Yatırımlarda Doğru Bilinen Yanlışlar

0

Yatırımcıların En Çok Yaptığı 4 Hata

Yatırım yapmak ve eldeki miktarı daha büyük meblağlara katlamak herkesin hayalidir. Ancak yatırım konusu sanıldığı kadar kolay ve kısa sürede para getiren bir çalışma değildir. Eskiden büyüklerimizin yaptığı gibi eldeki paraya altın almak ve alınan altının değerlenmesini beklemek kadar kolay olmayan yatırım işi şimdilerde destekler, hibeler ve çeşitli kurumların vermiş olduğu krediler ile daha fazla imkâna sahip.

Bilinmesi gereken bir durum var ki o da yatırım yapmak için imkân artırılsa da yatırımların nasıl olması gerektiği konusunda çoğu kişinin bir fikri yok. Peki, yatırımlarda neyi yanlış yapıyoruz?

1-) Yatırımlarda Altın’a Sığınmayın!

Yanlış yatırım türlerinin başında gelen altına yatırım yapmak aslında yüksek fiyatlı olmayan ve belirli bir getirisi olmayan bir yatırım aracını kullanmak demektir. Kimse elindeki altınları fiyatlar uçunca sattığında zengin olamaz.

altına yatırım yapmak
Yatırım yaparken sadece altın’a güvenmeyin ani düşüş ve yükselişler olabilir

Bu durumda altından gelen kar toplamda çok yüksek meblağlar bile olsa zamanla düşmeye başlayacaktır. Çünkü altın yatırımı ucu açık bir yatırım türüdür.

2-) Piyasalar Hakkında Fikir Yürütmeyin!

yatırım hataları
Yatırım yaparken yanlışlarınızı örtmek için ileriye dönük fikirler yürütün

Çoğu yatırımcı piyasaları takip ederek yatırımlarını katlayacağını ya da piyasa üzerinden takiple yaptığı yatırımı yürütebileceğini düşünür. Ancak bu durum oldukça zor ve risklidir. Yatırım yapılan malın piyasalardaki bir değerle çok yükseklere çıkması mümkün iken aklınıza gelmeyecek bir sallantıdan dolayı elinizdeki yatırımları da kaybedebilirsiniz. Yanlış yatırım diyeceğimiz bu durum hakkında piyasayla birlikte başka başka bilgiler de edinmeniz gerekir.

3-) Doğru Fon ve Doğru Hisse Bulmak Şart!

yatırımda yanlışlar
Yatırımınız eğer borsa yönünde ise doğru hisseye oynamak için araştırın

Borsa üzerinden yapacağınız yatırımlarda doğru fon ve doğru hisse seçimi yapmanız gerekir. Aksi halde yabancıların daha çok kazandığını ya da yatırım uzmanlarının gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz. Yatırım sırasında sadece doğru düşünmeye ve dışarıdan duyduğunuz her şeye kanmamaya çalışmalısınız. Borsada yapılan yatırımlarda spekülasyon diyebileceğimiz piyasa üzerindeki yalan haberler düşünmeden hareket etmenize ve yanlış yapmanıza neden olacaktır.

4-) Yatırımda Dengeler Kanununa Uyun!

yatırım yanlışları
Yatırım yaparken yapılan hatalardan biri de bir kur düşerken diğerlerinin yükselebileceğini ön görememektir.

Yatırım yapan kişiler altının ve ya doların yükselmesi ile birlikte bu durumun sürekli olacağını sanır. Ancak dolar yükselirken Euro düşüyorsa dolar son yükseliş seviyesine ulaştıktan sonra Euro yükselmeye başlayacaktır. Borsa üzerindeki para sistemi genellikle bu çerçevede yürür. Bu nedenle yatırım yapacak olan kişilerin altından, dolardan ve ya Euro dan sürekli yükseliş beklemesi yanlış bir durum olacaktır.

Önceki İçerikHazır Yufka Yapıp Satmak
Sonraki İçerikKpss Sınavına Girmeden Nasıl Memur Kadrosuna Atanılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz