Ticarette Başarı İçin Etkili Pazarlama Teknikleri

0

2

Ticaretle uğraşanların ya da bir ürünün satışını yapanların müşterilerine karşı geliştirmiş oldukları her türlü yönteme pazarlama teknikleri denilmektedir. Günümüzde büyük bir rekabetin yaşandığı tüketim sektöründe en iyi ürünü satmak yerine elde olan ürünü bütün özellikleriyle anlatmak ancak anlatırken de müşterileri özendirmek daha önemli bir hale gelmiştir. Eğer sizde bugün herhangi bir sektörde elinizdeki ürünü ya da hizmeti müşterilerinize kabul ettirmek ve kazanç ağınızı genişletmek istiyorsanız başarılı bir pazarlama için neler yapılabilir öğrenmelisiniz. Etkili pazarlama teknikleri hakkında bir bilginiz yoksa işte ipuçları…

İhtiyaçlara Yönelik Satışlar Yapmaya Çalışın!

Etkili pazarlama teknikleri denemek istediğinizde ilk yapmanız gereken karşınızdaki kişiyi tanımak olmalıdır. Bazen karşınıza sadece işlevsel özelliklere sahip olan ürünler isteyen müşteriler gelebilir bazen de dış görünüşe önem veren kişiler karşınıza çıkabilir. Eğer hizmet sektöründeyseniz bazı müşteriler güler yüzlü hizmeti önemserken bazıları da detaylara ve uygun fiyatlara takılabilir. Pazarlama yaparken mutlaka müşterilerinizin asıl istediği özelliği bulup ona göre sunumlar yapmalısınız.

4

 Açık Sözlü Olun!

Pazarlamanın altın kurallarından biri insanlara ürünlerinizi ve ya hizmetlerinizi göz boyayarak anlatmak değil olduğu gibi anlatmaktır. Sunduğunuz her şeyi gerçekten en doğru biçimde anlatmanız insanları daha kolay etkileyecektir. Çünkü yalan söyleyen ya da malını çok öven birinden kimse yeni şeyler almak istemez. Başarılı bir pazarlama için ürününüzü iyi tanıyıp her türlü durumda arkasında durmanız gerekir.

3

Güven Verin!

Müşterilerinize bir ürünü pazarlamak istiyorsanız pazarlama teknikleri içerisinde en başarılısını kullanın. Güven vermek ya da karşıdaki kişinin güvenmesi satışlarınızı artıracak ve size yeni müşteriler kazandıracaktır. Bunun içinde kendinizi karşınızdaki insanın yerine koymanız ve kendiniz olsanız hangisini alırdınız diye düşünmeniz gerekiyor. Bunu yaptığınızda eğer A malı yerine B malını kendiniz için tercih ediyorsanız müşterinize de bunu önermeli ve ben kendim alacak olsam bunu alırdım demeniz güven verecektir.

6

Görüntünüze Önem Verin!

Pazarlama işinde başarılı olmanın önemli özelliklerinden olan dış görünüş müşterileri etkileyen ilk ayrıntıdır. Hitap ettiğiniz müşteri potföyüne bakarak hangi insanların karşısına nasıl çıkmanız gerektiğini düşünmeniz lazım. Ufak bir marketiniz varsa burada takım elbise ile gezmeniz müşterilerinize garip gelebilir ya da bir şirketiniz varsa tatil havasında giyinemezsiniz. Ayrıca dış görünüşünüze mutlaka biraz gülümseme de katmalısınız. Temiz ve düzenli giyinmeli ve laubali davranmak yerine işini yapmaya çalışan ancak sıcakkanlı biri olmanız büyük bir artı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz