Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir? | İsteğe Bağlı Sigorta

0
Ev hanımı emeklilik
Ev hanımları nasıl emekli olabilir?

Emeklilik çoğu ev hanımı için sadece hayal olmaktan ibaret olsa da son zamanlarda atılan adımlarla ev hanımları da artık emekli olabilecek. Fakat ev hanımlarının emekli olabilmesi için bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu makalemizde sizlere ev hanımlarının emekli olma şartları ile ilgili bazı bilgiler ve emeklilik hakkında son gelişmeleri sunacağız.

 Ev Hanımlarının Emekli Olabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ülkemizdeki şu an yürürlükte olan sosyal güvenlik sisteminde ev hanımları çalışmadığı göründüğü için herhangi bir sigorta statüsünde yer almıyor. Çoğu kişide bu konuyu bilmediğinden çalışmayan emekli olur mu diye emeklilik hayalini erteliyor. Böylece SGK kaydı olmayan ev hanımlarının emekli olabilmesi de mümkün görünmüyor. Fakat isteğe bağlı sigorta ve prim ödeyen ev hanımlarının da emekli olabilmesi yasal olarak mümkün. İsteğe bağlı sigortalı olarak ev hanımlarının emekli olma şartları ise şunlardır:

-18 yaşını doldurmuş olmak

-Sigortalı herhangi bir işte çalışmamak

-Herhangi bir aylık geliri bulunmamak

-Bu üç şartı sağlayan herhangi bir ev hanımı isterse, SGK’ya başvuru yaparak aylık prim ödemesi yaparak emekli olabilir.

 İsteğe Bağlı Sigortalılık İçin Ne Kadar Prim Ödemeliyim?

Ev hanımları emekli olmak için ne kadar öder
İsteğe bağlı sigorta ne kadar?

Ev hanımı nasıl emekli olur anlattıktan sonra şimdi ise sizleri, emeklilik için ev hanımlarının ödemesi gereken prim tutarları hakkında bilgilendireceğiz. İsteğe bağlı sigortalılık sisteminde dahil olan ev hanımları ileride emekli olabilmek için SGK’ya aylık ödeme yapmak zorundadırlar. Bu prim tutarını ise siz kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Asgari ücrete göre belirlenen bu tutar, en fazla asgari ücretin 6.5 katı kadar olabiliyor. En az yatırılması gereken prim ise her yıl asgari ücrete göre değişmekle birlikte 2017 yılı için aylık 455,04 TL’dir.

Bu prim miktarı da her yıl belli oranda zamlanabiliyor. Her ayın sonuna kadar yatırılması gereken bu tutarla ev hanımları emekli olabilmektedir. Böylece herkes tarafından sıkça sorulan çalışmayan emekli olur mu soruları da rafa kalkıyor. Yaş şartını ve aylık prim ödemesini sorunsuz yerine getiren ev hanımı, ilerleyen yaşlarında emekli olmuş olur. Ev hanımı nasıl emekli olur diye soruyorsanız, bu şartları sağlayan her ev hanımı emekliliği hak ediyor.

 Ev Hanımlarının Emekliliğinde Son Gelişmeler

Çalışmayanlar emekli olabilir mi
Ev hanımları için emekli olma şartları

Ev hanımlarını sevindirecek bir haber de devletten geldi. Henüz tasarı aşamasında olan kanun teklifine göre ev hanımları, evliliğinde 25 yılı tamamlarlarsa emekliliği hak edebilecek. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılacak değişiklikle en az 25 yıl evli olan, aylık geliri bulunmayan, prim ödeyemeyen ve belli bir yaş şartını sağlayacak olan ev hanımları emekli olabilecek. Bu kanun teklifinin ilerleyen zamanlarda görüşülmesi beklenmektedir.

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster