Temizlik Şirketi Kurmak Kazandırıyor!

0
Temizlik firması kurarak para kazanmak
Temizlik şirketi kurmak kazandırır mı?

Düşük sermayeli ve bol kazançlı bir iş kurmak istiyorsanız, temizlik şirketi kurmak sizin için eşsiz bir fırsat olabilir. Bu fikir birçok kişi tarafından en önemli kazanç kapısı olarak görülmektedir. Bu nedenle rekabetin bir hayli fazla olacağını göz önüne almalı ve adımlarınızı doğru atmalısınız.

Temizlik Şirketi Kurma İş Fikri

Temizlik şirketi kurmak için neler yapmanız gerektiği, bu işi yaparak ne kadar kazanacağınız ve sürecin nasıl işleyeceği ile ilgili detaylı bilgiler yazının devamında anlatılmıştır.

Temizlik Şirketi Kurmadan Önce Detaylı Bir Araştırma Yapın

Hangi iş kolu olursa olsun, bir şirket kurmadan önce kapsamlı bir çalışma yapılarak kazançlar ve olası riskler değerlendirilmelidir.

Yer Seçimini İyi Yapın:

Şirket hangi şehir ve bölgede kurulacaksa, o bölgedeki rakip firmalara göz atılmalıdır. Bu araştırma, şirketin kurulacağı bölgede yürütülecek çalışmalar için yol göstermektedir. Lokasyon belirlemek için İş yeri nereye açılmalıdır yazımızdan yardım alabilirsiniz

Sektör Belirleyin:

-Ev temizliği,
-İnşaat sonrası temizlik,
-Ticari alan temizliği,
-Alternatif temizlik hizmetleri
-Devamlı temizlik

gibi kategorilerden birinin tercih edilmesi gerekmektedir. Tüm temizlik hizmetlerini veren bir şirket kurmayı da tercih edebilirsiniz. Bu tercihte hizmet verilecek bölgenin ihtiyaçları, toplam sermaye ve maliyetler etkili olmaktadır.

Fiyat Araştırması Yapın:

Araştırılması gereken önemli konulardan biri de, kullanılacak temizlik malzemelerinin fiyatları ve bu fiyatları karşılayacak bütçe olup olmadığıdır. Temizlik malzemelerinin fiyatları değişkenlik göstermektedir. Teknolojik gelişmelere uygun temizlik ekipmanları ve sağlıklı temizlik malzemeleri ile müşterilerinizi etkilemeyi başarabilirsiniz. Tabi ki bunun için yeterli bir bütçeniz olmalıdır.

Reklam Stratejisi Belirleyin:

Temizlik şirketi kurmak için iyi bir reklam stratejisi belirlenmelidir. Hizmet verilecek olan bölgede ikamet eden potansiyel müşterileri etkileyecek ve firmanın tercih edilmesini sağlayacak kampanyalar hazırlanmalıdır. Bu aşamada hangi alanda faaliyet gösterileceği de belirlenmelidir.

İyi Bir Ekip Kurun

Temizlik şirketi kurmak
Temizlik firması kurmak için personel

En önemli konulardan biri de çalıştıracak personeldir. Temizlik alanında elaman bulmanız oldukça kolay olacaktır. Bulamazsanız bile İŞKUR da ilan açtırarak yüzlerce başvuru alabilirsiniz. Ayrıca elemanlarınızı İŞKUR’a kaydettirerek sigorta teşviklerinden de faydalanabilirsiniz.

Hijyen Belgesi ve Eğitimler Aldırın

Elemanlarınıza öncelikle hijyen belgesi aldırmak zorunda olduğunuzu belirtelim. Bu eğitimin süresi minimum 8 saattir. Belgeyi aldırmak istiyorsanız herhangi bir iş sağlığı ve güvenliği biriminden yardım alabilirsiniz.

Bunun dışında elemanlarınıza aldıracağınız temizlik sertifikaları profesyonelliğinizi arttıracak ve kaliteli bir hizmet vermenizi sağlayacaktır.

İtibarınızı Artıracak Güçlü Bir Marka Yaratın

Başarılı bir temizlik şirketi kurmak için gurur duyabileceğiniz markanızı yaratmanız gerekmektedir. Bunun için doğru reklam stratejilerini belirlemeniz ve firmanızın tanıtımını sosyal medyaya da yaymanız önemlidir.

Web Sitesi Yaptırın: Şirketinizin kaliteli bir şekilde reklamını yapabilmek için web sitesi kurmanız gerekmektedir. Bu aşamada bir uzmandan destek alabilir ve şirketinizin bir anlamda yüzü olacak web sitenizi profesyonel olarak hazırlatabilirsiniz.

Müşterilerinizi memnun edin: Aslında en iyi reklam, firmanızdan hizmet alan müşterilerin tavsiyeleridir. Bunu sağlamak için tüm müşterilerinize aynı özenle davranmalı ve müşterilerin beklentilerini en iyi şekilde karşılamalısınız. Bu sayede herhangi bir reklam harcaması yapmanıza gerek kalmadan şirketinizin itibarı yükselecektir. Bu konuda Müşteri memnuniyeti nasıl sağlanır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Logo Yaptırın: Markasını yarattığınız şirketinize uygun bir logo belirlemelisiniz. Firma bünyesinde çalışacak personel kıyafetlerine ve temizlik malzemelerine logonun eklenmesi çok iyi bir reklam yöntemidir. Ayrıca firmanızın hizmetlerini açıklayan broşürler de şirketinizin tanınması açısından etkili olacaktır.

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Gerekli İşlemler ve Belgeler

Temizlik şirketi kurmak için gerekli belgeler ve işlemler hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir. Kısa sürede hazırlanan belgeler ile şirketini kurulması ortalama 1 hafta kadar sürmektedir. Gerekli izinler alındıktan sonra şirketiniz fatura kesebilecek düzeye gelir.

Şirket Türünü Belirleyin:

Şirketin kuruluş aşamasında Şahıs şirketi, Limited şirketi ve Anonim şirketi yöntemlerinden hangisini tercih edeceğinizi belirlemelisiniz. Gelir – gider hesaplamalarınızı yaptıktan ve şirket türüne karar verdikten sonra şirketinizin kuruluş aşamasına geçebilirsiniz.

Şahıs şirketi açmak, Anonim ve Limited şirketi açmaya göre daha kolaydır ve maliyeti azdır. Fakat gider gösterecek harcamalarınız varsa şirket kurmak daha karlı olacaktır. Temizlik sektöründe genelde şahıs şirketi açılmaktadır fakat doğru kararı vermek için bir muhasebeciye danışmanız faydalı olacaktır.

Hazırlamanız Gereken Belgeler:

Temizlik şirketi açabilmek için herhangi bir okuldan mezun olma zorunluluğu yoktur. Ancak temizlik sektörü ile alakalı bir sertifika almanız avantaj sağlayacaktır. Temizlik şirketi kuruluş aşamasında istenen belgeler şunlardır:

l Güvenilirliği göstermek için sabıka kaydı

l İmza beyannamesi

l Nüfus cüzdanı fotokopisi

l Kira sözleşmesi

l İkametgâh belgesi

Temizlik şirketi kurarken istenen temel belgeler yukarıda sıralanmıştır. Bu belgeler gerekli yerlere verildikten sonra ek belgeler istenebilir.

Temizlik şirketi kurarken Vergi Dairesi’ne, Ticaret Odaları’na ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılmalıdır. Bununla beraber, işyeri ruhsatı almak için ilgili belediyeden izin alınmalıdır. Bu başvuru ve izinler kısa sürede halledilmektedir.

Bu konuda daha detaylı bilgi için İşyeri nasıl açılır başlıklı yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Temizlik Şirketi Kurmanın Maliyeti ve Kazancı

Temizlik Aletleri ve makinaları

Düşük maliyetli ve yüksek kazançlı iş fikirlerinin başında gelen temizlik şirketi kurmak son dönemlerde popüler olmuştur. Farklı ticari işlerin maliyetlerine göre daha düşük bir maliyet gerektiren temizlik şirketi için;

İşyeri ve kira giderleri
Temizlik malzemeleri ve Cihazları
Temizlik kıyafetleri
Personel giderleri
Araçlar
gibi maliyetler gündeme gelmektedir.

Kuruluş aşamasında ortaya çıkan maliyetlere ek olarak kuruluş sonrasında da KDV, çalışanlar için sigorta primi, Bağ – Kur primi, stopaj vergisi, geçici vergi gibi maliyetler olacaktır. Bu maliyetlerin tutarı, firmaların iş hacmine göre değişiklik göstermektedir.

Bu İş Kazandırır mı?

Maliyetlerden daha çok kazanç getiren temizlik şirketi ile kısa sürede maliyetlerinizi çıkarabilirsiniz.

Etrafta temizlenmesi gereken alan çok fazla olduğu için şirketinize duyulan ihtiyaç daima artacaktır. Hizmet verdiğiniz bölgede kalitenizi ispat ettiğiniz zaman kazancınızı her geçen gün artırabilirsiniz. Kazancın tutarı şirketinize ve çalışma şeklinize göre değişiklik gösterir.

Temizlik Şirketinin Çalışma Şekli Nasıl Olmalıdır?

Temizlik Malzemeleri

Temizlik sektöründe yer alan tüm şirketlerin temel çalışma prensibi aynıdır. Ancak temizlik hizmetini en verimli hali ile sunan şirketler daima kazançlı olmaktadır.

Randevu Sistemi Kurun

Temizlik hizmetlerinin randevu sistemine göre yürütülmesi gerekmektedir. Bu sayede müşterilerinizin temizlik taleplerini bir düzen içerisinde karşılayabilirsiniz. Müşterilerinize randevu verdiğiniz gün ve saatte aksama yaşanmadan temizlik işini yerine getirmeniz son derece önemlidir.

Randevuda aksama yaşandığı zaman müşteriniz bir daha şirketinizi tercih etmeyebilir. Bu nedenle müşteri memnuniyetini sağlamak için özen gösterilmesi gerekmektedir.

Ödemeler İş Bitiminde:

Ödemeler temizlik hizmeti gerçekleştikten sonra tahsil edilmelidir. Ödeme aşamasında taksit ya da indirim gibi kampanyalar düzenlenerek müşterilere ödeme olaylıkları sunulabilir. Bu tamamen şirketin inisiyatifine bağlıdır. Ancak müşteriler, hizmetler kadar ödemeler konusunda da kolaylık sağlanmasını talep etmektedir.

Temizlik sektöründe hizmet veren şirket sayısı çok fazladır. Bu nedenle rakiplerinizi geride bırakacak ve müşteri potansiyelinizi artıracak farklılıklar sunmalısınız. Düşük sermaye ile yüksek kazanç sağlayan temizlik şirketi çalışmalarını profesyonel bir şekilde yürüterek kısa sürede hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar:
YENİ İŞ FİKİRLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?
ÇOK KAZANDIRAN İŞ FİKİRLERİ

Önceki İçerikEmlakçılık Yetki Belgesi Nasıl Alınır?
Sonraki İçerikTürk Telekom İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz