Üniversite Okumadan Meslek Sahibi Nasıl Olunur?

0

Günümüzde üniversite sınavları çoğu kişinin aklınıza takılan konuların başında geliyor. Aileler çocuklarının üniversite mezunu olmasını isterken gençler ise üniversite sınavından sonra neler yapacaklarını düşünür hale geldiler.  Üniversite okumadan meslek sahibi olmak ise son zamanların en gözde düşüncelerinden. Peki, üniversite okumadan nasıl meslek sahibi olunur? İlla okumak mı gerekiyor? Eğer gerekiyorsa üniversiteli işsizlerin durumu nedir? Bu soruların cevabını vermek için işte üniversiteye ihtiyaç duymadan seçebileceğiniz meslekler…

Yöneticilik

Herhangi bir sektörde yönetici konumuna gelmek için illa bir üniversitenin işletme bölümünden mezun olmanız gerekmiyor. Özel sektörde lise mezunu olduktan sonra bir işe girmeniz ve gerekli kurslara giderek kendinizi geliştirmeniz bu alanda yeterli oluyor.

Şirketlerin eğitim programlarına dâhil olmanız sayesinde işleri kolaylıkla kavrayarak yöneticilik statüsüne yükselebiliyorsunuz.

üniversite okumadan yönetici olmak
Üniversite okumadan yönetici olmak

Ticarete Atılmak

ticaret yaparak meslek sahibi olmak
Ticaret yaparak meslek sahibi olmak

Üniversite okumamak hayatın sonu değil ancak üniversite okumanın da kişiye kattığı pek çok özellik var. Ancak siz bunları bir kenara koyup hayata atılayım diyorsanız ve insanlarla ilişkileriniz iyiyse ticarete atılabilir ve ekmeğinizi taştan çıkarabilirsiniz.

Tasarımcılık- Terzilik

Tamamen el becerinize bakan mesleklerden biri olan terzilik için üniversite mezunu olmanıza gerek yok. Kendi gayretlerinizle öğreneceğiniz terziliği meslek haline getirebilir hem dikiş dikme hobinizi yaşayabilir hem de mesleğinizi icra edebilirsiniz. Ayrıca terzilikle birlikte tasarımcı ruhunuzu da kullanarak harika modeller çıkarabilirsiniz.

tasarımcılık
Tasarımcılık

Kendi işinizi kurmak ister misiniz ? Özenle hazırladığımız iş fikirleri için tıklayın

Organik Tarım

Bazı kişiler ekip dikmekten büyük zevk alırlar. Bu anlamda eğer toprakla iç içe olmayı seviyorsanız ve üniversite okumadan meslek sahibi olmak istiyorsanız ekip diktiklerinizi satarak mesleğinizi yapabilirsiniz. Özellikle organik tarım konusunda son zamanlarda büyük bir patlama yaşanıyor. Organik tarımı nasıl kazanca dönüştürebilirim derseniz Köy Ürünleri Sarak Para Kazanmak başlıklı yazımız kafanızda bir fikir oluşturacaktır.

okumadan meslek sahibi olmak
Okumadan meslek sahibi olmak

Evde Yardımcılık

Günümüzün en gözde mesleklerinden olan ev yardımcılığı güvenilir bir ailenin yanında devlet memuru gibi belirli saatler arasında çalışmak anlamına geliyor. Ev işlerini sevenlerin deneyebileceği bu meslek için üniversite şartı yok. Temizlik işi bana göre değil diyorsanız küçük bir şahıs firması kurarak 5 – 10 kişilik bir temizlik ekibi oluşturabilir siniz. Oluşturduğunuz bu ekip ile evlere işyerlerine, organizasyonlara ve bunun gibi bir işletmeye temizlik hizmeti verebilirsiniz.

Temizlik alanında son yıllarda çok fazla eleman açığı oluşmakta bu da demek oluyor ki bu alanda hizmet almak isteyen çok fazla müşteri var. Bu potansiyeli kullanabilirseniz bu işten çok para kazanabilirsiniz.

İlgili yazı: İşyeri Nasıl Açılır ? | İşletme Kurma Aşamaları Nelerdir ?

ev işleri yaparak para kazanmak
Ev işleri yaparak para kazanmak

Mobilyacılık

Lise mezunları üniversite okumadan ne yapabilir sorumuza bir cevapta mobilya ahşap işi yapmaktır. Artan taleplere uygun mobilya üretimleri yapan bir firmada çalışmaya başlayarak zamanla mobilyaların nasıl meydana geldiğini öğrenebilir ve kendinize ait bir firma açarak kendi mobilyalarınızı üretmeye başlayabilirsiniz. Kendi işinizin patronu olabileceğiniz bu meslekte dünya çapında bir marka olabilirsiniz.

Bu alana ilginiz varsa size altın değerinde bir öneri de biz verelim. Son zamanlarda organik ürünlere olan ilgi ahşap eşyaları da bünyesine aldı. Ahşap oyuncak ve  Ahşap bisiklet gibi ürünler üreterek ciddi paralar kazanabilirsiniz. Bunun için KOSGEB den destek alma ihtimalinizin de yüksek olduğunu beliretelim.

İlgili yazı: KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

ticaret yaparak para kazanmak
Ticaret yaparak para kazanmak

Daha fazla iş fikri İçin; İŞ FİKİRLERİ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Önceki İçerikBaşarısız İnsanların 12 Özelliği
Sonraki İçerik3D Yazıcılar Bir Çağ Başlattı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz