Araç Kiralamak Mı Yada Satın Almak Mı ?

0

Yıllık araba kiralamak mı yada satın almak mı hangisi daha mantıklı ?

Araç kiralama
Araç kiralama

Günümüzde ulaşım çok önemli olduğundan kişisel olarak bir ulaşım aracına sahip olmak çok avantajlı olmaktadır. Bir ulaşım aracı olan otomobil sahibi olabilmek için belirli bir bütçeye sahip olmak veya ekonomik olarak iyi bir gelire sahip olmak gereklidir. Peki bir otomobil sahibi olmak mı daha avantajlıdır yoksa bir yıl için otomobil kiralamak mı daha avantajlıdır. Bu konuyu her yönü ile ele almak gereklidir. Bir otomobil için otomobil fiyatı, yıllık bakımı, yıl içinde ödenen vergiler, otomobil sigortası, kaskosu gibi bir çok etken analiz edilmelidir.

1 ) Satın alma: Orta segment bir otomobil sahibi olmak için günümüzde 40 ile 60 arasında bir birikim yapmış olmanız gereklidir. Alacağınız marka ve modele göre değişen bu rakam, otomobili satın aldığınızda ödemeniz gereken rakamdır. Satın aldığınız otomobil için yaptırmak zorunda olduğunuz zorunlu trafik sigortası bedeli, kasko bedeli, yıllık servi bakım bedeli, olası arızaların tamir bedellerinin tamamı size ait olacaktır.  Ayrıca aracın servis işleri ile siz uğraşacak ve zaman ayırmak zorunda kalacaksınız. Bütün bu zorluklarına rağmen otomobilinizi satmak istediğinizde  otomobil için ödediğiniz otomobil bedeli cebinizde kalmış olacaktır. 
 
2 ) Kiralama: Otomobili satın almak yerine kiraladığınızda orta seğmen bir otomobil için ödemeniz gereken 40 ile 60 bin arası otomobil ücreti cebinizde kalır.  Ancak, kiralama yapacağınız için belirli bir ücret ödemeniz gereklidir. Satın almak istediğiniz otomobilin günlük kirası 100 TL – 180 TL arası değişiklik gösterir. Bu rakam aylık olarak kiralamak istediğinizde yaklaşık olarak 60 TL – 70 TL arası bir rakama iner.

Araba kiralama maliyet hesaplama
Araba kiralama maliyet hesaplama

Bu rakam bir aylık kiralama bedeli olarak 2100 TL, yıllık bedel olarak ortalama olarak 16000 TL gibi bir rakama denk gelir.  Bu durumda bir yıl için ortalama 16000 TL ödemek durumunda kalırsınız. Kiralama yaptığınız aracın yıllık bakımları, servis bakımları, olası bir arıza durumunda oluşacak tüm masraflar, yıl içerisinde iki defa ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi, araca yapılması gereken zorunlu trafik sigortası, kasko bedellerinin tamamı  kiralama şirketine aittir.  Kiraladığınız otomobil size ait olmadığından satış yapamayacak ve kiralamak için ödediğiniz rakam bir daha size geri dönmeyecektir.
 
Otomobil satın almanın zorluğunu, otomobil için yapılması gerekenler için zaman ayırıp emek harcamak meşakkatli bir iştir. Otomobil kiralama işlemleri ve kiralama sonrası yapılması gerekenlerin kiralama şirketi tarafından  yapılması, sizin hiç yorulmamanız kulağa hoş gelse de kiralama işleminden sonra ödediğiniz rakam size geri dönmemektedir.

Yukarıda yazılı olan satın alma ve kiralama rakamları göz önüne alındığında 3 yıllık bir kiralama ücreti satın alacağınız otomobil fiyatı ile aynı rakama denk gelmektedir. Bütün bu karşılaştırma sonuçlarını analiz ettiğimizde; otomobil satın almanın; biraz uğraştırıcı olduğu ancak ekonomik olarak daha akıllıca olacağı, 3 yıllık bir yatırım olarak düşünüldüğünde kiralama işlemine göre daha iyi bir yatırım olduğu aşikardır.

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster