Park Sensörü Montajı Nasıl Yapılır

0

Park Sensörü Nasıl Takılır ?

Park sensörü
Park sensörü

Birçok yeni model otomobilde fabrika çıkışlı olarak bulunan park sensörü, eski model otomobillere sonradan da monte edilebiliyor. Bir otomobile sonradan park sensörü ekleyecekseniz dikkat etmeniz gereken birkaç önemli okta vardır. Bu noktalar; otomobiliniz ile uyumlu park sensörü almak, doğru bir şekilde monte etmektir.

1 ) Doğru park sensörünü almak

Park sensörü paket olarak dört adet veya beş adet mesafe ölçer sensörden ve ölçtüğü mesafeyi gösteren bir dijital ekran ile kablolardan oluşmaktadır.  Ayrıca basit bir gösterge ekranı bulunan, otomobil içerisinde göğüs üzerinde her hangi bir alana monte edilen bu gösterge ile çalışan park sensörleri de bulunmaktadır. Bu nedenle aracınız ile uyumlu doğru park sensörünü almak ve aracınıza uygulatmak için satın aldığınız firmaya araç modelini söylemeli ve modele uygun park sensörü paketini almalısınız. Bu sayede hem aracınızın beyni ile uyumlu hem de araç içinde estetik bir görünüm oluşturmalısınız.  Alternatif olarak kolay monte edilebilen aracınızın döşemelerinizi sökmenize gerek duymayacağınız kablosuz park sensörleri de bulunmaktadır. Kolay bir kurulum için bunları da tercih edebilirsiniz. Şimdi biz normal bir park sensörü montajı için neler yapılmalıdır kısmına gelelim…

2 ) Doğru bir şekilde monte etme

Aracınız için satın aldığınız park sensörünü mutlaka bir otomobil elektrik ustasına yaptırmalısınız. Eğer otomobil elektrik işlerinden anlıyorsanız kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için yapılması gereken öncelikli ve önemli işlem sensör yerlerinin belirlenmesidir. İki sensör arası en az  dış sensörlerde 23 cm iç sensörlerde ise 40 cm olacak şekilde sensör aralıkları belirlenerek arka tampon üzerine işaretlenir. Sonrasından sensörlerin aynı hizada ve yükseklikte olması için yerden  yukarı doğru araç modeline göre 50 – 55- 60 cm yükseklik belirlenerek park sensörlerinin yeri belirlenmiş olur.

Park sensörü montaj ölçüsü nasıl alınır
Park sensörü montaj ölçüsü nasıl alınır

Bir sonraki aşama sensörler için uygun çaplarda delikler delmektir. Bu delikleri nizami delebilmeniz için paket olarak aldığınız kutudan sensör çapına uygun matkap ucu çıkıyor. Bu ucu kullanarak uygun çaplarda nizami delikler açabiliyorsunuz. Sensör yuvaları için delme işleminden sonra aracın ön göğsü ile arka tampon arasında kablolama yapılması gerekli. Bunun için otomobilinizin döşemelerinin altında var olan kablo yuvaları kullanılıyor.  Kablo yuvaları ile sensör kabloları ön tarafta göğüs içinde tamamen gizli bir şekilde iletilerek park sensörü beynine ulaşıyor.  Park sensörü beyni ile otomobilinizin beyni uyumlu ise, kolayca monte edebiliyorsunuz. Elektrik kaynağı olarak yine bu beyne gelen elektrik kablolarını kullanıyor ve montaj işlemini tamamlayarak park sensörlerini aktif hale getiriyorsunuz.  Mesafe okuyucu dijital ekranı istediğiniz yere monte edebilirsiniz, ancak monte etmeden önce estetik bir görünüm oluşturması için ekran şeklinin estetik bir görünüme sahip olmasına dikkat etmeniz gereklidir. Kimi ekranlar büyük ve geniş olurken kimi ekranlarda dikiz aynasının üzerine monte edilebilir şekilde olmaktadır.

Park sensörü için delik nasıl delinir
Park sensörü için delik nasıl delinir

Bu aşamadan sonra test aşaması geliyor. Aracınız ile bir duvar arasında belirli mesafelere kadar geri geri giderek park sensörlerinin ölçümlerinin sağlıklı olup olmadığını test etmelisiniz.   Yapacağınız bu testlerin sağlıklı olması araç park etme sırasında çok işinize yarayacaktır.

3 ) Park sensörü fiyatı

Park sensörleri piyasa da araç modeline göre 5* ile 150 TL arasında satılmaktadır. Alacağınzı park sensörünü bir elektrik ustasına uygulatma ücreti olarak 50 TL veriyorsunuz. Toplamda park sensörü size maksimum 200 TL gibi bir rakam mal oluyor.

Videolu park sensörü montajı

Aşşağıdaki videodan fiat siena için park sensörü montajının nasıl yapılacağı ayrıntılarıyla gösterilmiş sizde bu aracı örnek alarak aracınıza park sensörünüzü yerleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz