Reprezantlık Yapabileceğiniz Firmalar

0
İlaç Mümmessili firmaları
Reprezantlık Yapabileceğiniz Firmalar

Reprezantlık yapabileceğiniz firmalar hakkında bilgi vermeden önce reprezan nedir, reprezant nasıl olunur sorularına kısaca cevap verebiliriz. Böylece yapmak istediğiniz işi ve çalışma prensiplerini daha iyi anlayabilirsiniz.

İlaç Mümessili Olamak İsteyenler için Firma Önerileri

Reprezant kelime anlamı olarak tanıtıcı demektir. İş terimi olarak kullanıldığında “ilaç mümessili” anlamına gelir. Reprezantlık yapan kişi, ruhsatlı ilaç firmalarının ürettiği ilaçları piyasaya kazandırmak için doktor ve eczacılar ile görüşür. İlacın tanıtımını yapar. Kullanım alanları, faydaları, varsa yan etkileri ve ilacın fiyatını tanıtarak ilacın tercih edilmesini amaçlar. Aldığı siparişleri çalıştığı firmaya gönderir ve bu da maaşına prim olarak yansır.

Reprezant nasıl olunur, derseniz; eğitim fakültelerinde bulunan Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama bölümünden mezun olmak yeterlidir. Bu bölüm ülkemizde henüz yeni sayılacak bir bölüm olduğundan dolayı işe alımlarda bölüm şartı aranmıyor. En az lise mezunu olan her birey bu iş için başvuru yapabiliyor.

İlerleyen zamanlarda bölümün yetiştirdiği reprezant adayları çoğaldıkça, lise mezunları için bu iş imkanı sona erebilir. Eğer çalışmayı düşündüğünüz bir alansa elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Bu işi yapmakta kararlıysanız daha önce hazırladığımız ”Reprezant Nasıl Olunur.” yazımız size faydalı bilgiler verecektir.

Reprezant Olmak İçin Aranan Şartlar Neler?

Reprezantlık birebir insan ilişkilerine dayanan bir iş sahası olduğundan dolayı diksiyon şartı aranır. Bedensel ve ruhsal olarak bir özrün bulunmaması, dış görünüşe önem veren, etkili ve sabırlı kişiler tercih edilir. Aranan şartları bulunduran ve işe kabul edilen reprezant adayları, firmalar tarafından kısa bir eğitime tabi tutulur. Meslek hakkında bilgilendirme ve icra etme koşulları hakkında yapılan bu eğitimler sonunda çalışma süreci başlar.

Hangi Firmalarda Reprezantlık Yapabilirim?

Reprezantlık yapabileceğiniz firmalar bulunduğunuz ile göre değişebiliyor. Bazı firmalar yurt genelinde tanıtım yaparken bazıları ise bölgesel faaliyet gösteriyor.Büyükşehirlerde çalışan firmalar başta olmak üzere reprezantlık yapabileceğiniz firmalar şunlar:

 • Casel İlaç Firması: Çok çeşitli ilaç kataloğuna sahiptir. Aradığı iş ortaklarında bulunmasını istediği özellikler; üniversite mezunu, deneyimli, diksiyonu düzgün, ikna becerilerine sahip, sürücü ehliyeti olması ve Office programlarını çok iyi kullanabilmesidir. Firma; İzmir, Ankara ve Bursa’da faaliyet göstermektedir.
 • Vem İlaç Firması: Alerjik ilaçlardan nörolojik ilaçlara kadar birçok ilaç üretmiştir. İş başvurusunda bulunan adaylarda aradığı özellikler; üniversite mezunu olması, en az iki yıllık deneyimi olması, pratik, girişken ve iletişim becerilerinin yüksek olması, erkek adaylar için askerliğini yapmış olması ve sürücü belgesinin olmasıdır. İstanbul, Ankara, Sivas, Samsun, Edirne ve Kırklareli’nde çalışmak üzere başvuru yapabilirsiniz.
 • Nuvomed İlaç Firması: Onlarca farkı alanda ürüne sahip köklü bir firmadır. Aradığı adayların; sonuç odaklı çalışma prensibine sahip olmasını, girişken ve yenilikçi olmasını, kuvvetli iletişim becerilerine sahip olmasını, ve liderlik ruhu taşımasını ister. İstanbul başta olmak üzere bir çok şehirde iş imkanı sunmaktadır.
 • Basel İlaç Firması: Diğer firmalarda olduğu gibi Basel de çok geniş ürün kataloğuna sahip bir firmadır. Başvuruda bulunan adaylarda aradığı özellikler; iletişim becerilerinin yüksek olması, dış görünüşe önem verilmesi, düzgün bir diksiyona sahip olması, sürücü ehliyetinin bulmasıdır. İstanbul başta olmak üzere faklı şehirlerde iş imkanı sunmaktadır.
 • Koçak Farma İlaç Sanayi: Her alanda tedavi ilaçları üreten köklü bir firmadır. Aradığı nitelikler; 4 yıllık lisans mezunu olmak, en az 1 yıllık tecrübe, seyahat engelinin bulunmaması, ÜTT yeterlilik belgesine sahip olması, Office programlarını çok iyi derecede kullanması, dış görünüşe ve diksiyona özen gösterilmesi ve erkek adaylar için askerliğini yapmış olmasıdır. Ankara başta olmak üzere, Adana ve Antalya gibi birçok büyük şehirlerde iş imkanı sunmaktadır.

Reprezantlık yapabileceğiniz firmalar yalnızca bunlar değil elbette. Diğer şehirlerde de iş imkanı sunan birçok firma bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Vivatinellİlaç Firması
 • Nextpharama İlaç Firması
 • Assos İlaç Firması
 • Recordati İlaç Firması
 • Avis İlaç Firması
 • Nobel İlaç Firması

Bahsettiğimiz firmalar ülkemizin çeşitli illerinde reprezant ihtiyacı bulunan firmalardan başta gelenleridir. Listemizde bulunmayan fakat çalışmayı istediğiniz firmaların insan kaynakları bölümüne müracaat ederek kendinizi deneyebilirsiniz. Bu tarz başvurular girişkenlik adına, firmalar tarafından artı puan olarak yansıyacaktır.

İlgili yazı: Reprezant Nasıl Olunur? | Şartları Nelerdir?

Önceki İçerikİşsizlik Maaşı Ne Zaman Zamlanır?
Sonraki İçerikAnket Doldurarak Para Kazanılır Mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz