Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

1
epoksi zemin
epoksi zemin

Epoksi zemin uygulaması son zamanların en gözde uğraşlarından biri ancak epoksi nedir, nasıl kullanılır, zeminlerde uygulanma amacı nedir öncelikle bunlara değinmek gerekir. Epoksi likit yani akışkan bir madde olup her türlü çizilme, aşınma, kayma, yanma gibi duruma karşı dayanıklı bir maddedir.

Aslında yapıştırıcı özelliği ile bilinen reçinelerden olan epoksi günümüzde zemin kaplamak için kullanılmaktadır. Temizlenmesinin kolay olması, her ortama uygulanabilir olması ve uzun ömürlü bir kullanım sunması epoksi zeminleri daha da kullanışlı hale getirmektedir.

Epoksinin kullanışlı bir madde olmasına rağmen nasıl uygulanacağı da büyük önem taşır. Çünkü bir depo ile bir hastanenin girişi arasında oldukça büyük farklar vardır. Her iki zeminde de aynı epoksi işlemi uygulanmaz.

Epoksi Boya Uygulaması Nasıl Yapılır?

Epoksinin bütün olumlu yönlerini tam anlamıyla zeminlere uygulamak adına epoksi boya işlemi yapılmaktadır. Ancak epoksi boyanın her zeminde aynı tekniklerle uygulanması düşünülemez. Bu nedenle epoksi boya uygulaması nasıl yapılır sorusu zihinleri oldukça meşgul etmektedir.

Epoksi boyanın kullanılacağı zeminin hangi yapılarda olduğuna dikkat ederek bu zeminlerde hangi işlerin yapılacağını bilmek epoksi uygulamasının bel kemiğini oluşturuyor. Çünkü zeminin beton, mermer, fayans gibi özelliklerde olabilir. Ağır yüklerin kullanılacağı yerlerde de epoksi zemin daha kalın bir şekilde hazırlanırken okul, hastane türü yerlerde ince epoksi uygulanmaktadır.

epoksi zemin aşamaları
epoksi zemin aşamaları

Hazırlıklar ve Zemin Temizliği

Epoksi zemin hazırlığı için ilk olarak uygulama yapılacak olan alanın daha uygun hale getirilmesi gerekir. Bunun içinde zeminin düzeltilerek pürüzsüz bir hale getirilmesi gerekir. Zemin bu konuda büyük öneme sahiptir. Beton zeminlerde yüzeydeki tozlar ve girinti çıkıntılar temizlenmelidir. Eğer zemin fayans ve ya başka bir maddeden oluşmuşsa daha düzgün bir yapıya sahip olması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Önceki zemin kaplamaları çıkarılarak temiz ve düzenli bir ortam haline getirilmelidir. Zemindeki lekelerde temizlenmelidir.

Boyanın Uygulanması

Epoksi uygulamalarında kullanılan maddeler epoksi, sertleştirici ve renk veren pastalardan oluşmaktadır. Eğer zeminin renkli olması istenirse renk veren pastalar kullanılabilir ancak saydam bir yapı isteniyorsa renk veren pastalar kullanılabilir. Uygulanacak olan zeminin büyüklüğüne göre epoksi, pasta ve sertleştirici maddelerden bir karışım sağlanmalıdır. Karıştırılan boya astar kat olarak zemine yayılmalıdır. Zemin üzerine genellikle 3 kat boya yapılır. İlk astar kattan sonra ikinci bir boya daha uygulanır. Son olarak da 3. kat boya sürülür ve işlem tamamlanır. Epoksi boya uygulaması nasıl yapılır sorusunun cevabı için yetkili kişilere de başvurulabilir.

Epoksi Zemin Fiyatları Nedir?

Zemin epoksi kaplama fiyatları genellikle kullanılan epoksinin kalitesine ve kullanılacak olan zeminin boyutuna göre değişmektedir. Epoksilerde kullanılan bütün malzemeler farklı markalarda ve farklı ustalar tarafından hazırlandığı için fiyatlarında değişiklik olması normaldir. Ayrıca epoksi uygulamaları zeminin genişliği ve zeminde yapılacak olan düzenlemelere göre de farklı fiyat seçeneklerinden oluşacaktır. Zemin epoksi kaplama fiyatları şehirden şehre de farklılık gösterir. Çünkü her şehrin yaşam koşulları ve uygulanan fiyat seçenekleri farklı olacaktır. Epoksi zeminin her yönden faydalı olması ve her ortama uyabilmesi nedeniyle farklı şekilleri de denenmektedir. Duvara uygulanan epoksi ise bunlardan biridir.

epoksi kaplama
epoksi kaplama

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz