İmplant Diş Nasıl Takılır ?| İmplant Fiyatları

2

implant dis turleri

Son yıllarda sıkça adını duyduğumuz Dental İmplant, hastanın kaybetmiş olduğu dişin yerine uygulanır ve doğal dişe alternatiftir. Bu sayede sanki dişinizi hiç kaybetmemiş gibi konuşabilir ve çiğneme fonksiyonunu sağlayabilirsiniz. Kısaca implanttan bahsedecek olursak; kaybedilen diş yerine, çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır.

İmplant, Endosteal (Kemik içi ) İmplant, Suberiostal ( Kemik üzeri) İmplant olmak üzere ikiye ayrılır. Günümüzde en sık kullanılan ve en iyi sonuç veren Endosteal ( Kemik içi ) İmplanttır. İmplant kullanılan malzeme açısından farklılık gösterebilir. Ancak uygulanması en çok önerilen implant türü titanyum malzemeden yapılan implant türüdür. Porselen ,kobalt, paslanmaz çelik, polimer, altın ve gümüş alaşımları implant yapımında uygulanan malzeme türlerindendir. Titanyumun tercih edilme sebebi ise kemikle kaynaşmasının daha iyi olmasıdır. Titanyum ve kaliteli malzemeler kullanılarak yapılan implantlar ömür boyu kullanılabilir.

Titanyum alaşım implantlar
Titanyum alaşım implantlar

 

İmplant, çene kemiğinin yeterli kalınlıkta ve yükseklikte olduğu durumlarda hemen uygulanabilir. Belli bir yaş sınırlaması yoktur ama büyüme ve gelişimini tamamlamamış çocuk ve gençlere uygulanmaz. Her diş için ayrı ayrı implant yapılmasına gerek olmadığı durumlarda vardır. Birden fazla diş için uygulanacak implantta tek implant 2 ya da 3 dişin yerine geçebilmektedir.

İmpalant köprüleme
İmpalant köprüleme

İmplant nasıl uygulanır ve kaç gün sürer ?

implant nasil uygulanirİmplant uygulanırken belli aşamalar izlenir. Öncelikle hasta muayene edilir. Muayenede hastanın sağlık durumu , kemiğin uygunluğu tespit edilir. Bu muayene sonrasında planlama aşamasına geçilir. Bu aşamada vidalı dişin çapı belirlenir. Sonraki aşama implantı yerleştirme aşamasıdır. Önce hastaya lokal anestezi uygulanır. Gerekli durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. Diş eti küçük bir kesik ile açılarak kemiğin içerisinde yuva oluşturulur ve implant diş buraya yerleştirilir. Vidanın yerleştirileceği yer açılır ve çapı belirlenmiş olan vida bu bölgeye yerleştirilir. Bu işlemin hemen ardından protez yapılamaz. Protezin yapılabilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre de yaklaşık 3 ay kadardır. Belirtilen bu zaman zarfından sonra protez yapılabilir. İmplant uygulandıktan sonra hasta diş temizliğine dikkat etmelidir. Hasta 3 aylık periyotlar halinde diş hekimine muayene olmalıdır. İmplanttan sonra karşılaşabileceğiniz sorunlarda ortaya çıkabilir. Erken dönemde implantın enfekte olup, kaybedilmesi, aşırı yüke maruz kalan implantın kaybedilmesi ve kırılması, sigara kullanımıyla veya implant üstü protezlerin temizliğinin yetersiz yapılmasıyla implantın enfekte olup kaybedilmesi sorunları ortaya çıkabilir. İmplantın nasıl uygulandığından bahsettik. Sıra merak edilen diğer konuya geldi.

İmplant fiyatları ne kadar?

İmplant fiyatı nedir ve ne kadara yaptırılır ?
İmplant fiyatı nedir ve ne kadara yaptırılır ?

İmplant fiyatları implantın yapıldığı yere, implantın markasına ve kaç implant olacağına bağlıdır. Belli bir fiyat vermek mümkün değildir. Yine de fikir sahibi olmanız açısından aralıklar sunacağım. Yerli marka ve tek dişe uygulanacak implantın fiyat aralığı 1000-2100 tl arasıdır. Yabancı markada ise bu fiyat 1900-4000 tl arası değişmektedir. 2-6 implant ( Kuron Köprü ) yerli marka 3000-6300 tl , yabancı marka ise 3900-8200 tl arasıdır. Bütün dişler için yerli markada 25000- 52500 tl, yabancı markada ise 25900-54300 tl dir. Fiyatların yüksek olduğunu görmekteyiz ancak yapılacak olan implamtın uzun süre kullanılabilir olması ve doğal dişe alternatif olması fiyatın yüksekliğinin aslında normal olduğunu göstermektedir.

Dişlerimiz bizim sağlığımız için çok önemlidir. Kaybedilmiş diş ve dişler bir çok sağlık sorununu da beraberinde getirebilir. İmplant hayat kalitenizi arttırır, kendinizi genç hissetmenizi sağlar, konuşmanızı düzeltir, ağız kokusunu ortadan kaldırır ve kemik erimesini durdurur.

2
Yorum Yap

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
implant fiyatları

emeğine sağlık güzel bir paylaşım olmus

implant

gayet başarılı bir yazı olmuş