Amazon Nasıl Bu Kadar Çok Para Kazanıyor? | Amazon’un Bilinmeyenleri!

0
Amazon hangi işlemlerden kar ediyor
Amazon hangi nasıl para kazanıyor

Amazon, iş dünyasında uzun zamandır sıra dışı bir şey olarak bilinmektedir. Walmart cirosunu hesaplamaya çalışırken tüm ABD haritası gözünün önündedir fakat Amazon kazandığı paranın büyük kısmını yatırım faaliyetlerine yatırmaktadır.

Peki Amazon nasıl para kazanmaktadır? Bu gerçekten güzel bir soru aslında. Amazon’un klasik bir e-ticaret sitesi gibi çalışmasından dolayı elde ettiği gelirleri, Amazon Prime aracılığıyla kazandığı gelirleri ve diğer web servisleri aracılığıyla kazandığı gelirleri de mevcuttur.

Amazon bir zamanlar sadece online kitabeviydi. Zamanla diğer ürün kategorilerinde de satışlar yapmaya başladılar. Genel olarak Amazon’un şu anki amacı güvenilir bir perakende markası olmak diyebiliriz fakat Walmart ve Target gibi diğer perakende devlerinin e-ticaret sektörüne adım atmaları ile birlikte güvenilirlikle birlikte artık Amazon ürünlerinde ucuzluk politikasını da önem vermeye başladı. Amazon, genel nitelikteki ürünleri sattığı için diğer markalarla ancak fiyat kırarak rekabet edebilir. Hatta Amazon zamanla fiyat kontrolü için bir uygulama da yayınladı ve işte bu yüzden Walmart ve Target gibi perakende devleri Kindle ürünlerini mağazalarında satmamaya başladılar.

Genel Perakende

2012 yılında Amazon’un toplam satış rakamı net satışları 61,1 milyar dolar civarında gerçekleşti. Amazon’un toplam satışları tüm e-ticaret piyasasındaki satışların yaklaşık yüzde 7’sini oluşturmaktadır. Amazon’un toplam perakende satış rakamı yaklaşık 50 milyar dolar civarındadır ki bu 6 tane e-ticaret sitesinin toplam satış rakamına eşittir. Amazon’un genel satış ve elektronik ürünleri satış bölümü 2012 yılında 38,6 milyar dolar satış rakamına ulaşmıştır.

Üçüncü Parti Satıcıları

Amazon ne kadar üçüncü parti satıcısına sahip olduğunu belirtmiyor fakat Amazon içindeki satışların yüzde 40’ı bu satıcılar tarafından gerçekleştiriliyor ve Amazon’un toplam karının yüzde 12’si bu satışlardan gelmekte. Bazı satıcılar Amazon’un paralarını geç yatırdığını söylese de genel olarak satıcılar ve Amazon arasında harika bir ilişki var. Hatta bazı satıcılar Amazon’u bir rakip olarak görmekte ve bu nedenden dolayı müşterilere daha fazla kolaylıklar sağlamaktadırlar. Amazon’un pazar araştırmaları için bu üçüncü parti satıcıları mükemmel bir fırsat sunmaktadır. Amazon bu piyasada yapılan her alışverişi takip edebilir ve dolayısıyla Amazon’dan doğrudan alışveriş yapmayan bir tüketicinin verilerine çok kolay ulaşabilir.

Amazon Web Servisleri

Amazon’un web servisleri Amazon’un karında büyük bir paya sahip değil aslında. 2013’ün ikinci çeyreğinde Amazon, bu web servisleri aracılığıyla 850 milyon dolar kar elde etmeyi başardı. Amazon’un web servislerinin bu yıl için toplam 4 milyar dolar kar elde emesi bekleniyor. Şu an baktığınızda size bu büyük bir rakam gibi görünmeyebilir ama Amazon’un 1997 yılında yaklaşık 150 milyon dolar sermaye ile kurulduğunu anımsarsanız fikriniz değişecektir.

Amazon Kindle Ailesi

Amazon ne gibi hizmetler veriyor
Amazon hangi hizmetlerden dolayı para kazanıyor?

Amazon aslında doğrudan doğruya Kindle satarak çok para kazanmıyor diyebiliriz. Fakat Kindle’ın müzik, film ve kitap gibi içerikler bakımından oldukça önemi var. Amazon aslında Apple ve Samsung gibi rakipleri ile mücadele etmek için Kindle’ı piyasaya sürdü.  Ayrıca bu medya ürünleri Amazon’un karının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Medya ve İçerik

Amazon’un medya içeriklerinden elde ettiği kar 2012 yılı içerisinde yaklaşık 20 milyar dolar civarında idi. Amazon’un bu departmanı her yıl Kuzey Amerika’da yüzde 15 dünyanın genelinde ise yüzde 10 büyüyor. Amazon sürekli bu alana büyük yatırımlar yapıyor ve dolayısıyla her geçen gün daha fazla büyümesi de olası bu alanın. Amazon’dan daha fazla içerik ve medya almanın yolu ise Amazon Prime hizmetini satın almaktan geçiyor.

Amazon Prime

Her Amazon Kindle cihazı 1 aylık Amazon Prime üyeliği ile geliyor. Bu da demek oluyor ki bir ay boyunca Amazon Prime’ın size sunduğu her türlü içeriği ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Birçok kullanıcı Amazon Prime’ı deneyimledikten sonra yıllık 79 dolarlık fiyatında gayet uygun olduğunu düşünüyor. Amazon Prime aslına bakarsanız Amazon için oldukça iyi bir gelir kaynağıdır diyebiliriz. 2012 yılı itibari ile Amazon Prime’ı kullanan yaklaşık 10 milyon kişi var diyebiliriz. Şüphesiz ki bu durumun en büyük nedeni Amazon Kindle cihazlarının bir aylık Amazon Prime üyeliği ile gelmesidir.

Amazon her yıl daha da büyümekte ve gelir kaynaklarına yenilerini eklemektedir. Yıllık gelirleri son on yıl içinde her yıl yüzde 10 civarında artmaktadır bu da Amazon’un yenilik ve uyum sağlama yeteneğinden ileri gelmektedir. Amazon’un 20 yıl önce bir kitabevi olarak başladığını ve şimdi dev bir perakende devi olduğunu biliyoruz. Kim bilir Amazon 10 yıl sonra nasıl bir durumda olacak?

Önceki İçerikİşyeri Açma Destek ve Kredileri | Girişimci Teşvikleri
Sonraki İçerikSıkça Yapılan Kariyer Hataları | Mülakat’a Hazırlık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz