Televizyon Seçimi Nasıl Yapılır? | Hangi Özelliklere Dikkat Edilmelidir?

1

Televizyon Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Televizyon nasıl alınır?
Televizyon satın almayı düşünler için televizyon seçimi.

Televizyon alırken sıkça karşılaştığımız LED, LCD, Plazma, 55 inç, 4K, Smart TV, UHD, SUHD gibi terimler, hâliyle televizyon seçimini zorlaştırıyor. Ancak temel bilgileri kavrayarak seçenekleri azaltmak mümkün. Peki televizyon seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Boyut, çözünürlük, ekran kalınlığı, televizyon seçiminde akla ilk gelen özelliklerden olmalı. Önce sahip olduğunuz mekâna uygun ideal ölçülerdeki televizyona, yani alacağınız televizyonun kaç inç olacağına karar verin. İkinci sırada ise görüntü kalitesi geliyor. 1080p, yani 1920×1080 çözünürlüklü bir televizyon, 2K’ya tekabül ediyor. Son dönemde adını sıkça duyduğumuz 4K televizyonlar ise 3840×2160 piksellik bir çözünürlük sunuyorlar. Eğer yüksek görüntü kalitesi istiyorsanız, minumum Full HD olmak üzere UHD(ultra HD) veya SUHD(süper ultra HD) olanları tercih etmeniz gerekiyor.

Televizyonun Boyutu ve izleme mesafesi Neye Göre Seçilmelidir?

Ekran boyutuna göre izleme mesafesi
Odanızın yada salonunuzun büyüklüğüne göre ekran seçimi ve izleme mesafesi ne olmalıdır?

Seçeceğiniz televizyonun boyutu, televizyonu yerleştireceğiniz salonun yada odanın büyüklüğüyle paraleldir. Eğer çok büyük bir salona sahipseniz, küçük ekranlı bir televizyon almak seyir zevkinizi olumsuz etkileyecektir. Ekran boyutunu belirleyen temel faktör, izleme mesafesidir.

Örneğin 22 inçlik, yani 55 santimlik bir ekranı, 1.6 metreden; 55 inçlik 140 santimlik bir ekranı ise 4.1 metreden izlemek doğrudur.

Full HD, UHD, SUHD Nedir?

Açılımı “Full High Definition” olan Full HD kavramı, çözünürlüğü ifade eder. Türkçe’ye “yüksek çözünürlüklü yayın” olarak çevrilir. HD yayın, 720p ya da 1080p olarak yapılır. Full HD ise 1920×1080 piksele tekabül eder ve oldukça kalitelidir. UHD, 3840×2160 çözünürlüğü olan, 4K diye de adlandırılan, Full HD’nin 4 katı kalitede çözünürlük sunan televizyonlardır. SUHD TV’ler ise UHD’lere göre çok daha kaliteli görüntü sunarlar, 64 kat fazla renge sahiptirler. Ayrıca akıllı telefonlara da bağlanabilirler. Görüntü kalitesini önemseyenler için bu kavramlara dikkat etmekte fayda var. Ancak aynı ölçüde fiyatın da artacağı unutulmamalı.

Kanal Geçiş Hızı ve Marka Önemli Midir?

Televizyonların kanal geçiş hızları markalara, kişisel çanak kullanılmasına, kablo ve LNB kalitesine, merkezi sistem kullanılıyorsa çanağın düzgün konumlandırılmış olup olmadığına göre değişkenlik gösterir. Ancak kanal geçişlerinde 2,53 saniyenin, uzun bir süre olduğunu söyleyebiliriz.

Piyasada adı sıkça telaffuz edilen ünlü markalar olsa da, marka değeri kimi zaman tüketicinin cebini yakmaktan öteye gidemez. Bu sebeple televizyon alırken markadan önce özelliklerini, ardından bu özelliklere sahip en uygun fiyatlı televizyonları bulmanız, sonra da seçenekler arasında bir karşılaştırma yaparak karar vermeniz gerekiyor.

>> İlgili Yazı: Kavisli (Curved) mi Yoksa Düz Ekran Tv mi Daha İyi ?

Kavisli mi Yoksa Düz Ekranlı Televizyon mu Tercih Edilmelidir?

Tv seçimi
Tv seçerke kavizli mi yoksa düz ekran mı sizin için doğru bir seçimdir dikkate alın

Curved” olarak adlandırdığımız, ekranı kavisli olan televizyonlar, 3D izlenimleriyle kendinizi televizyonun içindeymiş gibi hissetmenizi sağlar. Düz ekranlı televizyonlara göre uzaklık ve yakınlık mesafeleri de daha hassastır ve gözünüzü daha az etkilerler. Düz ekranda görüntü düz bir biçimde geldiği için her noktadan izlemek mümkündür ancak kalabalık bir arkadaş grubuyla bir şey izlediğinizi düşündüğünüzde, kavisli televizyonlar bunu zorlaştırır. Kavisli ekranlarda, yalnızca odak noktasındaysanız doğru bir görüntü yakalarsınız. Görüldüğü gibi her iki ekranın da olumlu ve olumsuz yönleri mevcut.

Yani film tutukunuysanız, 3D görüntü kalitesinden vazgeçemiyorsanız kavisli televizyon almanız, televizyonu günlük programları ve haberleri izlemek için kullanacaksanız düz ekranlı televizyonları tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

İnternet ve Akıllı Kumanda olmalı mı?

Hangi TV'yi öneririsiniz?
TV seçiminde akıllı kumanda olması internet açısından sizin için avantaj olacaktır.

Smart TV dediğimiz, internet bağlantısı bulunan televizyonlar, son dönemin trendleri arasında. Artık çoğu insan televizyonu yalnızca izleme aygıtı olarak kullanmak istemiyor. Smart TV’ler, hem filminizi veya dizinizi izleyip hem de televizyonda sosyal medya hesaplarınızda ve video sitelerinde gezinme imkânı sunuyor. Ayrıca bu televizyonlar sayesinde direkt televizyonunuza film indirebiliyor, Wi-Fi bağlantı seçeneğiyle internette sörf yapabiliyor, fotoğraf veya dökümanlarınıza erişebiliyorsunuz. Eğer televizyonunuzda bu özellikleri kullanmak istiyorsanız alacağınız teleizyonun akıllı kumandasının olmasına özen göstermenizi öneririz. Akıllı kumandaları mause gibi kullanarak daha hızlı işlem yapmanızı sağlayacaktır.

Televizyonunuzun internet özelliği sizin için önemli ise size tavsiyemiz alacağınız televizyona karar verdiyseniz bir teknoloji mağazasında internet kullanım hızını test etmeniz olur. Çünkü şu an piyasada olan bir çok televizyonun internet(browser) hızı oldukça yavaş ve bu durum bir film yada video açarken sizi çileden çıkarabilmekte.

Önceki İçerikGezi Turu Düzenleyerek Para Kazanmak İster Misiniz?
Sonraki İçerikKöy Ürünleri Satarak Para Kazanmak | Organik Gıdalar Satmak

1 Yorum

  1. Merhaba

    Yakın bir zamanda televizyon almayi düşünüyorum. Kafamda lg nin 49uh770v modelini belirledim. Yanlız sizlerinde tavsiye ve önerilerinize ihtiyacım var. Sizce bu marka ve model iyi midir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz