitelerinin çoğunluğu yüksek üye ve alışveriş potansiyeli nedeniyle ve müşteri memnuniyeti sağlama adına satın alınan ürün bedeli için tüketicilere farklı ödeme seçenekleri sunmaktadır. Bu da her bir tüketicinin aldığı ürün bedelini kendine uygun olan ödeme yöntemi ile ödemesine imkân tanımaktadır.

Alışveriş sitelerinden yapılan alışverişler için banka hesabına havale, kredi kartından ödeme, kapıda ödeme gibi seçenekler bulunmaktadır. Alışverişi tamamladıktan sonra ödeme sayfasında istenilen seçeneğin tercih edilmesi yeterli olacaktır.

Banka hesabına havale seçeneğinde ve kredi kartı ile ödeme seçeneklerinde mağazanın kabul ettiği hesaba ödeme yapılarak gerçekleştirilebilir. Kapıda ödeme seçeneğinde ürün veya ürünlerin tüketiciye ulaşması esnasında kargo firmasından ürün teslim alındığında yapılmaktadır. Alışveriş sitesinden yapılan her alışveriş tüketici adına fatırakanmaktadır.

Kesintisiz Müşteri Desteği

Fiziksel bir alışveriş mağazasından alışveriş yapıldıktan sonra, birçok mağaza ürünle ilgili bir sorun halinde tüketici ile ilgilenmektedir. Hatta birçok mağaza ürünlerin iadesi konusunda kati kurallar çerçevesinde davranmaktadır.

Ancak alışveriş sitelerinden yapılan alışverişlerde ürünlerin tamamına yakını 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin iade edilebilmektedir. Ürünün alınmasından itibaren ürünle ilgili olarak herhangi bir sorunla karşılaşılması halinde 7/24 müşteri desteği ile anında çözümlenir.

Yüksek Müşteri Memnuniyeti

Tüketici ile Üretici veya Hizmet sağlayıcı arasında memnuniyet alışverişin olmazsa olmazı olarak görülmektedir. Alışveriş mağazaları tüketiciye hizmet sağlayıcı konumda olduğundan, hizmeti sağladığını süreç boyunca müşterinin en yüksek seviye güveni sağlamalı ve müşteri memnuniyetini en iyi şekilde sağlamalıdır.

Aksine bir durumda müşteri hizmet sağlayıcı ile olan bağları koparacaktır. Bu durum da hizmet sağlayıcısının prestijini düşürecek ve hizmetin devamlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Alışveriş sitelerinde müşteri memnuniyeti en üst düzeyde tutulmakta ve tüketici güveni en iyi sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz