KOŞU BANDI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

1

Sağlık problemleri, stres, uzun süre kullanılan ilaçların yan etkileri, dengesiz beslenme ve farklı sebeplerden dolayı kilo sorunu yaşayabiliriz. Kilo vermek için çoğu zaman spor salonuna yazılırız lakin günlük koşturmacadan dolayı spor yapmayı yarıda bırakmak zorunda kalırız. Yoğun iş temposunda çalışanlar, spor salonuna gitmeye vakit bulamayabilir. Evinize koşu bandı alarak salona gitmeye gerek kalmadan spor yapma konforunu yaşayabilirsiniz. Sağlığınızı tehlikeye atmadan zayıflamak istiyorsanız, yarım saatinizi koşmaya ayırarak yağ yakımı sağlayabilirsiniz.

Koşu bandı üreten birçok yerli ve yabancı firma vardır. Kaliteden ödün vermeden bütçenize en uygun koşu bandını satın almak istersiniz. Cihaz alırken dikkat edilmesi gereken noktaları bilip doğru tercih yaparsanız, koşu bandınızı uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz. Hangi özellikteki koşu bandının satın alınması gerektiğini sizin için araştırdık.

İdeal Koşu Bandı Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Cihaz alırken taşıma kapasitesine dikkat etmeli, kilonuza uygun modeli seçmelisiniz. Taşıma kapasitesine dikkat etmeden aldığınız cihaz, kısa süre sonra arızalanabilir.  Mesela 130 kilodaysanız, en üst limiti 100 kilo olan bir makineyi tercih etmemelisiniz.

koşu bandııı

Alacağınız cihazın zemin sertliği ve yumuşaklığı, dikkat etmeniz diğer bir etkendir. Çok sert zeminli bir cihaz, ayak sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Ayak sağlığına uygun olmayan spor ayakkabısı giymek ya da ayakkabısız cihaz kullanmak, bandın zemininin sert olmasıyla birleşir ve sağlık problemleri oluşturur. Ayağa fazlaca baskı olacağından bileklerde, belde, kalçada, eklemlerde büyük ağrılar hissedilebilir. Koşu bandı seçerken, cihazın zemininde yumuşatıcı platform olmasına dikkat etmelisiniz.  Yumuşak zeminli cihazlarda bileklerinize gelen baskı % 70 kadar azalacaktır.

Cihaz kullanırken rahat hareket edebilmeniz önemlidir. Cihazın bant genişliği, kilonuza uygun olmalıdır. Kilonuza göre doğru yürüyüş alanını hesaplamak çok kolay. 60-100 kilo arasında olanlar 42 cm, 100 kilodan fazla kiloya sahip olanlar 45 cm ve fazlası yürüyüş alanına sahip cihazı satın almalıdır.

koşu bandı seçenekleri
koşu bandı seçenekleri

Doğada yürüyüş yaparken eğimi farklı zeminle karşılaşırsınız. Bazen yokuş aşağı iner, bazen yokuş yukarı çıkarsınız. Koşu bandı alırken pek dikkat edilmeyen özellik, eğim ayarlamasıdır. Bandın eğimini ayarlayarak, sanki yokuş yukarı koşuyor gibi kalori yakabilirsiniz. Cihazlar eğimsiz, manüel eğimli ve otomatik eğimli olarak 3 çeşittir. Manüel eğimli cihazlarda elle eğim ayarlaması yapılır ve 3 kademelidir. Otomatik eğimli cihazlardaysa, bir düğmeyle ayar yapabilmek mümkün.

Yürüyüş bandı almaya karar verdiğinizde, odanızda ne kadar yer kaplayacağını hesaplamalısınız. Küçük bir evde yaşıyorsanız, cihazın fazla yer kaplayacağını düşünerek cihazı almaktan vazgeçebilirsiniz. Yer sorununu, katlanabilir cihaz tercih ederek çözebilirsiniz. Amortisörlü modeller, evinde yer sorunu yaşayanlar için doğru tercih olur. Yürüyüşünüzü yaptıktan sonra cihazınızı katlayıp odanızın bir köşesine koyabilirsiniz.

Apartmanda oturuyorsanız, daire sakinlerini rahatsız edecek gürültü yapmaktan kaçınırsınız. Geliştirilmiş cihazlar kullanırsanız rahatsız edici bir ses söz konusu olmaz. Ayaklarınızın banda vurmasıyla çıkan ses, komşularınızdan şikayet gelmesine neden olabilir. Böyle durumlarda gürültüyü % 70 e kadar azaltan bant minderleri satın alabilirsiniz. Minderi cihazınızın altına serer ve gürültü olasılığını ortadan kaldırırsınız.

koşu bandı seçimi
koşu bandı seçimi

Spor yaparken, daha önce var olan rahatsızlıklarınız gün yüzüne çıkabilir. Tansiyon, kalp krizi, baş dönmesi, düşme gibi durumların spor esnasında oluşacağını düşünerek, emniyet kilitli koşu bandı alabilirsiniz. Koşarken ani oluşan rahatsızlıklarda boynunuza taktığınız emniyet kilidine basarak cihazı durdurabilirsiniz.

Alacağınız cihaz, üretici marka tarafından sahiplenilmeli ve olası problemlerde teknik destek size teknik destek verilmelidir. Cihazınızda oluşacak bir arızada, muhatap olacak işini doğru yapan teknik servis bulabilmelisiniz. Yaşadığınız şehirde markanın yetkili servisi olup olmadığı ve cihazın garanti süresi, cihaz almadan önce araştırılmalıdır.

Cihaz satın alırken, fiyat konusunu göz ardı etmemelisiniz. Piyasanın çok altında satılan ve başka ürünlerin yanında hediye olarak verilen koşu bandı, kalitesizdir. Hiçbir ürün hem ucuz hem de kaliteli üretilemez. Sağlığınızı destekleyen cihazları seçmeli ve fiyat konusunda imkanınızı zorlamalısınız.

En Çok Tercih Edilen Koşu Bandı Modelleri

Sağlığınıza gereken önemi veren ve uygun ödeme koşulları oluşturarak tüketicinin cebini düşünen tavsiye edilebilecek markalar Voit, Altis, Hattrich, Dynamic, Dunlop’ tur.  Voit ürünleri, diğer markalara göre daha pahalıdır. Bu yüzden diğer markalarla rekabet oluşturmak için ve daha düşük gelirli tüketiciye ulaşmak için Dynamic markasını kurmuştur.  Voit, kaliteli ürünler üretir ve ürünlerinde 5 yıl garanti vardır. Dynamic ürünlerindeyse 2 yıl garanti süresi vardır. Altis, Dynamic ve Hattrick ürünleri, aynı fiyat aralığındadır. Her bütçeye uygun ürün üretmeleri, bu markaların satışlarını sürekli arttırmaktadır. Dunlop markası, kaliteli ürünler sunar ancak yüksek fiyatlarından dolayı diğer markalara göre daha az satış yapmaktadır.

1 Yorum

  1. ultima koşu bandı almadan önce 2 kere düşünün.
    gittigidiyor sitesinden ulti… adlı satıcısından aldığıma ultima DC 1500 koşu bandı sesi f16 motorundan daha çok ses çıkarıyordu. koşu bandını geri iade ettim iademi almak için tüketici hakem heyetine başvurmak zorunda kaldım. ultima koşu bandının motor sesini duymak isteyenler videoyu izleyebilirler. https://www.youtube.com/watch?v=II8-_EaHiI8

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz