İş Arayan Kayıt Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ve Ne İşe Yarar

0
İşkur kayıt belgesi
İş arayan kayıt belgesi nedir ve nasıl alınır?

İş arayan kayıt belgesi iş arayanlar tarafından alınmaya başlanması ilk olarak 2017 yılında işverenlere verilen 687 sayılı KHK ile gündeme geldi. 687 sayılı KHK ile işverenlere 2017 yılında işe alacakları her bir personel için sigortanın tamamını devlet ödeyecekti. Ama bunun bazı şartları vardı. O şartlardan biri de alacakları personellerin İŞKUR’da aktif bir kayıtlarının olmasıydı.

İşte bundan sonra işverenler işe alacakları personelin hazırlaması gereken evraklar arasında iş arayan kayıt belgesini de eklemeye başladı. Bu yazımızda işkur iş arayan kayıt belgesi nedir? Bu belge nerelerden alınır ve ne işe yarar sizler için açıklayacağız. Buyurun okuyalım…

İş Arayan Kayıt Belgesi(Kartı) Nedir?

İş arayan kayıt kartı yada belgesi işkur tarafında İŞKUR’da aktif bir kaydınızın olduğunu belirten A4 boyutlarında bir kağıttır. Bu belge ile işverenler iş arayanların yani sizin İŞKUR’da aktif bir kaydınızın olduğunu görmektedirler. İşvereniniz bu belgeyi herhangi bir yerde resmi bir evrak olarak kullanmaz. Dediğimiz gibi sadece sizin işkur kaydınızın olup olmadığını görmek için kurumdan aldırtır.

İş Arayan Kayıt Kartı Nerelerden ve Nasıl Alınır?

Bu belgeyi internetten alabilmeniz mümkün değildir. Belgeyi alabilmek için ne yazık ki size en yakın İŞKUR hizmet merkezine gitmeniz gerekecektir. Belgeyi İŞKUR’dan alabilmek için kimliğinizle gitmeniz yeterlidir. 5 dakika içerisinde size vereceklerdir.

İş Arayan Belgesini Almazsam Olur mu?

Evet Olur. Aslında bu belgenin hiçbir esprisi yoktur. İşverenler sizden bunu İŞKUR’a gerçekten bir kaydınızın olup olmadığını görmek için isterler. Halbuki sizde interneti kullanarak iskur.gov.tr adresinden yeni bir kayıt oluşturabilir yada pasif olan kaydınızı aktife çevirebilirsiniz.

Aktif iş arayan bir profilinizin olması iş arayanların sigorta teşviklerinden faydalanmaları için yeterlidir. Yani bu şartı yerine getirir. Fakat işvereniniz yinede bu belgeyi almanızda ısrar ediyorsa ne yazık ki rotanızı İŞKUR’a yönlendirmeniz gerekecektir.

>>  İlgili Yazı: Yeni İstihdam ve Sigorta Teşvikleri | İŞKUR ve SGK Destekleri

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster