Ana Sayfa / iş Hayatı / Ücret Garanti Fonu | Başvuru işlemleri

Ücret Garanti Fonu | Başvuru işlemleri

Ücret Garanti Fonu Nedir?

Çalışanlar için son derece önemli olan ve emeğinin karşılığını alacağı bir sitemden bahsedeceğiz. Son günlerde adından sıkça bahsettiren ücret garanti fonu bir nevi devletin, maaşını alamayan çalışanları zor durumda bırakmadan maaşını garanti altına almasıdır. Ücret garanti fonu, İş Kurumu Yönetim Kurulu’nun kararına göre, İşsizlik Sigortası Kapsamında işletilecek ve yönetilecektir.

Bugüne kadar taşeron firmalara bağlı işçiler şirketlerinin iflas durumunda olması sebebiyle çoğunlukla zor durumda kalmıştır ve mağdur olmuştur. Herkes bilir ki özel şirkette çalışan işçiler veya çalışanlar anlayışlıdır ve şirketi zor durumda iken maaş almamayı veya eksik almayı kabul eder. Şirket zor durumun ötesinde yani iflas etme durumunda durumda ise ne olacak? Çalışanların emekleri boşa mı gidecek? Tabi ki hayır, işte tam olarak ücret garanti fonu bu noktada devreye girecek ve çalışanların verilmeyen maaşlarını verecek. Bu fon maaşları karşılıyor ve tazminat için böyle bir durum söz konusu değil.Ücret garanti fonu yönetmeliği resmi gazete ile 28 Haziran 2009 Pazar günü yayımlanmıştır. Bu yönetmelik 13 maddeden oluşmaktadır ve içeriği detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Yönetmelik ile işçi alacak belgesi ek olarak açık bir şekilde gösterilmiştir.

ücret garanti fonu başvurusu
İşkur ücret garanti fonu başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir

Ücret Garanti Fonu Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Ücret garanti fonu, çalışanların en az 1 yıl boyunca çalıştığı firmadan 3 ay süresince maaş alamaması durumunda uygulanan bir yasadır. Ücret garanti fonu, Türkiye İş Kurumu’nun il ve ilçelerde kurulu birimlerine çalışanların şahsen veya vekil aracılığı ile bazı belgelerin sunulması halinde ve kurumca doğruluğunun araştırılması sonucu işleme geçer. Gerekli belgeler olarak haciz tutanağı, iflas kararı, iflas erteleme kararı ve işçinin alacak belgesini sayabiliriz. Bunun yanında iflas eden şirket konkordato ilanı ile durumunu ortaya koymuşsa, buda belge olarak kullanılabilir. Çalışanlar belgelerle birlikte en yakın kuruma giderek durumunu bildirmelidir. İşlemlerin araştırılıp doğrulanması halinde 30 gün içerisinde işçiler maaşlarını alabilir.

Ücret Garanti Fonunu Kimler Alır?

Devlet bu düzenleme ile kamuda çalışan işçileri, taşeron firmada çalışan işçiler ile eşit seviyeye getirmeyi amaçlamaktadır. Bu fondan, firması iflas eşiğinde olup maaş alamayan ve özel firmalarda çalışan işçiler faydalanabilir. Kısaca maaşını alamamış işçilerin faydalanacağı bir fondur.

Ücret Garanti Fonu Alma Şartları Nelerdir?

Ücret garanti fonu alma şartı olarak öncelikle işçilerin 1 yıl sürekli olarak çalıştığı firmadan 3 ay boyunca maaş almaması ve kuruma teslim ettiği belgelerin doğruluğu kesinleşmiş olması gerekir. Çalışanın maaşı en fazla asgari ücretin 6.5 katı olması dâhilinde ödeme yapılır. Yani eğer çalışanın maaşı asgari ücretin 6.5 katından fazla ise bu çalışana en fazla 6.5x asgari ücret kadar ödeme yapılır, daha fazlası kanunlar ile kısıtlanmıştır, ödenmez.

Ücret Garanti Fonu Ödemesi Nasıl Yapılır?

İşverenden alacaklı olan çalışan, Türkiye İş Kurumu birimlerine haciz, iflas kararı, iflas erteleme kararı ve çalışan alacak belgesi ile başvurur. Belgeler Türkiye iş kurumu tarafından incelenir herhangi bir eksiklik ve yanlışlık olmaması durumunda, o ayın son gününe kadar ödenir. Ödeme Türkiye İş Kurumu tarafından yapılır. Ödeme fon kaynakları ile sınırlıdır ve başvuru sırası takip edilerek ödeme yapılır

PAYLAŞ:

Share
Paylaş:
Share

Benzer Yazı

İşyerimi nasıl şikayet edebilirim

Sigortasız Çalışma – Maaş ve İş Yeri Şikâyeti Nasıl Yapılır?

  Bugüne kadar birçok iş yerinde çalışmış ve hakkınızı alamamış olabilirsiniz veya şu anda iş …

Soru Sor / Yorum Yap

1 Yorum - "Ücret Garanti Fonu | Başvuru işlemleri"

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muammer genc
Ziyaretçi

Merhaba son calistigim is yerinde 12 saat 7yil calistim isveren odeme guclugune dustugunden 7000 gunle emekli olurken 1.900 tl maaslaprileri asgariden gostrmis 5000tl ile ayrildim elimde herhangi bir belge yok 1485 tl veriliyor ne yapablirim bilgilerinizi arz ederim 4yil yildiremekliyim

Share