Köy Ürünleri Satarak Para Kazanmak | Organik Gıdalar Satmak

8
Organik besin satmak
Organik köy ürünlerini satacağınız bir mağaza açma iş fikri sizin için ideal olabilir.

Köy Ürünleri (Organik Ürünler) Satarak Gelir Sağlama

Temiz beslenme akımı yaygınlaşırken temiz kar elde etmek ister misin? Bu akım ‘ne yersen osun’ cümlesini sürekli duymaya başladığımız son birkaç yılda epey insanı etkilemiş ve organik ürün tüketici sayısını arttırmıştır. Organik ürün satışı yapmak; popüler, az rekabetin olduğu ve karlı bir iş. Devlet desteği alabilmeniz de bu pazara girmenizi kolaylaştıracak bir adım olarak dikkat çekmekte.

Sağlıklı beslenme, organik ürün tüketmeyi tercih etme öyle bir akım ki, ürünün satıcısının da reklamının kendiliğinden yapılmasını sağlıyor. Sosyal medya, insanların hayatlarını, seçimlerini sürekli ifşa ettikleri bir kanal ve herkes herkesin ne yediğini, ne giydiğini, ne okuduğunu nereye gittiğini, hangi sporu yaptığını biliyor. Özellikle son yıllarda yapılan sağlık araştırmaları da çok tüketiciyi etkilemiş olmalı ki besin seçiminde daha özenli hale gelindi. Peki, köy ürünleri yani organik ürünlerin satışını yapmanın aşamaları nelerdir?

Organik Ürünleri Nereden Temin Edebilirsiniz?

Organik gıdalar satarak para kazanmak
Köy ürünleri satarak para kazanın

Organik ürünlere ulaşmak henüz tam manasıyla kolay hale gelemedi. Bu sebeple yeni bir istihdam da oluşmuş durumda. Kimyasallarla işi kolaylaştırmadan ürün elde etmek ciddi bir emek, çaba ve sabır istiyor. Satışını yapmak istiyorsanız, ilk önce hangi ürünün ya da ürünlerin satışını yapmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Seçim yaptıktan sonra nerede ve  hangi koşullarda üretildiği ile ilgili araştırma yapmanız gerek.

Örneğin;

Organik meyve satışı yapmak istiyorsanız, organik ahududu, kiraz, çilek ve böğürtlen Bursa’da,

Organik elma ve armut Niğde’de,

Organik kayısı Malatya’da üretiliyor.

Hangi meyvelerin satışını yapmak isteniyorsa burada çiftlikleri ziyaret edip toptan fiyat alınması elzemdir. Ulaşımı koşullarını da hesaba katmak faydalı olacaktır. Satışın yapılacağı bölgedeki talebi ve oradaki pazarı da araştırmak işin olmazsa olmazlarından.

Organik Olarak Hangi Ürünleri Satabilirsiniz?

Organik olarak hangi ürünleri satabileceğinizin listesi aslında oldukça kabarık. Hele bir de ülkemiz coğrafyasını düşündüğümüzde ürün satışını hatta ithalini yapacağımız ürünlerin sayısının fazla olduğunu görüyoruz. Fikir edinmek adına size satabileceğiniz bir kaç organik ürünü sıralayalım;

 • Muğla Çam Balı
 • Kars Kaşarı
 • Malatya kuru kayısı
 • Aydın dağ inciri
 • Hatay defne sabunu
 • Nar ekşisi
 • Ceviz
 • Sebze ve meyveler
 • Köy yumurtası
 • Kozmetik ürünler
 • Zeytin yağı
 • Köy peyniri

Organik Ürünleri Satışı İçin İzin Almanız Gerekir Mi?

Bunların ardından standartlara uyma, izinler ve ruhsat olayına sıra gelmekte. Organik ürün satışı yapmak için ürünlerinizin organik ürün standartlarına uygun olması gerek ve bu da bir masraf kalemi demek oluyor. Resmi başvurularınızı yapmanız, bu satışı yapmak için izinler almanız gerek. Devlet desteği alma şansınız da doğabilir. KOSGEB, yeni girişimci destek programında işyeri açmak isteyenlere 50 bin TL ila 100 bin TL arasında faizsiz kredi desteği sağlıyor. Bu programı değerlendirirseniz, girişteki sermaye ihtiyacınızı karşılamış olacaksınız ve güvenle sektöre adım atacaksınız.

Yatırım İçin En Doğru Zaman

Organik ürünler satmak
Organik mağaza açmak

Organik ürün satış noktası oldukça az.  Şu an sırf maddi gücü yüksek olanlar değil, orta sınıf insanlar da sağlıklı yaşama arzusunda ve kendine doğru besin kaynağını arar halde. Şehir insanı köy ürününün hasretini öyle çekiyor ki, uzaktaki tanıdığa, akrabaya selam edip toprak kokusu taşıyan ürünlerden talep ediyor, ancak bu süreç tadımlık ulaşmaların ötesine geçmiyor. Yakın zamanda şehir insanının bu talebini karşılayacak satıcı siz olabilirsiniz. Büyük şehirlerde az sayıdaki organik pazar ya da organik ürün satışı yapan mağaza olduğundan, alana yönelim oldukça fazla. Rekabet bu kadar azken organik ürün satışı yapmak için girişim yapmanın en doğru zamanı denilebilir.

Organik ürün satışı yapmak için hızlı bir ulaşım ve talebin çok olduğu noktaya direkt ulaşmak çok büyük önem arz ediyor. Satışını yaptığınız ürün, kimyasal barındırmadığı için bozulması daha hızlı olacaktır. Bu sebeple hızlı, pratik ve talep noktasını doğru seçerek, stratejik adımlar atılması gerekli.

İş karlı, çünkü üretim noktaları belli, talep çok, fiyat yüksek ve rekabet az. Ürünlerin kimyasal olarak çoğaltılmaması sebebiyle de ürün sınırlı olarak bulunuyor. Bu da fiyatın emsallerine göre yüksek olmasını makul kılan bir durum. Bir de işin vicdani bir noktası da var; bu talebin arzını gerçekleştirince sadece ekonomik gelir elde edilmiyor. Bunun yanında çok sayıda insanın sağlıklı yaşaması da desteklenmiş oluyor.

8 YORUMLAR

 1. ben lüleburgaz da organik ürün büfesi açmak istiyorum .Bal recel tarhana kesme yumurta zeytinyağ ceviz fındık vs bu ürünleri nasıl temin edebilirim acaba

 2. Merhaba

  Manisa/Akhisar ilçesine organik veya yöresel ürünler satışı yapan bir yer açmak istiyorum. Konu ile ilgili bilgi ve önerilerinizi bekliyorum (ürünleri temin edebileceğim firma isimleri vb)

  • özkan bey sana bal,tahin, pekmez,sirke,zeytinyağı gönderebilirim,hepsi organik, gerekli tahlilleri yapılmış ve sertifikalıdır. ismim erkan 505 892 25 50 numaram, istersen görüşebiliriz. teşekkürler. saygılarımla.

  • Özkanbey,ben köylerden alıp pazarlıyorum.Toptan sipariş üzerine teslimat yapıyorum.Ürün bittiğinde tedarik ediyorum.Köy pekmezi,Kastamonu pastırması,köy ekmeği,Kastamonu Taşköprü sarımsağı,köy tereyağı,yoğurt,yumurta,köy tavuğu,manda yoğurdu,köy peyniri,elma ve pancar pekmezi.Sizin istediğiniz özel siparişiniz varsa temin ederim.

  • Özkan bey bende Akhisarlıyım tarhana, şalca, sos, sabun vs vs için yardımcı olabilirim. Kendi köy ürünümüz hepsi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz