İnstagram’da Takipçi Satın Almak İşe Yarıyor Mu?

1
İnstagram takipçi
İnstagram’da takipçi satın almak ne kadar işe yarıyor?

Ekim 2010 yılında hayatımıza giren ve aradan geçen zaman içerisinde günlük yaşamımızın neredeyse vazgeçilmezi olan Instagram, bugün sadece bir fotoğraf paylaşım sosyal ağı olmanın ötesine geçmiş durumdadır. Reklam verme ve satış yapma gayesinde olan kişiler ve şirketler için en değerli platforma dönüşen Instagram’dan takipçi ve beğeni almak olgusu da bu gelişmeyle beraber değer kazanan bir duruma dönüştü.

Belki ilk yıllarda çok da gerek duyulmayan bu durum bugün bir çok kesim için bir zorunluluğa dönüşmüş durumdadır. Instagram’dan takipçi almak hem bireysel kullanıcılara hem de şirketlere avantajlar sağlarken, bu işin doğru şekilde yapılmaması ise işi dezavantaja dönüştürebilmektedir. İşte bu nedenle Instagram’dan takipçi satın almak işe yarıyor mu? Diye merak edenler için kaleme aldığımız bu yazımızda, bu sorunun yanıtıyla birlikte, Instagram’dan takipçi almak hangi durumlarda işe yarar düşüncesine de açıklık getireceğiz.

İnstagramda Takipçiye Neden İhtiyaç Duyulur?

Öncelikle bir kişi ya da bir şirket neden Instagram’dan takipçi almak ister? Bu soruya yanıt verelim. Yanıt çok basit: Prestij! Bir profilin takipçi sayısının ne kadar olduğu, o profilin ne kadar dikkat çektiğini, merak edildiğini, beğenildiğini ya da değerli olduğunu da ‘ortaya koyan’ bir durum olarak görülmektedir. Takipçi sayısı çok olan profiller, diğer kullanıcıların dikkatini ve merakını çeker. Keşfet bölümüne takipçi sayısı çok olan kişiler düşer. Bu sayede de o profil çok daha fazla kişi tarafından tıklanır, incelenir, beğenilir ve doğal olarak da daha fazla kişi tarafından da takibe alınır. Görüldüğü üzere takipçi sayısını arttırmak yeni takipçilere de bir davetiye göndermek anlamına da geliyor.

Ayrıca Instagram’dan takipçi almak yani takipçi sayısını arttırmak, eğer satmayı ya da pazarlamayı düşündüğünüz bir ürünü veya hizmeti, çok daha fazla kitleye ulaştırmanıza da olanak sağlar. Dünyanın her köşesinden hiç tanımadığınız milyonlarca kişinin ürününüzü ya da hizmetinizi görmesini, markanızın adını duymasını bu takipçilerinizle en kolay şekilde sağlamış olursunuz.

İnstagram Takipçisi Almak Hangi Koşullarda ve Nasıl Yapılmalı?

İnstagram takipçi alma
İnstagram takipçisi alırken nelere dikkat edilmelidir?

Instagram’dan takipçi satın almak almak aslında biraz da dikkat ve beceri gerektiren bir durumdur. Kendi içerisinde belli bir denge unsurunu da barındıran bu durumu avantajdan dezavantaja çevirmemek için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlardan biri alınan takipçilerin sanal mı yoksa gerçek kişilerden mi olduğuna emin olmaktır.

Instagram’dan takipçi almak isteyenlere hizmet veren pek çok sitede size gerçek takipçilerin sunulduğu söylenecektir. Ancak bu her zaman doğru olmayabilmektedir. Alınacak takipçiler gerçek ise, her bir takipçi bir hedef kitle, bir beğeni ve en az bir yeni takip demektir. Ancak sanal ise, profilinizde bir süreliğine takipçi sayısı olarak bir rakam görüntüsünden öteye gitmeyecektir. Yani profilinizde bir trafik akışı sağlamayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise, takipçi sayısı ile beğeni sayısı arasındaki dengenin iyi kurulmasıdır. Diyelim ki takipçi sayınız 200 bin. Ancak paylaştığınız fotoğrafları beğenen sayısı 300’ü geçmiyor! İşte bu durum o takipçilerin sahte olduğunu ortaya çıkarmakla kalmaz, profilinizin prestijini, markanızın değerini, ürününüze olan güveni de ciddi oranda düşürür!

  >> İlgili Yazı: İnstagramda Ne Satabilirsiniz? | Satılabilecek 20 Ürün

İnstagram’da Kimler Nasıl Başarı Sağlıyor?

Instagram’dan takipçi almak, şirket yöneticilerinin ve sosyal medya uzmanlarının sıklıkla başvurdukları bir yöntemdir. Çünkü amaçları hizmet ettikleri markaların isimlerini duyurmak, satışlarını arttırmak ve belli bir hedef kitlenin albenisini kazanmaktır. Bu doğrultuda belli stratejik adımlarla doğru şekilde kullanıldığında Instagram’dan takipçi almak büyük avantaj sağlar. Ancak bu avantajı kalıcı hale getirmek için ise bazı hususlara özen gösterilmesi gerekiyor.

Özenli metinler, en kaliteli görseller, reklam içerikleri, başarılı videolar, kampanyalar, uygun hashtaglar… Tüm bu çaba ve emekler de doğal olarak o profilin trafiğini arttırmanın yanı sıra, profilin daha çok dikkat çekmesini, beğenilmesini, takip edilmesini ve tanınmasını sağlayacaktır. Yani aslında Instagram’dan takipçi almak bir amaç değil, amaca giden yolda kısa süreliğine sizi destekleyen bir araçtır! Neden kısa süreliğine, çünkü Instagram’dan alınan takipçiler haftalık, aylık, 3 aylık şeklinde sürelere tabi olarak size sunulur. Bu kalıcılığı arttırmak için eğer sürekli takipçi alamayacak, profilinizde bu trafiği sağlayamayacak, belli bir hedefe hizmet etme gayesine girmeyecek iseniz, Instagram’dan takipçi almak sizin için sadece anlık bir kısa parıltının ötesinde fayda sağlamayacaktır.

Organik yani gerçek takipçileriniz ile gerçekten de çok başarılı işler gerçekleştirebilirsiniz. Ama bu başarıya ulaşmak için de profesyonel sosyal medya uzmanlarından da destek alınması gerekiyor. Tüm işinizi bırakıp sadece Instagram ile ilgilenerek bireysel olarak ancak ulaşabileceğiniz bu başarı, bir zaman sonra sizi yoracaktır. Eğer profiliniz bireysel bir profil ise ve Instagram’ı sadece eğlence amacı ile kullanan biriyseniz, çok da büyük amaçlarınız yoksa, hayaliniz çok tanınan bir yıldız olmak değil ise, sadece birkaç yüz kişinin sizi takip etmesi yeterliyse o zaman Instagram’dan takipçi almak sizin için çok da gerekli bir durum olarak görülmüyor.

>> İlgili Yazı: İnstagram’dan Para Kazanmak İster Misiniz?

Önceki İçerikEvde İş İmkanı Veren Firmalar Nasıl Bulunabilir?
Sonraki İçerikİş Arayan Kayıt Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ve Ne İşe Yarar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz