Seçimlerde Para Kazanmak için Ne Yapmalı?

0
Seçimlerde nasıl para kazanılır?
Seçimlerde para kazanma yolları

Ülkemizde 4 yılda bir genel, 5 yılda bir yerel ve başkanlık seçimleri yapılmaktadır. Bir girişimci olarak bu dönemi değerlendirmekte fayda olduğunu düşünerek bu yazıyı kaleme almak istedik. Seçim zamanı YSK’ya, Siyasi partilere ve bir takım ek işler yaparak kazanç elde etmek mümkün.

Mahalli idareler seçimlerinde belediye başkanı, muhtar, belediye meclisi ve il genel meclisi üyeleri belirlenir. Genel seçimlerde millet vekili, başkanlık seçiminde ise ülkenin başkanı belirlenir.

Bu durumda birden fazla aday olacak. Seçim zamanında YSK’ya ve siyasi partilere başvuru yapanlar, matbaacılar, miting alanlarında ürün satışıyapanlar, arabalarını siyasi partilere kiralayanlar ve web tasarım işi yapanlar para kazanabilir.

Sandık Görevlisi Olarak

Sandık başkanları ve sandık görevlilerini YSK belirlemektedir. Sandık görevlisi ve sandık başkanı olabilmek için önceleri memur olma şartı var iken bu şart değiştirilerek üniversite mezunu olma şartı yeterli hale getirildi.

YSK da bir görev istiyor ve üniversite şartını taşımıyorsanız Veri Giriş personeli olarak ta görev yapabilmeniz mümkün. Bunun için alacağınız ücret 275 lira civarında olacaktır. Sandık görevlisi başvurusu yapabilmek için YSK’nın resmi sitesini ziyaret etmelisiniz. Başvurular belirli tarihler arasında alındığından bu seçim takvimini takip etmeniz gerekir.

Siyasi Partilerde Müşahitlik(Gözlem) Yaparak

Seçimlerde görev alarak para kazanabilmenin yollarından biri de siyasi partiler adına sandık görevlisi olmaktır. Seçim zamanı partiler yoğun bir iş içerisine girerler ve bu durumda yardımcı personellere ihtiyaç duyarlar.

Bu iş yükünü azaltabilmek adına siyasi partiler dışarıdan yapılan başvuruları değerlendirir. Seçim müşahiti yani gözlemcisi olarak çalışan kişilere 100 lira civarında bir ödeme yapılır.

Başvuru yapmak için siyasi partilerin il veya ilçe başkanlıklarına kimliğinizle gitmeniz yeterli olacaktır.

Matbaacılar Kazanacak

Seçim zamanında bayrak, kalem, not defteri, rozet, broş gibi promosyon ürünlerine ihtiyaç var. Aday olan herkes bunların bazılarını yaptırır. Matbaacılar şimdiden fazla mesai yapmaya başladı. Adaylar fiyat farkı aramaksızın her türlü matbaayı tercih edebiliyor.

Miting Bölgelerinde Ürün Satışı Yaparak

Yerel seçim nedeniyle adaylar mitin ya da ziyaretler gerçekleştirilir. Simit, su, bayrak gibi ürünler satarak para kazanabilirsiniz.

Arabanızı Siyasi Partilere Kiralayarak

Eski zamanlarda arabası olanlar siyasi partilere arabalarını kiraya vererek para kazanıyordu. Aday açıklanmayan yerlerde az zaman kala, arabayı kiraya vererek para kazanmak mümkün değil. Eğer minibüs, otobüs ya da otomobiliniz varsa, siyasi partilerle iletişim kurarak aracınızı kiraya verebilirsiniz.

Web Tasarımcılığı Yaparak

Seo ve web tasarım işleri yapanlar bu dönemde ciddi para kazanan kişilerden biridir. Kendini daha iyi tanıtmak isteyen kişiler; anket, seo, web tasarım ve reklam işleri yaptırabilirler. Siyasi parti başkanları ya da adaylarla iletişim kurarak hizmet verebilirsiniz.

Önceki İçerikVarant Nedir ve Varant ile Nasıl Para Kazanılır?
Sonraki İçerikEmeklilik Başvurum Ne Zaman Sonuçlanır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz