Hac Malzemeleri Satarak Para Kazanmak

0
hac
Hac malzemeleri satarak para kazanmak? Hac malzemesi satışı maliyeti ne kadardır ve ne kadar kazandırır?

Hac görevi maddi durumu yeterli olan her Müslümanın vazifeleri arasında yer almaktadır. Mekke ve Medine ziyaretlerinden oluşan Hac vazifesi için ülkemizden her yıl yüz binin üzerinde kişi kutsal topraklara gitmektedir. Suudi Arabistan tarafından açılan kontenjan kısa sürede dolmakta ve her yıl kura çekimi ile gidecek adaylar belirlenmektedir.

Hac vazifesi için kutsal topraklara gidecek kişiler genellikle dini öneme sahip olan hediyeler getirmektedir. Uçaklardaki bagaj hakkı ya da gümrükte yaşanan sorunlar nedeniyle bu ürünlerin tamamının Suudi Arabistan’dan getirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle Hac görevini yerine getiren Müslümanlar hediyelerini genellikle iç pazardan temin etmektedir. Bu durum da Hac malzemeleri satarak para kazanmak konusunun ön planda olmasını sağlamaktadır.

Hac Malzemeleri Satan Dükkan Nereye Açılabilir?

Yatırımını Hac malzemeleri satan dükkandan yana kullanmak isteyen kişiler öncelikle yer etüdü yapmalıdır. Bu noktada bulunduğunuz şehirde bu işi yapanların yoğun olduğu alanlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Genellikle merkezi ve en bilinen bir caminin yakınına açılan bu dükkanları incelemeniz son derece önemlidir. Satılan ürünlere dikkat etmeniz aklınızdaki soru işaretlerinin bir kısmını giderecektir. Eğer, yüksek miktarda maddi güçle bu işe girmiyorsanız merkezi olmayan ancak yoğun şekilde uğranan camilere yakın alanları da değerlendirebilirsiniz. Bu seçimi yaparken her türlü ayrıntıya dikkat edilmesi sonucun olumlu olmasına etki edecektir.

Hac Malzemeleri Dükkanında Hangi Ürünler Satılabilir?

hacc
Hac Malzemeleri Nelerdir?

Esnaflıktan gelir isteyen ve Hac malzemeleri satarak para kazanmak isteyen kişiler çeşitli ürünlerden satabilmektedir. Bu ürünlerin sağlıklı ve gerekli merciler tarafından onaylanmış olmasına dikkat etmeniz son derece önemlidir. Bu durum hukuki olarak zor durumda kalmanıza engel olacaktır. Satabileceğiniz ürün başlıkları şu şekildedir:

Namazlık çeşitleri

Kur-an’ı Kerim çeşitleri

Tesettür mayo çeşitleri

Haşama mayo çeşitleri

Dini kitaplar

Sesli seccade ürünleri

Hediyelik tablolar

Firmalar için logolu, özel ürünler

Çeyizlik için dini ürünler

Elektronik eşyalar

Özel dini tesbihler

Özel dini figürlü yüzükler

Dini CD, VCD, DVD çeşitleri

Mest çeşitleri

Zemzem satışı

Hac Malzemeleri Dükkanı Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Her konuda olduğu gibi Hac malzemeleri satarak para kazanmak isteyen kişiler de çeşitli belgeleri tamamlamalıdır. Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

İşe Başlama Formu: Açmayı düşündüğünüz dükkanın bağlı olduğu vergi dairesine başvurarak gerçek usulde işe başlama formunun doldurulması gereklidir. Bu form tarafınızca imzalanmalıdır. Ayrıca formun ekinde noter onaylı imza sirküleri, ikametgah belgesi, dükkana ait kira kontratı ya da size aitse tapusu yer almalıdır.

Çalışma Ruhsatı: İşyerini açmayı düşündüğünüz bölgenin bağlı olduğu belediyeye başvuru yapmanız gerekmektedir. Hac malzemeleri satarak para kazanmak için çalışma ruhsatını edinmeniz gereklidir. Bazı belediyelerde istenilen evraklarda farklılık olduğu görülmektedir. Bu nedenle en iyi bilgiyi almak için bağlı bulunduğunuz belediyeye gitmeniz gereklidir.

Ticaret Odasına Kayıt: İşletmeler açıldıktan sonraki 2 hafta içinde seçilen ticari unvan, işletme merkezinin bulunduğu ticaret siciline tescil ettirilmelidir. Bunun için gerekli evraklarla birlikte ticaret odasına başvuruda bulunmanız gereklidir.

SGK Belgeleri: Açmayı düşündüğünüz dükkan kimin adına olacaksa bu kişin Bağkur kaydının olması ve ödemelerinin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle sizin adınıza ya da herhangi bir yakınınızın adına olacaksa Bağkur ödemelerinin başlatıldığından ya da düzenli olarak devam ettiğinden emin olmanız gerekmektedir.

Hac Malzemeleri Dükkanı Maliyeti Ne Kadardır?

hac malzemeleri satma
Hac malzemeleri satış dükkanı açma maliyeti

Hac malzemeleri satarak para kazanmak konusunda sorulan soruların başında bu işin maliyeti konusu gelmektedir. Günümüzde yeterli sayıda ürünleri alabilmek ve belirli bir süre dükkan kirası için minimum 25 bin TL gereklidir. Bu miktar dükkan kirası arttıkça artış gösterecektir. Eğer dükkan kendi yerinizse miktar düşecektir. Yine de malzemeleri yeterli sayıda alabilmek için önemli miktarda para gerekmektedir. Bu nedenle 25 bin TL ve üzerinde parayla sektöre girmeniz yeterli olacaktır. Ancak daha fazla sermaye ayırmanız durumunda kazancınız da aynı ölçüde artacaktır.

Hac Malzemeleri Satarak Ne Kadar Kazanılır?

Hac malzemeleri satarak para kazanmak isteyen kişiler için bu işten elde edecekleri kazanç son derece önemlidir. Gelir durumu dükkanı açacağınız yerin merkezi olmasına ve açtığınız bölgedeki talebe göre farklılık gösterebilir. Yine de standart olarak satış yapan bir dükkana sahipseniz masraflarınız çıktıktan sonra aylık 4 bin TL civarında gelir elde etmeniz mümkündür. Bu miktar etkenlere göre artabilir de azalabilir de. Her türlü ayrıntıyı hesaba katmanız durumunda önemli miktarlarda kazanç sağlayabilirsiniz. Ayrıca yeterli düzeyde tanıtım yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

Hac Malzemesi Satışını Bayilik Alarak Yapmak

hac ürünleri satmak
Hac malzemesi mağazası nasıl açılır

Ülkemizde Hac malzemesi satışında öncü olan bazı kuruluşlar bulunmaktadır. Bu firmalarla iletişime geçerek bayilik alabilirsiniz. Belirli bir miktarda güvenceyi yatırmanız durumunda sizin için dükkanınızı dizayn edecek, ürün temin edecek ve tanıtım yapacak firmaların ürünlerini satabilirsiniz. Bu durumun birçok önemli artısı mevcuttur. Yine de iyi düşünerek karar vermeniz gereklidir. Bayilikte kazancınızın belirli kısmının firmaya gideceğini ve sözleşmeye uymak zorunda olduğunuzu da unutmamalısınız.

Hac Malzemeleri Dükkanı Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yatırımınızı hac malzemeleri satarak değerlendirmek istiyorsanız öncelikle en doğru yeri seçmeniz gereklidir. Bunun yanı sıra ürünleri temin ederken piyasa hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bunun yanı sıra sabırlı bir şekilde hareket etmelisiniz. Türbelere, ünlü camilere yakın konumda dükkan tutmanız önemlidir. Ayrıca, dükkanı açmayı düşündüğünüz yer bu konuya ihtiyaç olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Ürünleri güvenilir toptancılardan temin etmeniz de müşterilere güven vermenizde etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra işinizin başında durmanız yani dükkanınıza zaman ayırmanız da para kazanmanızı daha kolay bir hale getirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz