Hatayda Nerelere Gidilir Ne Yenir ?

1

HATAY’DA NERELERE GİDİLMELİ ?

Hatay, Türkiye’nin  güneyinde yer alan, en önemli eski yerleşim yerlerinden biridir. Köken ve geçmişi milattan önce 32. Yy kadar dayandığı tarihi araştırmalarda elde edilen bulgular üzerinde yapılan testler sonucu öğrenilmiştir. Tarihte Roma imparatorluğu, Emeviler, Abbasiler, Tolunoğulları beyliği, Suriye, , Osmanlı devletinin bir parçası olmuştur. Geçmişinde bu kadar farklı uygarlıklar görmesi nedeniyle tarihi açıdan zengin bir şehirdir.  Geçmiş uygarlıklara ait tarihi yapılar, medeniyet kalıntıları, dini ibadethaneler hala ayakta durmakta, arkeolojik kazılardan çıkan ve çıkarılmakta olan tarihi kalıntılar arkeoloji müzesinde yer almaktadır. Hatay’a yolunuz düşerse veya özellikle Hatay’ı gezmek isterseniz mutlaka gidip görmeniz, tarihe tanıklık etmeniz gereken yerleri sizler için derleyip bir araya getirdik.

Hatay’da gidilmesi gereken tarihi yapılar

Hatay Arkeoloji Müzesi;  eski arkeoloji müzesine göre modern ve Avrupa standartlarında yapılmış olan arkeoloji müzesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müze çok büyük bir alan üzerine kurulmuş ve mö 4000 yıllarına ait eserler, mozaikler, Roma dönemine ait kalıntılar gibi tarihi değeri olan eserler sergilenmektedir. Özellikle Hatay’da yapılan kazılarda elde edilen mozaikleri görmeli ve tarihe tanıklık etmelisiniz.Hatay Arkeoloji muzesi

St Pierre Kilisesi; Yeni Hatay Arkeoloji Müzesine birkaç dakika mesafede olan ve dünyada Hristiyan alemi için ilk Katolik kilisesi olarak kabul edilen St. Pierre kilisesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Aziz Paul’un  kurduğu ilk kilise olması nedeniyle  Hristiyanlar bu kiliseye gelip kendi dinlerine göre hacı olma unvanını kazandıklarına inanıyorlar. Bu nedenle çok önemli olan st Pierre kilisesi 2012 yılında restorasyon çalışmalarının başlaması ile ziyarete kapatılmış, 2014 yılının sonlarında restorasyon çalışmalarınınbitmesi ile yenilenmiş hali ile ziyarete açılmıştır. Bir mağaranın içine oyularak yapılmış olan kilisenin girişinde kapı ağzında ilk yapıldığı zamandan günümüze kadar gelmiş mozaikler dikkat çekmektedir. Kilise içinde bir adet isa figürü bulunurken kilisenin içinde bulunduğu kayalıklardan süzülen su kutsal su olarak kabul edilir ve bu suyu biriktirmek için kilise içine kayalar oyularak çanak yapılmıştır. Ayrıca kilise içinden yer alan tüneller ile kayalıkların tepesine giden bir tol bulunmaktadır. İnanç turizmi çerçevesinde çok sayıda yabancı turist çekmektedir.

st pierre kilisesi

st pierre kilisesi2

St Simon Manastırı; milattan sonra 400 lü yıllarda yapılmış olan manastır, Stilitler tarikatından St Simon tarafından yapılmıştır. Manastırın bir kısmı kayaların içine oyulmuş bir kısmı da bulunduğu tependeki taşlar kesilerek oluşturulmuş, 132 metre uzunluğundan, 160 metre genişliğinde olan, güney kuzey, doğu, batı eksenlerinden bakılınca haç işareti şekli verilmiş bir manastırdır. Manastır arazisinde, 3 küçük kilise, misafirhane, kiler, yatak koğuşları olarak düzenlenmiş odalar, sütunlar ve yazlı kaideler yer almaktadır. Ayrıca su ihtiyacı için özel bir sarnıca ait kalıntılar da mevcuttur.  St simon Manastırı  mutlaka gezilip tarihe tanıklık edilmesi gereken yerlerdendir.

St Simon Manastırı2

St Simon Manastırı

Hatay Ulu Cami Hatay’ın en eski camisi olan Ulu Cami  15 yy sonlarında Selçuklu mimarisine göre yapılmıştır. Geniş bir bahçesi bulunan, minaresinden ve içinde yer alan kitabesinden çok defa onarım gördüğü anlaşılmaktadır. Kitabe de yazan bilgiye göre, 1874 yılındaki Hatay depreminden etkilenmiş ve onarım görmüştür. Geniş bir kubbesi ve çok değerli kalem işlemelerine sahip Ulu Cami içinde değerli ve tarihi halılar bulunmakta ve korunmaktadır. Hatay Ulu Cami Hatay’da yer alan camilerin en büyüğü ve en eskisidir. İnanç turizmi kapsamında yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği tarihi bir yapıdır.

hatay ulu cami

Habibi Neccar CamiAnadolu yapılan ilk cami olarak bilinen bu cami, Roma İmparatorluğu döneminde yapılmış olan bir pagan tapınağının üzerine inşa edilmiştir. Cami bahçesinde Habibi Neccar’ ın türbesi bulunmaktadır. MS 600 lü yıllarda fethedilen Hatay’ da İslam’ı yaymak amacı ile  dini bir sembol olarak yapılmış ilk camidir. Cami içerisinde türbe, medrese olarak kullanılmış sınıflar, ve dikdörtgen yapıdaki cami binası ile orta büyüklükte bir külliye olarak Osmanlı devleti döneminde kullanılmıştır.

Habibi Neccar Cami 2

Titus Tüneli ve Titus Kaya Mezarları; Hatay’ın Samandağ İlçesi sınırlarında yer alan Titus Antik Kenti  sınırları içinde 1380 metre uzunluğunda ve 130 metresi tamamen kayalardan oyulmuş Titus tüneli yer alır. Bu tünel özellikle dere içindeki iç limanın sel ve taşkınlardan korunması amacı ile yapıldığı ve korunduğu bulunan kitabelerde yer almaktadır. Kentin ölüleri için yapılan kaya mezarlarından oluşan Titus Kaya Mezarları büyük devasa kayaların yontulması ve oyulması ile oluşturulmuştur. Titus antik kenti içinde tarih yapılar, su sarnıcı, kilise ve küçük bir amfi tiyatro kalıntıları yer almaktadır. Mutlaka gezilmesi ve tarihe tanıklık edilmesi gereken yerler arasındadır.

Titus Tüneli

Titus Kaya Mezarlari

Vakıflı Ermeni Köyü; Hatay’da sadece ermeni kökeni vatandaşların yaşadığı ve 14 yy da kurulmuş olan bir köydür. 2012 yılında yapılan sokak sağlıklaştırılması ile görsellik kazandırılmış tarihi evleri, tarihi Arnavut kaldırımlı ve dar sokakları ile fotoğraf çekmek isteyen fotoğraf tutkunlarının ziyeret ettiği bir köydür. Şirin ve tarihi dokularını koruyan bir köy görmek isterseniz mutlaka Vakıflı köyünü ziyaret edip bol bol fotoğraf çekmelisiniz.

Vakıflı Ermeni Köyü

Ermeni Köyü

Sokullu Kervansarayı; Payas ilçesi yakınlarında eski ipek yolu üzerine kurulmuş bir Mimar Sinan eseridir. Kervansarayın altında 600 metre uzunluğunda tünellerin olduğu ve kervanlara baskın yapılması durumunda bu tünellerin kullanıldığı rivayet edilmiştir. Günümüzde kapalı olan bu kervan saray yaz aylarında bölge halkı için sinema gösterimlerinin yapıldığı ve fotoğraf tutkunlarına açıldığı tarihi bir yapıdır.

Sokullu Kervansarayi

Hatay Uzun Çarşı; Hatay Merkez de yer alan Uzun çarşı 13 yy Osmanlı döneminde yapılmış baharatçılar çarşısı olarak bilinen çarşıdır. Özellikle İpek yolunun kullanan kervanlardan alınan baharatların satıldığı çarşı olma özelliğini kaybetmemiş, günümüze kadar pek çok kez tadilat geçirmiştir. 1994 te geçirdiği restorasyon çalışmalarından sonra tarihi özelliği ile ön plana çıkmış olan çarşı günümüzde aktif olarak hizmet vermektedir.hatay uzun carsi

Tarihi Antakya Evleri;
Hatay bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir olduğundan bütün medeniyetlerin mimari özelliklerinden  etkilenmTarihi Antakya Evleriiştir. Özellikle asi nehri ile Habibi Neccar dağı arasında yer alan Kurtuluş Caddesi üzerinde tarihi geçmişi 250 yıl öncesine dayanan evler bulunmaktadır. Bu evler; tarihi dokuları ve mimarileriyle, küçük ve dar sokakları ile gezilmesi, görülmesi gereken yerler arasındadır.

Hatay Şifalı Kaplıcaları

Hatay Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları;  11 yy dan günümüze kadar  varlığını sürdüren kaplıcalar antioksidan bakımından zengin olan suyunun içince çok miktarda klorür bileşeni vardır. Bu özelliği ile eklem ve romatizmal ağrıları tedavi eder. Hamamat kaplıcalarının bir benzeride hindistan’da bulunmaktadır.

Erzin Kaplıcaları; Erzin içmeleri olarak bilinen kaplıcalarda tedavi amaçlı kullanılan ve 138 metreden çıkan şifalı su; 24 C sıcaklıkta ve 6-7 Ph değerine sülfat, bikarbonat,  kalsiyum, bromür bileşenlerine sahip şifalı sulardır.

Reyhanlı Hamamı; reyhanlı Hamamından çıkan şifalı sular, kadın hastalıkları, ci,lt hastalıkları, solunum yolu hastalıklarına, bağırsak, safra rahatsızlıklarını tedavi edici özelliği ile bilinir. Hamamın şifalı suları 5 farklı kaynaktan ve en derin 204 metreden çıkmaktadır. Su bileşiminde;hidrojen sülfür, kükürt, sodyum ve bromür bulunmaktadır.

Hatay’da ne yenir ne içilir ?

Hatay, bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için çok çeşitli yemek kültürüne sahiptir.  Bu özelliği ile ülkemizin bir çok yöresinde yiyemeyeceğiniz yemekleri ve lezzetleri Hatay’da yiyebilirsiniz.

Semiz otlu kaşarlı gözleme; İskenderun, Antakya arası yol kenarlarında yer alan kahvaltı yerlerinde taze yapılan ve lezzetli semizotlu ve kaşarlı gözlemeler hafif bir kahvaltı için tercih edilmelidir. Aynı şekilde ıspanaklı sac böreği de Hatay’a özgü ve muhteşem bir lezzete yapılmaktadır.

Semiz otlu kasarli gozleme

Biberli ekmek; ülkemizde bir çok yerde yapılan biberli ekmekler Hatay’a özgü bir şekilde kahvaltılık olarak yapılmaktadır. Domates veya biber salçasının içine isteğe göre acı süs biberi salçası ve domates eklenerek küçük simit boylarında ve ince hamurlu olarak yapılan biberli ekmekler mutlaka tadılmalıdır.

biberli ekmek

Mezeler; meze olarak Hatay yöresi çok zengin bir menüye sahiptir. Humus, acılı ezme, aşur, babagannuş, ballı yoğurt, acılı kısır,muuhammara gibi meze çeşitleri çok lezzetlidir. Her hangi bir restoranta oturduğunuzda tadımlık meze tabağı isteyip hepsinin tadına bakabilirsiniz.

Kağıt Kebabı; Özellikle kasaplarda yapılan kağıt kebabı mutlaka denemeniz gereken bir et yemeğidir. Kilis tavasına benzeyen ancak yağlı bir kağıdın üzerine kıyma, soğan biber ve baharatların karıştırılması ve ezilmesiyle elde edilmiş karışımın serilip, inceltilip pişirilmesi ile yapılır. Bu kebap türü restoran veya kebapçılarda değil kasaplarda yapılmaktadır.

Tepsi Kebabı; Kağıt kebabının bakır küçük tepsilerde ateşte pişirilmesi ile yapılan tepsi kebabı  kağıt kebabı kadar lezzetlidir. Bu kebap da kasaplarda yapılmaktadır.

kagıt kebabi - tepsi kebabi

Hatay ziyaretinizde konaklamak için beş yıldızlı otellerin yanı sıra küçük oteller, butik oteller, apart oteller, kiralık yayla evleri  ve kiralik günlük evler bulunmaktadır. Konaklama konusunda turizm yatırımları çerçevesinde çok yataklı 3,4,5 yıldızlı oteller çok sayıda yapılmış ve hizmete açılmıştır.

Sizlerde tarihi ve kültürel geçmişi bulunan, medeniyetlere ev sahipliği yapmış Hatay ilini mutlaka ziyaret etmeli, tarihi kalıntıları, kiliseleri, manastırları, camileri ve antik şehirleri gezmeli ve tarihe tanıklık etmelisiniz.





1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz