Hasankeyf Batmanın İncisi

0

Batman’ın İncisi Hasankeyf

Batman; mezopotampa vadisinin içerisinde yer alan, Artuklular, Eyyubilker, Moğollar ve Osmanlı kültürleri ile yoğrulmuş tarihi, kültürel yapısıyla en eski yerleşim yerlerinden biridir. Dicle nehrinin ikiye ayırdığı Batman’a gittiğinizde gezmeniz ve mutlaka görmeniz gereken yer doğal ve zengin kültür mirası olan Hasankeyf yerleşim yerleridir. 1981 yılında doğal koruma alanı ilan edilmiş olan Hasankeyf; Dicle nehrinin bir kolunun içinden geçtiği ve esas ası güzel kaya ve oyma kaya anlamına gelen Hısn Keyfa olan günümüze kadar yoğrularak Hasankeyf olarak gelmiştir.

Artuklu uygarlığı yerleşik hayata geçerek yerleşkeler, köprüler gibi yapılar yapmış ve şehir kurarak 100 yıldan fazla burada yaşamışlardır. Hasankeyf şehrine girebilmek için Dicle Nehrinin kolunun üzerine iki yaklı ve çift katlı bir köprü yapılmıştır. Günümüzde sadece iki ayağı sağlam olan köprünün alt kısmından hayvanlar ve kervanlar geçerken üst kısmından ise insanlar ulaşım sağlıyorlarmış. Köprünün orta kısmında yer alan kemeri tahtadan yaparak düşman saldırısı sırasında bu tahta kemeri kaldırarak şehri düşmanlara karşı savunuyorlarmış.

hasan Keyf
Batmanın İncisi Hasankeyf

Batmanın İncisi Hasankeyf girişindeki köprü ile yaklaşık olarak aynı yaşa sahip Hasankeyf kalesi yer almaktadır. Hasankeyf kalesi doğal kayalar içine oyularak oluşturulmuş, doğu ve kuzey batıda yer alan iki merdiven ile ulaşım sağlanan kayaların üzerine yapılmış biri biraz daha büyük 2 adet saray ve çok sayıda yerleşim yeri bulunmaktadır. Büyük saraya ait gözetleme kulesi günümüzde sağlam şekilde ayaktadır. Küçük olan saray ise Eyyubiler tarafından kayaların uç tarafına Dicle nehrinden gelecek saldırıları gözetlemek amacı ile yapılmıştır. Bu sarayın dış duvarında; sevgi ve saygıyı, savaşçılığı simgeleyen iki adet aslan başı kabartması vardır. Hasankeyf kalesi içinde Eyyubiler döneminde yapılmış olan Ulucami, hamam ve zafer meydanı olarak adlandırılan geniş bir meydan bulunmaktadır. Hasankeyf kalesinde 2007 yılında bir çocuk düşerek hayatını kaybettiği ve yıkılma tehlikesi bulunduğu için günümüzde ziyaretçilere kapatılmıştır.

Hsankeyf kalesi Batman
Hsankeyf kalesi Batman

Hasankeyf gezilecek tarihi yerler

Zeynelbey Kümbeti; 1400 lü yıllarda Akkoyunlular tarafından yapılmış, Dicle nehrinin kıyıısnda yer alan, Selçuklu mimari tazrında dilindirik kubbe şeklinde yapılmış bir türbedir. Günümüzde ziyaret edilebilen sağlam tarihi yapılardandır.

Batman zeynel bey kumbeti
Batman zeynel bey kümbeti

El Rızk Cami; Eyyubiler döneminde Sultan süleyman tarafından yaptırılan cami 1200 yıllık tarihi ile Dicle nehrine çok yakın bir konumdadır. Minarelerinde sağlam kalan duvarlarında yer alan mükemmel kalem işçilikleri mutlaka görülmelidir.<

Batman el rizk cami
Batman el rizk cami

İmam Abdullah Zaviyesi; Peygam efendimiz (sav ) amcasının oğlu olan İmam Abdullah’a ait zaviye Dicle nehrinin kıyısında yer almaktadır. Günümüzde sağlam şekilde ayakta duran zaviye günümüzde ziyarete açıktır.

Hasan keyf abdullah zaviyesi
Hasan keyf abdullah zaviyesi

Sultan Süleyman Cami; Eyyubi’ler döneminde yapılan , içindeki kitabeden 1407 yılında yapılmış olduğu bilinen bir diğer camidir. Sultan süleyman tarafından yaptırıldığı için bu adı almıştır. Minaerelerin mimarisi ve dış duvarlardaki kalem işçilikeler muhteşemdir ve mutlaka görülmesi gerekir.

Hsan keyf havadan görünüm
Hasan keyf havadan görünüm

Batman gezinizde Hasankeyf gezinizden sonra günün yorgunluğunu atmak için otelinize veya pansyonunuza dönmeden önce Dicle nehrinin kenarında yer alan ve suyun içine tahtadan tahtlar kurularak yapılmış su kenarı restaurantlarda yemek yiyebilir, doğal güzelliği izleyebilir ve dinlenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz