İnstagram’dan Para Kazanmak İster Misiniz?

0
İnstagramdan para
İnstagramdan nasıl para kazanılır?

İnstagramdan Para Kazanmak İstiyorsanız Bunları Yapın

Instagram son yılların en fazla kullanıcısı olan 2. Büyük sosyal medya ağıdır. Her geçen gün bünyesine kattığı yenilikleri ile dikkatleri üzerine çeken Instagram, kişilerin aynı zamanda para kazanabildiği bir mecra haline de gelmiştir. Affiliate marketing, ürün satışı, reklam ve pazarlama, danışmanlık gibi pek çok alandan birini ya da bir kaçını aktif şekilde kullanarak siz de Instagram’dan para kazanmak için adımlar atarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Tüm bu seçeneklerin her birini şimdi gelin birlikte detaylıca inceleyelim.

1 – Öncelikle Takipçi Sayınızı Arttırın

Instagram’dan para kazanmak istiyorsanız ilk yapacağınız iş takipçi sayınızı arttırmaktır. Sadece kendi arkadaş ve tanıdık çevrenizin yer aldığı birkaç takipçiye sahip olmakla para kazanamayacağınızı bilmelisiniz. Instagram’dan para kazanmak istiyorsanız en az on binlerce takipçinizin olması gerekiyor. Instagram’dan takipçi sayınızı arttırmanızın da birkaç kolay yöntemi var.

Bunun için ister ilginç, dikkat çekici kaliteli fotoğraflar paylaşarak, bu fotoğraflara uygun ”hashtag” yani etiket yaparak takipçilerinizi doğal yolla arttırabilirsiniz. Bunu yapmak, fotoğraflarınızı çok daha fazla kişinin görmesini beğenmesini ve profilinizin takip edilmesini sağlayacaktır. Diğer bir yol ise takipçi satın almaktır. Bu yolla da küçük fiyatlar karşılığında takipçi satın alarak profilinizin takipçi sayısını ciddi oranda arttırabilirsiniz.

İnstagramdan nasil para kazaniliyor
İnstagramda takipçi sayınızı arttırarak para kazanabilirsiniz.

2 – Profilinizi Gözden Geçirin

Sadece takipçi sayınızın fazla olması sizin için tek başına bir avantaj sağlamayacaktır. Profilinizin akışını da düzenli şekilde sağlamalısınız. Pasif olan bir profile kimse reklam vermek ya da kimse o profilden ürün satın almak istemez. Öncelikle Instagram’dan hangi yolla para kazanmak istediğinizi belirleyip profilinizi de bu yöne uygun hale getirmeniz gerekmektedir. Örneğin ürün satışı yapacaksanız, paylaşımlarınızın bu ürünlere ait kaliteli fotoğraflardan oluşması gerekiyor. Ayrıca profilinizde insanların sizinle iletişime geçebileceği bilgilerinize de yer vermeniz gerekiyor.

3 – Satış Ortaklığı ile Para Kazanmak

Hesabınızı ve takipçi sayınızı hazırladıktan sonra sıra Instagram’dan para kazanmak için atabileceğiniz adımlara geldi. Bu adımlardan biri olan satış ortaklığı diğer adı ile Affiliate marketing, ürün ve hizmetini pazarlamak isteyen üretici ile bunun satışını yapacak satıcıyı bir araya getiren bir sistemdir. Örnek vererek anlatmak gerekirse, Instagram profil sayfanız, sizin ürünün reklamını yapacağınız alanınız yani araç olarak kullanacağınız bir mecra. Bir giyim firması düşünün bu firma aracı bir siteye pazarlamak istediği ürünlerini yüklüyor. Siz de bu siteye girip o ürünlerden dilediğinizi seçiyorsunuz ve kendi profilinizde, üreticinin hazırladığı reklam içeriğini paylaşıyorsunuz. Aracı firma üzerinden, profiliniz üzerinden yapılan her satıştan para kazanıyorsunuz.

İlgili Yazı: Satış Ortaklığı Nedir Nasıl Yapılır | Affiliate marketing

4 – Ürün Tanıtımı Yaparak Para Kazanın

İnstagramda ürün tanıtımı apmak
İnstagramda ürün tanıtımı yaparak para kazanabilirsiniz

Instagram’dan para kazanmak isteyenlerin en sık başvurdukları yöntem ise ürün tanıtımı yapmaktır. Günümüzde pek çok tanınmış kişi ve blogger, kendi sosyal paylaşım sitelerinden anlaştıkları firmanın ürünlerinin fotoğraflarını paylaşarak yani reklamını yaparak ciddi paralar kazanıyor. Örneğin bir ayakkabı firmasının ayakkabılarını giyerek ayakkabıları ön plana çıkacak bir fotoğrafı, o firmanın Instagram hesabını etiketleyerek ve ayakkabıya dair uygun hashtaglar ile paylaşarak para kazanabilirsiniz. Ancak bu şekilde ciddi para kazanmak için profesyonel bir çalışma gerekiyor. O ürüne uygun bir ortamın, kıyafetin, profesyonel bir çekimin de olması gerekiyor. Bu yolla para kazanan kişilerin profesyonel fotoğrafçılarının ve çekim mekanlarının olduğunu da unutmamak gerekiyor. Ayrıca eğer cinsiyetiniz kadın ise ve bakımlı biri iseniz firmaların reklam yüzü olmanız çok daha kolay oluyor.

İlgili Yazı: Aliexpressteki Ürünleri İnstagramda Satarak Para Kazanın

5 – Fotoğrafçılığınızı Ön Plana Çıkarın

Eğer başarılı bir fotoğrafçıysanız ve fotoğraf çekmekten kendinizi alıkoyamayan biriyseniz, bu işi Instagram üzerinden profesyonel işe dönüştürmeniz de oldukça kolay. Yapmanız gereken tek şey özgün, dikkat çekici, kaliteli ve çokça fotoğraf çekerek bunları milyonlara göstermek. Böylece bu fotoğrafları hem ilgili kuruluşlara (sanatsal ve ticari anlamda kullanmak isteyenlere) satabilir, hem de kendi reklamınızı rahatlıkla yaparak fotoğrafçılık işi alabilirsiniz. Bu sayede Instagram hesabınız sizin reklam alanınız, fotoğraflarınızın yayınlandığı bir tanıtım mecrasına dönüşebilir, satış yaptığınız bir platform olabilir.

İlgili Yazı: İnstagramda Ne Satabilirsiniz? | Satılabilecek 20 Ürün

6 – Danışmanlık Yaparak Para Kazanın

Sosyal medya danışmanlığı son yıllarda profesyonel bir iş kolu olarak hayatımızdaki yerini almış durumdadır. Pek çok kişi, büyük firma ve şirketlerin sosyal medya danışmanlığını üstlenerek iyi bir gelir elde etmektedir. Bu işi isterseniz freelancer olarak isterseniz de şirket ve firmanın bünyesinde bir çalışan olarak üstlenebilirsiniz. Ancak bunu üstlenmek için kendi sosyal medyanızın da başarıya ulaşmış ve fazlaca takipçisi olan bir ağ olması en başta aranılan kriterdir. Kendi Instagram kitlenizi iyi yönetebilen, kitleleri kolayca yönlendirebilen, pazarlama tekniklerine hakim, popüler hesabı olan biri olmanız şart!

7 – Reklam Yaparak Para Kazanın

Tıpkı ürün tanıtımı gibi reklam yaparak da Instagram’da para kazanabilirsiniz. Popüler bir profile ve çok sayıda takipçiye sahip biriyseniz, çeşitli firma ve kişilerle iletişime geçerek (avukatlar, esnaflar, doktorlar, markalar vb) bu kişi ve şirketlerin reklamlarını da sayfanızda yaparak para kazanabilirsiniz. Görüldüğü üzere Instagram’dan para kazanmak sanıldığı kadar zor bir iş değil. Yukarıda saydığımız tüm bu aşamaların her birini yapabilmek için sadece biraz emek ve sabır gerekiyor.

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster