ASTSUBAY NASIL OLUNUR?

0

Astsubay Olma Şartları ve Aşamaları Nelerdir?

 

Kimler Astsubay olabilir
Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay olmak isteyen kişiler silahlı kuvvetlere ait hangi rütbe için sınava gireceklerse o rütbe için istenen şartları taşımaları gerekiyor. Genel olarak aranan şartların başında yaş şartı, sağlık için sorun teşkil edecek hastalıkların olmaması, genel istenen şartları taşımak, sosyal durum yeterliliği, karakter ve ahlaki açıdan yeterliliği sağlamak gibi şartlar bulunmaktadır.

Astsubaylık için Yapılan Sınavlar

Sınavlar 3 aşama ile yapılmaktadır. Yazılı sınav, sözlü sınav ve Fiziki Kabiliyet Yeterlilik sınavı olmak üzere 3 sınav vardır. İlk olarak 50 soruluk yazılı sınavdan geçmek gerekli. Bu sınavda Türkçe, coğrafya, inkılap tarihi, Atatürkçülük, anayasa, uluslararası kurumlar ve anlaşmalar yer almaktadır. Yazılı sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Yazılı sınavdan başarılı olabilmek için en az 70 puan alma şartı aranmaktadır. Yazılı sınavı başarıyla geçen aday bir üst sınava yani mülakata kalmaya hak kazanır.

Astsubaylık Mülakatı

Astsubaylık Mülakatı ve temel şartları
Astsubaylık sınavları nasıl yapılmaktadır?

Mülakatın ilk aşamasında adaylar sağlık muayenesinden geçirilmektedir. Bu muayenede adayın ağız, diş ve çene, vücut, yüz, göz gibi kriterleri sağlayıp sağlamamasına bakılmaktadır. Bunları sağlayan adaylar karakter ve ahlaki anlayışı ile sosyal durumunun test edilmesi için bir teste girerler.

Bu testten sonra adaylar fiziki kabiliyet testimi de başarıyla geçmeliler. Fiziki kabiliyet testinde adaylar 1500 m koşturulur ve sonucuna göre mekik, şınav gibi branşlardan teste devam edilir. Tüm bu testten başarılı olabilmek için 40 puanı geçmek gerekmekte.

Sözlü Mülakat

Bir önceki sınavları başarıyla tamamlayan adaylar son aşama olarak sözlü mülakata alınır. Bu mülakatta adayın kendini doğru ifade edebilmesine, konuşma şekline, dış görünüşüne, diksiyonuna ve genel kültürüne bakılmaktadır. Bu mülakattan başarılı olmak için de 70 almak gerekmektedir.

Adaylar tüm bu mülakatları başarıyla tamamladıktan sonra Astsubay meslek okulunda 2 yıllık eğitim alarak Astsubay çavuş rütbesi ile göreve başlamaktadır.

Ne Kadar Maaş Alırlar

Astsubaylar farklı rütbelerle görev yapmaktadır. Bu rütbeler arasındaki maaş farklılıkları da çalışılan yıla göre artmaktadır. Yıllık maaş zamları da her sene eklenmektedir. 2017 yılı için

Astsubay çavuş maaşları 3150 TL,

Astsubay üstçavuş maşı 32170 TL,

Astsubay başçavuş maaşı 3490 TL,

Astsubay kıdemli başçavuş maaşı ise 3750 TL dir.

Aranan şartlar Nelerdir;

Astsubay olmak için aranılan şartlar
Astsubay olma şartları nelerdir?
 1. İlk olarak astsubay olabilmek için Türk vatandaşı olmanız gerekli
 2. Astsubaylık için müracaat edilen tarihte yirmi dört yaşından daha büyük olmamalısınız. Yaş şartını sağlamak için herhangi bir nüfus kaydı değişikliği yapılmama şartı vardır. Yani düzeltilmemiş nüfus kaydı olmalıdır.
 3. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın  teklifiyle Genel Kurmay Başkanlığı tarafından tespit edilecek yüksekokul, meslek yüksekokulları veya fakülteler ile lise veya dengi okullardan birinden mezun olmak.
 4. Alınacak sınıfın sağlık yönetmeliğine uygun şartlara sahip olmak. Bu yönetmelik Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği tarafından belirlenmektedir. Bunlardan en önemli olanları; başvuran adayın vücut ve iskelet yapısının çok düzgün olması, ağız, çene ve dişlerinin yapısının muntazam olması, yüzünde çok fazla dikkat çeken çiçek hastalığı izinin olmaması, yanık ve çıban izlerinin olmaması, vücutta dövme, dilinde herhangi bir pelteklik ve gözlerinde şaşılık olmamasına dikkat edilmektedir.
 5. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirlediği boy ve kilo orantısını sağlayabilmek. Erkek adaylar için asgari 1.64 cm boydan, kadın adaylar için 1,58 den kısa olmama şartını sağlayıp vücut kitle endeksinin istenen sınırda olması.
 6. Daha önce askeri öğrencilikten kendi isteğiyle ayrılan öğrenciler ile askerliğini yedek subay veya kısa dönem erbaş ve er olarak yapan kişilerden terhis olanlar haricinde daha önce hiçbir sebeple Türk Silahlı Kuvvetleri’nden veya askeri okullardan atılmamış olmak.
 7. Adayın hakkında “Yedek subay olamaz.” kararının bulunmaması.
 8. Aday hakkında yapılacak güvenlik soruşturmasından temiz çıkmak
 9. Taksirli suçlar haricinde para cezasına çevrilen veya ertelenen, affa veya zamanaşımına uğramış bir suçtan hükümlü olmamak veya bu suçlardan birinden dolayı soruşturmaya maruz olmama şartı.
 10. Adayın önceden çalıştığı işyerlerinden disiplinsizlik veya ahlaki nedenden dolayı çıkarılmamış olması.
 11. Yapılacak güvenlik soruşturmasının sonunda siyasi, irticai, yıkıcı ve bölücü hiçbir ideolojiyi benimsememe ve bu faaliyetlere karışmamış olma.
 12. Yapılacak yazılı ve sözlü sınavda başarı sağlamak.
 13. Yoklama kaçağı olmamak.

Yukarıda bulunan şartların tamamını aynı anda taşıyorsanız astsubay olma adayısınız demektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz