Facebook’un Live 360 Artık 4K ve VR Kalitesiyle Sunulacak

0
2

live 360

Facebook’un uzun zamandır üstünde çalıştığı ve geçtiğimiz Mart ayında kullanıcılara sunduğu Live 360 platformuna ilgiyi artırmak için her geçen gün yeni özellikler eklenmeye devam ediyor. Facebook’un sosyal medya platformlarından bir adım öne geçme çabası sonucu ortaya çıkan ve göz bebeği haline gelen Canlı Yayın özelliğinin ardından, Canlı 360 platformu da hayata geçirilerek bu adımın bir devamı halini aldı.

Facebook her ne kadar diğer sosyal medya araçlarının sağladığı canlı yayın kalitesine ulaşamasa da her geçen gün kendini geliştirmeyi başarmaktadır. Zaten Facebook da Canlı 360 Video ile kendini diğer sosyal medya platformlardan ayrı tutma gayretinde.

Facebook’un bu aşamaya gelene kadar gösterdiği performansa göz atmak gerekirse, ilk önce ‘Live 360 Ready’ programı kullanıcılara sunuldu. Bu program esasında tam olarak kameralar ve yazılımlar için bir onay aşaması niteliği taşıyor. Bu sayede Facebook bu ürünleri kullanan kullanıcılardan gelecek geri dönüşler ile entegrasyon sağlayarak daha iyi Canlı 360 deneyimi sunmayı amaçlıyor. Facebook’un geliştirdiği ve bu sistemle uyumlu ürünlerin listesi ise şu şekilde:

Kameralar: Garmin VIRB 360, GiropticiO, Insta360 Nano, Insta360 Air, Insta360 Pro, ION360 U, Nokia OzoOrah 4i, Z CAM S1, and 360fly 4K Pro

Yazılımlar: Assimilate SCRATCH VR, GroovyGecko, Livescale 360, Teradek, Voysys, Wowza, and Z CAM WonderLive

Öyle ki listenin içeriğinde ki bu ürünler 360 kameralardan sadece birkaçını barındırıyor. Dahası da şu ki Gear 360 gibi en çok kullanılan kameralar liste de yer almıyor.  Facebook’un bu noktadan sonra amacı Canlı 360 özelliğine sahip kamera ve yazılımlar üzerine Facebook’ta kullanılabilir ibareleri koyarak kullanıcılara kolaylık sağlamak.

Gelişen teknoloji ve yazılım teknolojisi ile Facebook, Canlı 360 videolarının kalitesini her geçen gün artırmak için yoğun bir mesai harcıyor. Son gelişmeler sayesinde gerek canlı yayında gerekse de canlı yayın dışında çekilen tüm 360 videolar artık 4K çözünürlükte sunuluyor. Öte yandan Oculus başlığı ile VR olarak da çekim imkânı bulan kullanıcılar, çekim sırasında titremeyi engellemesi için 360 Rehber Aracını da piyasadan rahatlıkla bulabilirler.

Yorum Yap

avatar
  Subscribe  
Bildir