Dünyada En Değerli 10 Para Birimi

0
en değerli paralar
Dünyadaki en değerli para birimleri

Küresel ticarette ve uluslararası piyasalarda para birimi değerini belirleyen pek çok faktör bulunmaktadır. Dünya ekonomisine yön veren para birimlerine sahip ülkelerde yaşanan ekonomik ve politik değişiklikler, enflasyon, ithalat-ihracat dengesi, cari açık, borç miktarları ve ekonomik istikrar para biriminin değerini belirlemektedir. Dünya üzerinde piyasalarda etkili olan ve IMF para sepetinde yer alan Yuan, Euro, Yen, Sterlin ve Dolar para birimleri ile ulusal paralar kıyaslandığında para birimlerinin ne kadar değerli olduğu ölçülebilmektedir.

Özellikle uluslararası ekonomik pazarlarda en etkili para birimi olan dolar ile ülkenin ulusal parasının paritesi değerlendirme sıralamasında hangi basamakta olduğunu ortaya koymaktadır. Bu değerlendirmeler sonucunda dünyadaki en değerli para birimi sıralamasında birinci sırada Kuveyt Dinarı yer almaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse Amerikan doları karşısındaki değeri en yüksek para birimi Kuveyt Dinarı olmakla birlikte diğer para birimleri de bu sıralama çerçevesinde ortaya konulmaktadır.

Dünyadaki En Değerli Para Birimleri Sıralaması:

1 – Kuveyt Dinarı

En değerli paralar
En değerli para birimi Kuveyt dinarı

1 Kuveyt dinarı, 3.30 USD

Kuveyt, Arabistan Yarımadası’nda yer alan ve oldukça yüksek petrol rezervine sahip olan bir ülkedir. Kuveyt, dünyaya petrol ihraç eden bir ülkedir ve ihracat sırasında kendi para birimi kullanmaktadır. Dış ticarette kendi para biriminin kullanılmasını zorunlu kılması ise ulusal parasının yurtdışına çıkmasını engellemekle birlikte ülkeye yüksek seviyede döviz girdisi sağlamaktadır. Ayrıca kendi parasının karşılığında döviz elde etmesi yurtiçindeki döviz seviyesinin yükselmesine yol açmaktadır. Böylelikle Kuveyt yüksek seviyede ulusal ve uluslararası paraya sahiptir. Bu durum ise ulusal paranın dolar karşısındaki değerinin yükselmesini sağlamaktadır.

Ağırlıklı olarak petrol ticareti yapan bir ülke olması ise para biriminin dolar karşısındaki bağımlılığının yoğun bir şekilde artmasına neden olmaktadır. Yani ABD’de yaşanan herhangi bir olumsuzluk karşısında dinar negatif etkilenebilmektedir. Günümüzde 1 Kuveyt dinarı, 3.30 Amerikan dolarına karşı gelmektedir.

2 – Bahreyn Dinarı

En değerli paralar
Bahreyn dinarı

1 Bahreyn dinarı, 2,65 USD

Basra Körfezi’nde yer alan ve Arap Yarımadası’na komşu bir ada olan Bahreyn dinarı dünyadaki en değerli 10 para birimi arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Katar, Suudi Arabistan gibi petrol krallıklarına komşu bir ülke olan Bahreyn, son yıllarda yükselen bir ekonomik ivmeye sahiptir. Gelişmiş bankacılık sektörünün yanı sıra dünyaya petrol ve inci ihraç etmesi Bahreyn ekonomisinin güçlü olmasını sağlamaktadır. Bahreyn dinarı/Amerikan doları paritesi 1/2.65 seviyelerindedir.

3 – Umman Riyali

Değerli para birimleri
Umman Riyali

1 Umman Riyali, 2.60 USD

Arap Yarımadasında yer alan dünyadaki en çok petrol rezervlerine sahip ülkeler arasında yer alan Umman’da, dolar karşısında oldukça güçlü bir para birimidir. Petrol ticaretinin yanı sıra konumu itibarıyla da yüksek ticaret hacmine sahip bir ülkedir. Umman Riyali, 2.60 Amerikan doları değerindedir.

4 – Ürdün Dinarı

Dünyadaki En değerli Paralar
Ürdün Dinarı

1 Ürdün dinarı, 1.41 USD

Arap Yarımadası’nda bir başka petrol devi olan Ürdün, yüksek ticaret hacmine sahip olması ve petrol rezervleri ile en değerli para birimleri arasındaki yerini korumaktadır. 1 Ürdün dinarı, 1.41 Amerikan dolarına eşdeğerdir.

5 – İngiliz Sterlini

İngiliz Sterlini

1 ingiliz Sterlini, 1.32 USD

Dünya tarihinin en eski para birimlerinden biri olan sterlin, dolar karşısındaki gücünü ve itibarını bütün krizlere ve Brexit’e rağmen korumaya devam etmektedir. Aynı zamanda sterlin, Uluslararası Para Fonu para sepeti içerisinde de yer almaktadır.

6 – Cebelitarık Poundu

Cebelitarık pound

1 Cebelitarık Pound’u, 1.30 USD

İber Yarımadası’nda yer alan ve Cebelitarık Boğazı’nın girişinde bulunan Cebelitarık para birimi dünya sıralamasında ilk 10’da yer almaktadır. Akdeniz’deki stratejik konumu bu küçük ülkenin parasının değerini arttırmaktadır.

7 – Cayman Adaları Doları

Cayman Adaları Doları

 

1 Cayman Adaları Doları, 1,20 USD

Sıralama içerisinde adı en az duyulan ülkeler arasında yer alan Cayman Adaları, Karayipler’de bulunmaktadır. Parasının bu kadar değerli olmasının nedenleri arasında ise ülkede doğrudan vergilendirme bulunmaması yer almaktadır. Vergi cenneti olarak tanımlanan ülke birçok ticari yatırıma ev sahipliği yapmaktadır.

8 – Euro

Dünyadaki En Değerli Paralar
100 Euro

1 Euro, 1,16 USD

Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro, uluslararası ticarette en güvenilir para birimleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yaklaşık olarak Amerikan doları ile eşdeğer paritede bulunan Euro, en fazla sayıda ülke tarafından kabul edilen resmi para birimidir ve dünyadaki en yüksek rezerve sahip paralar arasında yer almaktadır.

9 – Amerikan Doları

100 Amerikan Doları

1 Usd, 1 USD

Şaşırtıcı ama bir gerçek var ki dünyada bir çok alanda en gelişmiş ülkelerden biri Amerika Birleşik Devletleri olmasına rağmen en değerli para birimleri listesinde 8. sırada yerini alıyor.

10 – İsviçre Frangı

100 İsviçre Frangı

1 İsviçre Frangı, 1,01 USD

İsviçre, bankacılık ve finans sektörleri açısından dünyadaki en güvenli ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Güçlü ekonomisi ve bankacılık sistemi ise ulusal para birimi Frang’ın dünyadaki en değerli para birimleri arasında yer almasını sağlamaktadır.

Bunlar da Eksralar 😉

11 – Avustralya Doları

100 Avustralya Doları

1 Avustralya Doları, 0,71 USD

1966’dan bu yana Avustralya’nın para birimi olarak kullanılmaktadır. Ana maddesi plastiğin bir türevidir ve sağlamlık yönünden ilgi çeken bir yapıya sahiptir. Yırtılmayan, buruşmayan ve yanmayan bir para dır.

12 – Azerbaycan Manatı

Azerbaycan manatı

1 Azerbaycan Manatı, 0,59 USD

Doğalgaz ihracatı yapan bir ülke Azerbaycan, 1994 yılında Manat’ı para birimi olarak kabul etmiştir. Doğalgaz ve diğer maddelerdeki ihracatları ile elde ettikleri döviz artışı ise Azerbaycan ulusal para biriminin dünya çapında güvenilirlik kazanmasını sağlamaktadır.

Önceki İçerikÇin’den Ürün Getirtip Türkiye’de Satmak
Sonraki İçerikGözlük Mağazası Nasıl Açılır? | Optik Açma İş Fikri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz