Orta Sınıf En İyi Profesyonel Fotoğraf Makinesi Seçimi

0

Fotoğraf çekme merakı bir çığ gibi büyümeye devam ediyor. Akıllı telefonlardaki kamera özellikleri nedeniyle fotoğraf çekimi yapmak büyük bir macera halini alsa da profesyonel anlamda çekim yapamadığı için bugün profesyonel fotoğraf makinesi alan kişilerin sayısı hızla artıyor. Eğer sizde telefonunuzun kamerası yerine orta sınıf en iyi profesyonel fotoğraf makinası seçimi yaparak harika pozlar yakalamak isterseniz işte önemli ipuçları…

Maddiyat Ön Planda!

Orta sınıf fotoğraf makinesi seçimlerinde profesyonelliğinde eklenmesi ile maddi anlamda daha pahalı modeller karşınıza çıkacaktır. Ancak siz tam profesyonel ve milyar dolarlık bir fotoğraf makinesi aramıyorsanız orta uygunlukta dediğimiz 3 bin ve 10 bin TL arası değişen belki de bu rakamların biraz daha üstüne çıkan bir model seçmelisiniz.

orta sınıf en iyi profesyonel fotoğraf makinesi seçimi
orta sınıf en iyi profesyonel fotoğraf makinesi seçimi

Dslr Sensör Seçeneklerine Bakın!

Orta sınıf en iyi profesyonel fotoğraf makinesi seçimi yaparken eğer fiyat aralığınız belliyse karşınıza Dslr yani dijital fotoğraf makinaları çıkacaktır. Dslr fotoğraf makinelerinde en önemli ayrıntı sensörlerdir. Sensörler kendi içerisinde Full Frame ve Crop Sensör olarak ikiye ayrılırlar. Full Frame sensöre sahip olan profesyonel fotoğraf makinesi tam kare yapıya sahiptir ve gerçeği ile aynı görüntüyü sunma özelliğinden dolayı oldukça kalitelidir. Doğal olarak bu durumda fiyatlarının daha yüksek olmasına neden olur.

Ancak Crop Sensörlü bir fotoğraf makinesi 50 mm’lik bir çekim yaptığınızda içerisindeki çarpanlar nedeniyle 80 mm odak uzaklığı ile çekim yapmış gibi olursunuz. Bu da görüntü kalitesinin biraz düşmesi demektir. Eğer karşınızda bütçenize uygun fotoğraf makineleri arasında Full Frame seçenekler varsa mutlaka birini seçin. Yoksa Crop Sensör çarpanı az olan bir model tercih etmelisiniz.

Megapiksel Efsanesi Devam Ediyor!

Orta sınıf fotoğraf makinesi seçimi yaparken karşınıza çıkacak önemli konulardan biri de megapiksel oluyor. Megapiksel görüntü algılamasındaki kaliteyi gösteren bir birim. Eğer orta sınıf bir fotoğraf makinesi düşünüyorsanız 15-25 arası megapiksele sahip olan bir makine sizin için yeterli olacaktır. 25 ve üzeri megapiksele sahip olan fotoğraf makineleri profesyonel ve üst seviye olduğu için bütçenizi aşabilir. Ancak 24 megapiksel bir kamera ile de istediğiniz görüntüleri rahatlıkla yakalayabilirsiniz.

orta sınıf fotoğraf makinesi
orta sınıf fotoğraf makinesi

İşlemcisi Hızlı Olmalı!

Orta sınıf en iyi profesyonel fotoğraf makinesi seçimi sanıldığı kadar kolay değil ancak biraz bilgi sahibi olunduğunda her şey kolaylaşıyor. Bu bilgilerden biri olan işlemci ise saniyede birkaç kare yakalamak isteyenler açısından oldukça önemli. İşlemci hızı düşük olan modeller daha az fotoğraf karesi çekmenize neden olacağı ve zorladığınızda takılabileceği için bu ayrıntıya dikkat etmeniz gerekiyor.

Her Koşula Uygun Modeller Seçin!

Değişken hava şartları nedeniyle çekim yaparken makinenizin zarar görmesini istemiyorsanız mutlaka dış yüzeyi magnezyum kaplama ve su geçirmez özelliklere sahip bir model tercih etmelisiniz.

orta sınıfı fotoğraf makinesi
orta sınıfı fotoğraf makinesi

ISO Değerine Bakın!

Orta sınıf profesyonel fotoğraf makinesi seçimi sırasında karşınıza çıkacak olan özelliklerden biri de ışığa duyarlılık yani ISO’dur. Fotoğraflarınızı çektiğinizde fazlaca noktalanma olmasına neden olan şey ISO değerinin büyük olmasından kaynaklanır. Eğer sizde keskin hatlara sahip ve noktalı görüntüler oluşmasın istiyorsanız ISO değeri küçük olan bir model tercih etmelisiniz.

Ek Özellikler

Fotoğraf makinesi alırken karşınıza çıkan onlarca seçenek içerisinden en iyi modeli bulmak isterseniz yukarıdaki bilgilere ek olarak titreme özelliği olmayan yani elinizdeki titremeyi yok sayarak daha kaliteli çekimler yapan tasarımlar bulabilirsiniz. Çoklu pozlama özelliğine sahip olan fotoğraf makineleri de işinize yarayacaktır. Ayrıca ekranı dokunmatik olan fotoğraf makineleri tercih etmeniz kullanım açısından sıkıntı yaşamamanızı sağlayacak.

profesyonel fotoğraf makinesi seçimi
profesyonel fotoğraf makinesi seçimi
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz