Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
Arsa nasıl alınır?
Arsa alırken nelere dikkat edilmelidir?

Arsa almak; uzun vadeli yatırımlar içerisinde her zaman kazandıran bir yatırım olarak bilinir. Arsa; zamanla gelişen ve büyüyen şehrin dolaylı etkilerinden dolayı değerlenir. Bu nedenle her zaman kazanç getiren bir  yatırım olarak görülür.  Ancak bazı istisnai durumlarda almış olduğunuz arsa değer kazanmaz veya sabit değerde kalabilir. Yatırım amaçlı arsa alacaksanız istisnai durumları göz önünde bulundurmalı ve yatırımınızı buna göre yapmalısınız. Peki kar getiren bir yatırım amacı olması için arsa alırken nelere dikkat etmelisiniz? Makalemizde arsa yada arazi almak isteyen yatırımcıların bilmesi gereken püf noktaları inceleyeceğiz.

Ev alırken nelere dikkat edilmelidir başlıklı yazımızdaki gibi toprağa yapacağınız yatırımlarda da bilinçli hareket etmelisiniz. Arsa, arazi yada tarla farketmeksizin toprağa yatırım yapmak olağan üstü bir durum olmadıkça yatırımcısına asla değer kaybettirmeyecek bir yatırım aracı olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Fakat arsa alırken bazı ayrıntılara dikkat etmezseniz 1 yılda yapabileceğiniz kâr’ı yıllar sonra elde etmenize neden olacaktır.

1 ) İmarı Olan Arsayı Tercih Edin

Yatırım yapmak için arsa bakıyorsanız yapmanız gereken arsanın imarı olup olmadığına bakmaktır. İmarı olmayan arsa fiyatları düşük olduğu gibi değerlenme süresi de istisnai bir belediye meclis kararı alınmaz ise  imar çıkma olasılığı da düşüktür. Bu nedenle imarı olmayan arsalara yatırım yapmak çok riskli ve getirisi olmayan bir davranış olur.

2 ) Bölgesel Lokasyon

Alacağınız arsanın lokasyonu çok önemlidir. Bölgesel lokasyon şehrin büyümesi, gelişmesi ve ulaşım yolları açısından arsanızın değerlenmesini sağlayan önemli bir etkendir. Bu nedenle ulaşımı kolay olan ve şehir merkezine ulaşım konusunda sorun yaşanmayan lokasyonları tercih etmelisiniz. Lokasyonu iyi olan bir arsa değerini kısa vadede 2 katına uzun vadede 4 – 5 katına kadar artırabilir.

3 ) Belediye İmar Planına Bakın

Belediye meclisler toplantılarında sürekli olarak imar değişiklikleri yaparak yeşil alan ve cami için ayrılan alanların yerlerini değiştirirler. Bu nedenle alacağınız arsanın güncel olan imar planına ve çevresinde yer alan bölgenin imar durumuna bakmalısınız. Yakınınızda yeşil alan ve cami için ayrılmış yerler varsa arsanızın bulunduğu bölge de yerleşim yeri kurulacağını gösterir. Bu durum arsanızın çok değerleneceğinin işaretidir.

4 ) Prim Durumuna Bakın

Arsanızın değer kazanması ve prim yapması için büyük inşaat şirketlerine komşu olan bölgelerde, göç alan bölgelerde veya gelişen belde, kasaba veya ilçe sınırlarına yakın yerlerde yer almasına özen gösterin. Bu durumda arsanızın değeri artacağı gibi getirisi de beklentilerinizden fazla olacaktır.

5 ) Alt Yapı Projeleri

Arsanızın yer aldığı bölge de yapılan alt yapı çalışmalarına ait projeleri incelemelisiniz. Alt yapı projeleri bölgenin yerleşim yeri olacağını veya yerleşim yerine olan yakınlığı hakkında bilgi verecektir. Bu projelere bakarak arsanız hakkında bilgi sahibi olabilir ve ne kadar değerleneceği konusunda fikir edinebilirsiniz.

6 ) Ana Caddelere Yakınlık

Alacağınız arsa ana caddelere yakın ise değerlenmesi çok  kısa vadede olacaktır. Bu durumda arsanızı kısa vadede satabilir ve kısa vadede kar edebilirsiniz. Ancak ana caddelerden uzaklaştıkça arsa değerleri hem düşecek hem de satış süreniz uzayacağı için kar oranınızda düşecektir.

7 ) Endüstriyel Tesislere Dikkat Etmelisiniz

Yoprağa yatırım yaparken hangi noktalar dikkatte alınmalıdır
Arsa alırken hangi kriterler kontrol edilmelidir?

Alacağınız arsa endüstriyel tesislere yakın ise konut veya apartman yapmak imkansız hale gelir. Çünkü mevzuatlar gereğince konut yapmak için endüstriyel tesislere belirli uzaklıkların yerine getirilmesi şartı vardır. Bu nedenle arsa alırken endüstriyel tesislere veya organize sanayi bölgelerine olan uzaklıklara dikkat etmelisiniz.

8 )  İnşaat İzni

Alacağınız arsa için ne kadarlık inşaat izni verilmiş olmasını öğrenmelisiniz. Bölge bölge inşaat izin oranları değişkenlik gösterdiği için  alacağınız arsadan istediğiniz kar oranını elde edemeyebilir ve arsanız istediğiniz oranda değerlenmeyebilir. Bu nedenle inşaat izin durumunu araştırmalı ve öğrenmelisiniz.

9 ) Kullanım Hakkı

Alacağınız arsanın özel durumlarda kullanım hakkı olan firmaların varlığını araştırmalısınız. Tedaş, Botaş,  Özel kurum veya kamu eliyle istisnai durumlarda kullanılabilir. Bu durumda devletin belirlediği rayiç bedel üzerinden satış yapılacağından arsanız değerlenmeyebilir.  Arsa alırken bu durumlara dikkat etmelisiniz.

Genel olarak toprağa yatırım yapmayı düşünüyorsanız bu noktalara dikkat etmeniz mantıklı bir yatırım yapmanız için yeterli olacaktır.

Önceki İçerikFacebook’un Live 360 Artık 4K ve VR Kalitesiyle Sunulacak
Sonraki İçerikİş İlanı Siteleri | İş İlanı Verme Siteleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz