En Az Yakıt Tüketen Otomobiller

0

Öyle bir araba olsun ki çok az yakıt tüketsin hem konforlu olsun hemde cebime uygun olsun diyorsanız orta ve alt seviye araçları sizler için araştırdık buyrun…

En az yakıt tüketen sıfır araçların başında, CITROEN C1 1.0 gelmektedir. Onu takip eden otomobil ise yine Fıransız olan PEUGEOT serisinden PEUGEOT 107 1.4 HDI’dir. Fiyatı biraz daha arttırmak istersek bunların yanın da az yakıt tüketen elbette çok daha lüks otomobiller de var şimdi onlara  geçmeden önce, CITROEN C1 1.0 marka olan aracımızı inceleyelim.

CITROEN C1 1.0

En az yakıt tüketen araç citroen c1
En az yakıt tüketen araç citroen c1

Kendi klasmanındaki ve fiyat aralığındaki diğer araçlar arasında yakıt olarak en cimri otomobildir diyebiliriz. Öyle ki 100 km de 4.1 lt yakıt tüketmektedir. Ortala fiyatı ise 45 ila 50000 arasında değişmektedir.

 

 

 

 

PEUGEOT 107 1.4 HDI

En az yakıt tüketen 2. araç Peugeot 107
En az yakıt tüketen 2. araç Peugeot 107

Bu klasmanda CITROEN C1’DEN hemen sonra ikinci sırada yer almaktadır. Öyle ki kendi klasmanın da ve fiyat aralığında PEUGEOT 107 100 km’de 4.3 lt yakıt tüketimine sahip olmakla birlikte özellikle bayan sürücülerin ilgisini çeken ve onlar tarafından daha çok kullanım da tercih edilen araçlardan bir tanesidir. Ortalama fiyatı 32.000 TL

 

Değerlendirme; Öncelikle her ikisi de etkili ve güzel arabalar PEUGEOT serileri CITROEN’e göre alış satış bakımından daha aktif olduğu için aldıktan sonra eliniz de her ikisi de kalmaz ama yine de bu açıdan baktığımız da PEUGEOT ‘i bir adım daha önde görüyorum. Her ne kadar CITROEN yakıt bakımından daha önde olsada.

Biraz daha lüks araçlarımızın yakıt tüketim/performans oranlarına bakalım;

TOYOTA YARIS 1.0 M/M

Toyota yaris az yakıt tüketimi yüksek güç
Toyota yaris az yakıt tüketimi yüksek güç

Kendi fiyat aralığındaki diğer araçlardan yakıt olarak daha üstün olan araç TOYOTA YARIS 1.0 M/M kendi klasmanındaki bir çok araca göre oldukça cimri ve tasarruflu bir araç. Bunu 100 km de 4.5 litre yakarak kanıtlamaktadır. Ayrıca motorunun turbo özelliği sayesinde kalkışlarda tork’un ivmelenme gücünü hissedebiliyorsunuz. 1.0 cc lik bir araca göre 1.5 cc lik bir tork’a sahip. Bizzat test etmiş biri olarak önerebileceğim araçlardan biri. Ortalama Fiyatı : 38.000 TL

MITSUBISHI LANCER INFORM 1.5

Mitsubishi Lancer Az yakıt tüketimi yüksek konfor
Mitsubishi Lancer Az yakıt tüketimi yüksek konfor

Ve bir diğer lüks kategorisine alabileceğimiz aracımız MITSUBISHI LANCER INFORM 1.5 duruşuyla ve görünüşüyle gayet etkileyici olan araç sadece bunlarla yetinmeyip kullanıcısını yakıt tasarrufuyla da büyülüyor. MITSUBISHI LANCER INFORM 1.5 100 km de 6.4 lt yakıt tüketmektedir.

Ortalama Fiyatı: 38.000

 

 

AUDI A6 TFSI

Audi A6 yakıt tüketimi az lüx katagori
Audi A6 yakıt tüketimi az lüx katagori

Bir başka lüks aracımız ise AUDI A6 TFSI. O da kendi klasmanında, aynı zamanda fiyat aralığında bulunan bir çok arabaya yakıt tasarrufu olarak bir hayli fark atmış durum da. Öyle ki 100 km de 7.9 lt yakıt tüketmektedir. Ortalama fiyat: 100.000 TL

 

Daha eski araç modellerimize bakacak olursak kendi klasmanlarında

FİAT TEMPRA 1.6 SX A ve FİAT UNO orta halli aileler için gerek yakıt gerekse kullanılışlılık açısından etkin ve özel iki otomobildir.

Sonuç olarak yukarı da belirttiğimiz araçlar arasında bir tür kıyaslama yaparsak lüks kategoride Toyota tercih edebileceğimi belirtmek isterim nedeni ise her serisinde farklı ve etkileyici bir özellikle karşımıza çıkan marka olması, teknolojinin gelişimine ve gittikçe devamlı ayak uyduran bir marka olmasına rağmen TOYOTA yeni modelleri bir yana eski modelleri dahi hiç bir zaman gerek halk tarafından gerek sosyal medya tarafından gündemden düşmemekte. Kısaca iyi bir pazara sahip olan bir araç alım ve satımlarda sizi üzmeyecektir.

Önceki İçerikDevlet Desteği ile Çiftlik Kurmak İster misiniz ?
Sonraki İçerikAra Buluculuk | Sermayesiz işler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz