Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz | Klima Önerileri

1

Klima Seçimi Nasıl Yapılır? Öneriler ve Tavsiyeler

Klima alırken dikkat etmemiz gerekenler
Klima alırken dikkat etmemiz gerekenler

Günümüzde ısınmak için odun, kömür, fuel oil sobaları, kalorifer kazanları yerine az enerji tüketen, diğer ısınma yöntemlerine göre daha temiz olan ve kullanım kolaylığı nedeniyle klimalar tercih edilmektedir. Klimaların bu kadar avantajlı olması bir çok klima üreticisinin ilgisini çekmiş ve her bütçeye uygun farklı özelliklere sahip klimalar üretilerek kullanıcılara sunulmuştur.  Bu kadar çok çeşitlilikte ve özellikte üretilen klimaları satın alırken nelere dikkat etmeli, hangi özelliklerini ön planda tutmalıyız.

Bu konu ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken püf noktaları şunlardır:

1- Yazımızda Arçelik, Beko, Lg, Toshiba veya Mitsubishi gibi markaları önermeksinizin. sizin bu markaların aşşağıda bulunan özellikleri barındırıp barındıradığını kontrol etmenizi ve doğru karar almanızı sağlamak istedik.

2- Enerji verimliliği çok önemli olduğu için en az elektrik  tüketen A ++ teknolojisine sahip , EER değeri en yüksek olan klima markasını ve modelini seçmeliyiz. EER değeri soğutma modunda elektrik tasarruf ve verim değeridir . Bu değer ne kadar yüksek olursa klimanın enerji tüketimi o kadar az olur.

3- Isıtmada  enerji tasarrufu en fazla olan ve COP değeri en yüksek olan klima markası ve modeli tercih edilmelidir. COP değeri ısıtmada enerji tasarruf değeridir ve COP değeri yüksek model tercih edilmelidir.

4- Klima alacağınız odanın alanını hesaplamalı ve uygun kapasitelere sahip klimalar alınmalıdır.

5- Klima verimliliği ve enerji tasarrufu ön planda tutulduğu için dur –  kalk  ( on – off ) özelliği olan inverter klimalar tercih edilmelidir

6- Klimalarda, istenilen dış ortam sıcaklığına göre ısıtma ve soğutma yapabilen heat pump özelliği olan markalar tercih edilmelidir.

7- Alacağınız klimanın en üst kademede çalışırken çıkardığı sesin  desibel yüksekliği en düşük olan marka ve model seçilmelidir. Bu sayede uyurken ve bebeklerimizin uykularında sesten rahatsız olmalarını önlemiş oluruz.

8- Alacağımız klimaların iç ünite filtreleri kendini temizleyebilir özellikte olmalı ve plasma özelliği sayesinde kötü koku oluşturmamalıdır.

hangi klimayi almaliyim
Klima özelliklerine göre klima önerleri

9- Elektrik kesintileri göz önüne alındığında, hafıza özelliği olan klimalar tercih edilmeli, uyurken elektrik kesilip ger geldiğinde hafızasında yer alan modda çalışmaya devam etmelidir.

10- Klima seçiminde dikkat edeceğimiz bir diğer önemli nokta da satış sonrası servis hizmetinin kalitesidir. Alacağımız klima markasının servis ağının geniş olması, arıza durumunda arıza kaydına mütakip 24 saat içinde müdahale etme şartı bulunan marka ve model tercih edilmelidir. Özellikle yaz aylarında aşırı sıcakların olduğu dönemlerde arıza yapan klimalar için servislerin gelmesi 2 haftayı bulabilmektedir. Bu nedenle alacağımız klima markasının servis hizmetini araştırmalı ve 24 saat maddesi olan markayı tercih etmeliyiz.

Bu kadar özellik ve şartı göz önünde bulundurarak en ekonomik olan ve bütçemize en uygun klima markasını ve modelini tercih etmeliyiz. İhtiyacımız olan özelliklere öncelik vererek bu özellikleri barındıran, bilinen, tanınan, güvenilir ve ekonomik olan markalar tercih edilmeli ve bütçemizi gereksiz ve kullanmayacağımız özellikler için sarsmamalıyız.

Yukarıda yazılı olan özellikleri kullanarak istediğimiz özelliklere sahip, enerji tasarrufu en üst düzeyde olan, teknik servis hizmeti geniş ve en kısa sürede arızaya müdahale edebilen, evimizin içinde en iyi konfor şartlarını sağlayan, mevsim sıcaklıklarına göre kendisini ayarlayabilen, belirli sıcaklıkların üzerinde çalışmayarak enerji tasarrufu sağlayan eurovent belgesine sahip markaların modelleri tercih edilmelidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz