Emeklilik Başvurum Ne Zaman Sonuçlanır?

1
Emekli aylığı başvurusu
Emekli Maaşı Başvuruları Sonuçlanma Süresi

İster özel ister kamu sektöründe çalışın belirli bir prim gününü ve yaş sınırını doldurduktan sonra emekli olarak emeklilik aylığına hak kazanmanız mümkün. Her çalışanın hayali olan emeklilik maaşı, çalıştığınız süre boyunca aldığınız brüt ücret ve prim ödeme gününüz baz alınarak farklı miktarlarda emeklilik ödemesine hak kazanmanız mümkün oluyor.

Emekli olanlar aldıkları emeklilik maaşının miktarı ya da yaşam standartlarına göre emekli olsa dahi çalışmaya devam etmek isteyebiliyorlar. Bu makalede en çok merak edilen Emeklilik başvurum ne zaman sonuçlanır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Emeklilik Aylığı Başvurum Ne zaman Sonuçlanır?

Ne zaman emekli olduğunuzu öğrendiğinizi varsayalım. İlgili tarihte SGK şubesine yazılı bir dilekçe ile başvuru yapıyorsunuz. Eğer SGK, Emekli Sandığı, Bağ Kur da belirli hizmetlerinizden oluşan primler varsa yine bunu bir dilekçe ile SGK çatısı altında birleştirebilirsiniz.

Başvurunuz, farklı sistemlere ödenen primler, farklı illerde ve farklı şirketlerde yapılan çalışmalar; özel sektör, kamu gibi ayrımlar göz önünde bulundurularak araştırılır. Bu araştırma 15 gün ile 3 ay arasında sürer. Örnek veriyorum 3 ay sonra sonuçlandı ve emekli olacağınız kesinleşti. Üzülmeyin çünkü emeklilik maaşınız başvuru tarihiniz itibari ile işleme alınıyor yani bu örnekte içeride biriken 3 aylık emekli maaşınızı çekebilecek durumda oluyorsunuz.

Başvuru Takibini Nasıl Yapabilirim?

Emeklilik başvurunuzun hangi aşamada olduğunu ve başvuru sonucunu e-devletten SGK evrak takibi bülümünden yapabilirsiniz. Benim internetle pek aram yok diyorsanız, direkt olarak SGK şubesine başvurarak takip edebilirsiniz.

İlgili Yazı: Emeklilere Ek Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Emeklilik Nedir?

Devletin belirlemiş olduğu prim ödeme günü ve yaş sınırına kadar çalışanların maaşlarından kesinti yapıp belirli fonlarda değerlendirdiği birikimin, artık iş göre borcunu yerine getirme sınırına ulaşan çalışana belirli aralıklarla maaş olarak geri ödediği sisteme emeklilik denir.

Nerelerden Emekli Olunabilir?

Çalışanlar çalıştıkları sektörlere ya da yaptıkları işlere göre SGK, Bağ Kur ya da Emekli sandığından emekli olabilir ancak çoğu çalışan farklı sürelerle bu birimlere prim ödemiş olur. Örnek ( 15 yıl sgk, 10 yıl bağ kur) bu gibi durumlarda çalışan yaş sınırını doldurmuşsa müracaat ederek tüm primlerini sgk çatısı altında bir araya getirerek emekli olmaya hak kazanabilir.

Emeklilik Aylığının Finansmanı Nasıl Gerçekleşir?

Çalışanların brüt maaşından birtakım kesintiler olur bunlar; Sigorta primi, işsizlik primi, gelir vergisi ve damga vergisidir. İşsizlik primi işsiz kaldığınızda işsizlik maaşınızın finansmanını oluştururken, sigorta primi geçici iş görememezlik raporları ve emeklilik maaşınızın finansmanını oluşturur. Dolayısı ile emeklilik maaşınızın kaynağı çalışma hayatınız süresince maaşınızdan kesilen sigorta primleridir.

Ne Zaman Emekli Olurum?

Çalışanlar ilk sigortalılık başlangıç tarihi, çıkarılan yasa ve yönetmelikler, ödenen sigorta primi, yaş ve hatta cinsiyete göre farklı yıllarda emekli olmaya hak kazanabilmektedir. Ne zaman emekli olunacağı en yakın SGK şubesine giderek sorgulanabilir. Ancak dijitalleşen dünyada buna gerek yoktur. İnternetiniz ve internete bağlanabilecek bir aygıta sahipseniz.

SGK’nın Ne zaman emekli olurum uygulamasına giriş yaparak sizden istenen; cinsiyet, doğrum tarihi, ilk sigortalılık tarihi v.b bilgileri giriş yapıp, sorgula butonuna tıkladıktan sonra emeklilik için doldurmanız gereken prim gün sayısını ve kaç yaşında kaç kazanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Emeklilik başvurum ne zaman sonuçlanır? Makalesi ile emekli adayı olan her çalışana sistemi yakından tanıtma fırsatı bularak ne zaman emekli olabileceğinin ve izlemesi gereken yollara dair bilgi vermeyi amaçladık.

Önceki İçerikSeçimlerde Para Kazanmak için Ne Yapmalı?
Sonraki İçerikOns Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz