Sıkça Yapılan Kariyer Hataları | Mülakat’a Hazırlık

0
Kariyer yapmak
Kariyer yaparken bu hatalarla karşılaşabilirsiniz.

Bir insan kariyeri boyunca birçok hata yapabilir. Kariyer merdivenini emin adımlarla tırmanırken mülakat sırasında yada kendinize olan güveni kaybettiğiniz anda sendelemeye başlarsınız. Sağlam temellere oturtulmuş bir kariyer istiyorsanız buyurun okuyalım…

Hedeflerinizi Düşük Tutmak

Maaş olsun, pozisyon olsun veya şirketin türü olsun adayların insan kaynakları birimleri tarafından veya mülakat sırasında görüştükleri kişiler tarafından fazlaca gözü korkutuluyor. Birçok kişi mülakat sürecinin her aşamasında istediği şeyleri sormaktan çekiniyor.

Bu da çağlar boyunca bireyin özgüvenini yerle bir ederek bireyi kontrol etmek için aileler, toplum ve diğer otoriteler tarafından yapılan bir çeşit beyin yıkamanın sonucu aslında. Özgüven eksikliği bu nedenle bireylerin kendilerini satmaları konusundaki sorunların başında geliyor.

Kendi Kendine Hayır Diyememek

İş ilanında aradıkları özelliklere sahip olmadığını düşünen birçok kişi o iş ilanına başvurmamayı tercih ediyor. Özgüven eksikliği, gereklilikleri son raddesine kadar yerine getirme arzusu ile birleşince birçok kaliteli bireyin iyi bir kariyer yapma imkanına sahip olmasını engelliyor.

İş tanımı fark etmese de birçok aday kurallara göre oynamayı tercih ediyor. İş aramanın bir savaş gibi olduğunu anlamıyorlar. Kazanan her şeyi alıyor. Bu savaşta her erkek ve kadın kendisi için mücadele ediyor.

Bu savaşta herhangi bir kural yok bu yüzden psikopatlar ve yalancılar bazen en iyi iş tekliflerini alıyor çünkü onlar manipülasyon nedir iyi biliyor.

Birçok defa, iyi adaylar iş fırsatlarını kaybediyorlar çünkü iş aramanın şarkısını ve dansını bilmiyorlar.

Modern İş Aramanın Ekosistemini ve Sürecini Bilmiyorlar

İşe almada nasıl manipüle edebileceğimizi, nasıl yanından yöresinden dolaşacağımızı ve nasıl pazarlık yapabileceğimizi bilmemiz gereken dört adet isim var bunlar insan kaynakları uzmanı, işe alım yöneticisi, yetenek avcısı ve iç insan kaynakları uzmanıdır. İnsan kaynakları bölümlerinde herkesin biraz farklı davranışları vardır ve biz de bunlara göre davranmalıyız.

Ek olarak iş arama sürecinin fazla uzun olmaması için; iş ilanlarına bakmak, iş ilanına başvurmak, geri dönüş beklemek ve mülakat yapmak gibi klasik iş arama yöntemlerini bir kenara bırakmalıyız. Yeni süreç ise kendinizi pazarlamayı öğrenmek olacaktır. Bunlarda LinkedIn ağında uzmanlaşmak, yukarıda sayılan dört meslek grubu ile ilişikleri kuvvetlendirmek ve yaptığınız mülakatlardan kendiniz için dersler çıkarmaktır diyebiliriz.

Her şeye Atlamak

Yapılan en tehlikeli davranışlardan biri de bireyin pazar değerini düşüren her iş ilanına başvurma eğilimi olduğu söylenebilir. Kurumlar artık para için her şeyi yapabilecek kişilere artık değer vermiyor ne yazık ki. Onlar artık işin uzmanları ile çalışmak istiyor aslında. Bu uzmanların da tutarlı ve rekabet edilemeyecek bir noktada olmalarını istiyorlar.

En azından önümüzdeki 25 yıl boyunca söz konusu firmada çalışmak için istekli ve meraklı olmak firmalar için önemli bir durum arz etmeyecek. Çünkü firmalar piyasada kendi alanında uzman kişileri arıyorlar artık. Bu da demek oluyor ki bir alanda uzmanlaşma ve tecrübe sadece iyi bir şey değil aynı zamanda gereklilik arz ediyor diyebiliriz.

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster